روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

با تلاش شهرداری و اداره کل راه سازی، حصه از محرومیت خارج می شود؛

سال های دور از رفاه!

کد خبر : 8304
۱۳۹۷/۰۷/۲۷ - ۱۴:۰۶
حصه؛ محله‌ای در شرق اصفهان با کوچه‌هایی تنگ و باریک و پر از دست‌انداز و کودکانی که در میانه این کوچه‌های خاکی، روزگار می‌گذرانند.کمتر می‌توانی مکان عمومی یا فضای سبزی را در این محله پیدا کنی. به جای فضای سبز زمین‌های بایری را می‌بینی که روزگاری زمین کشاورزی بوده‌اند، اما به خاطر کمبود آب رها شده و با هر وزش بادی حجمی از خاک را بر سر این محله می‌نشاند.
ایمنا: حصه، نه ورزشگاهی دارد نه مکانی امن برای بازی کودکان ... تنها مأمن کودکان برای بازی همین کوچه‌های تنگ و خاکی است؛ زمین‌های بلاتکلیفی که شب‌ها مکانی برای تجمع معتادان است... اینها گوشه ای از شرایط زندگی در حصه از مناطق محروم و حاشیه‌نشین شرق اصفهان است. حصه را جاده اتوبان به دو محله شمالی و جنوبی تقسیم کرده ؛ این محله با وجود اینکه به شهر اصفهان محلق شده، اما از امکانات و خدمات اولیه شهری محروم است؛ اداره آب، برق، گاز و مخابرات سال‌ها پیش هر کدام با فاصله زمانی جداگانه کف این کوچه‌ها را کنده‌اند، اما اهالی پس از گذشت ۱۵ سال از لوله‌کشی گاز هنوز روکش مسطح و یکدستی از آسفالت را در کوچه‌های این محل ندیده‌اند.
کوچه‌های خاکی حصه در اولویت آسفالت است
علی شمسی، مدیر منطقه ۱۴ شهرداری اصفهان در این باره می‌گوید: از سال ۱۳۹۶ نیازها و کمبودهای حصه بررسی و شناسایی شده و جلسات متعددی نیز با نمایندگان استانداری، استاندار، شهردار اصفهان و معاونان وی برای رفع این معضلات برگزار شد تا در نهایت اصلاح زیرساخت‌های محله حصه در اولویت برنامه‌ها قرار گرفت.
وی با بیان اینکه یکی از کمبودهای بسیار مهم حصه، نبود شبکه فاضلاب شهری بود و دفع فاضلاب به صورت چاه استفاده می‌شد، ادامه می‌دهد: در این راستا با هماهنگی استانداری و اداره آب منطقه چهار اصفهان، مجوزهای حفاری فاضلاب در منطقه حصه به صورت رایگان صادر شد؛ اداره آب و فاضلاب تا اوایل تیرماه به طور کامل در منطقه حصه شمالی مستقر بود؛ در ابتدا یک شبکه اصلی و به دنبال آن شبکه فاضلاب فرعی احداث شد، بنابراین شبکه فاضلاب این محله به طور کامل اجرا شد.
شمسی خاطرنشان کرد: این امر موجب شد که عملیات آسفالت‌کشی محله حصه به تعویق بیفتد، در این راستا نوسانات در قیمت نیز موجب شد پیش‌بینی‌ها برای مقدار بودجه لازم آسفالت‌کشی تغییر کند، بنابراین در حال حاضر سطح کمتری در محله آسفالت خواهد شد. وی خاطرنشان می‌کند: با توجه به هماهنگی‌های انجام شده با استاندار و وزارت راه و شهرسازی حصه شمالی به عنوان محله‌ای فرسوده شناخته شد، بنابراین وزارت راه و شهرسازی از طریق ساماندهی بافت فرسوده به شهرداری برای آسفالت‌کشی معابر کمک خواهد کرد که با هماهنگی دبیر ستاد باز آفرینی وزارت راه و شهرسازی عملیات آسفالت این محله به زودی آغاز شد.
معابر حصه ساماندهی می‌شود
حجت‌ا...غلامی، مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان از ارائه امکانات و خدمات به این محله می‌گوید: تمامی محله‌هایی که در شهر اصفهان دارای بافت فرسوده است را شناسایی کرده‌ایم، این محله‌ها با مساحت‌های مشخص به تصویب رسیده است، آخرین محله‌ای که در کمیسیون ماده پنج به عنوان محله فرسوده مصوب شد، حصه است، اما بلافاصله پس از دریافت اعتبارات بافت فرسوده، نخستین اعتبار را به محله حصه اختصاص دادیم.
وی با بیان اینکه امکانات خیلی دیر به محله حصه آمد، اما سعی کردیم با نخستین اعتبارات را به این محله بیاوریم، ادامه می‌دهد: یکی از اقداماتی که قرار است در این محله انجام شود، ساماندهی معابر است که با کمک شهرداری و شهرداری منطقه ۱۴ انجام خواهد شد؛ شهرداری زیرسازی و آماده‌سازی معابر و اداره راه و شهرسازی آسفالت را انجام خواهد داد.
فاز اول آسفالت حصه ظرف دو ماه آینده تکمیل می‌شود
امیر زاغیان، رییس اداره ستاد بازآفرینی شهری درباره علت همکاری وزارت راه و شهرسازی با شهرداری اصفهان برای آسفالت حصه شمالی می‌گوید: هدف بازآفرینی شهری، ارتقای کیفیت زندگی مردم و افزایش زیست‌پذیری شهری است که نوسازی محلات فرسوده، سکونتگاه‌های غیررسمی، مناطق حاشیه‌نشین و بافت‌های میانی فرسوده را شامل می‌شود. وی ادامه می‌دهد: مداخله در بافت، اصلاح معابر، اصلاح بدنه و آسفالت ابزار کار اداره ستاد بازآفرینی شهری برای ارتقای کیفیت زندگی، کاهش نابهنجاری های اجتماعی، اصلاح رفتار، ارتقای بهداشت عمومی و بهداشت محیط در مناطق و محلات ذکر شده است، بنابراین حصه شمالی با این اقدام به محلی با زیست‌پذیری بهتر برای همه ساکنان و کودکان تبدیل می‌شود.
زاغیان اضافه می‌کند: عملیات آسفالت معابر حصه با همکاری ارگان‌های مختلف و شهرداری در سه فاز انجام می‌شود؛ فاز اول به مدت دو ماه و قبل از بارش های اصلی تکمیل خواهد شد؛ دو فاز دیگر نیز تا پاییز سال ۹۸ تکمیل می‌شود؛ همه این اقدامات در قالب برنامه جامع اقدام مشترک در بازآفرینی انجام می‌گیرد، بنابراین باید ارگان‌هایی مثل آب و برق و گاز که حفاری دارند فعالیت‌های خود را به انجام رسانده باشند، سهم اداره ستاد باز آفرینی شهری در وزارت راه و شهرسازی برای اتمام عملیات چهار درصد و ۳۰ درصد از مسئولیت‌ها به عهده شهرداری است، اما با توجه به اولویت ویژه محله سهم عمده‌ای از آسفالت‌کشی را اداره ستاد بازآفرینی شهری بر عهده گرفته و به صورت هماهنگ با شهرداری منطقه در حال اجراست.