روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

عربستان سعودی قتل «جمال خاشقچی» را تایید کرد؛

خونی که پاک نمی شود

کد خبر : 8315
۱۳۹۷/۰۷/۲۸ - ۱۴:۴۶
پس از دو هفته انکار کردن، عربستان سعودی بالاخره قتل «جمال خاشقچی» را تایید کرد؛ اعترافی که به نظر می رسد بیشتر شبیه فیلمنامه ای است که آمریکا آن را نوشته و کارگردانی می کند. کافی است به واکنش «دونالد ترامپ» به سناریوی جدید سعودی درباره روزنامه نگار سرشناس عربستان دقت کنید.
 نهایت واکنش آقای پرزیدنت یک «ابراز تاسف» بوده است! ترامپ ضمن «متحد بزرگ» خواندن عربستان در ادامه این را هم گفته که به این متحد بزرگ برای کنترل ایران در خاورمیانه نیاز دارد! اعتراف سعودی ها در حالی صورت گرفته که بیش از دو هفته از ناپدید شدن خاشقچی گذشته و تا قبل از این عربستان از هرگونه اعتراف به قتل او خودداری کرده بود. داستانی هم که دادستان کل عربستان برای تایید قتل پس از دو هفته انکار سرهم کرده، مضحک و غیرقابل باور به نظر می رسد: «جروبحث میان خاشقچی و کسانی که با آنها در کنسولگری عربستان دیدار داشته، منجر به زد و خورد شده که در نهایت مرگ وی را در پی داشته است!» این سناریو را تقریبا هیچ کس باور نکرده به جز ترامپ که می گوید : «تلخ است ولی بله، باور می کنم!»
در پی این اعتراف، رژیم سعودی اعلام کرده که برخی مشاوران ارشد و نزدیک به محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان که گفته می‌شود این اتفاق با هماهنگی او رخ‌ داده است، از جمله مقام ارشد اطلاعاتی «احمد العسیر» و مشاور رسانه‌ای «سعود القحطانی» از کار برکنار شده‌اند.
به شکلی جالب‌توجه این اعتراف بعد از آن رخ‌ داده که مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا به دستور دونالد ترامپ و برای رایزنی با عربستان در این خصوص طی هفته گذشته راهی ریاض شده بود و همچنین مکالمه‌ای بیست دقیقه‌ای بین ترامپ و ملک سلمان در خصوص قتل خاشقچی صورت گرفته بود. پس از این مکالمه بیست دقیقه‌ای بود که ترامپ اولین خط از سناریوی جدید را نوشت و اعلام کرد، به نظر او و طبق گفته ملک سلمان، این اتفاق می‌تواند کار «نیروهای خودسر» باشد!
آن قدر غیرقابل باور است که حتی سناتورهای آمریکایی هم در سناریوی نوشته شده توسط سعودی ها، شک و تردید وارد کرده اند. گزارشگر ویژه اعدام‌های غیرقانونی سازمان ملل متحد گفته که توضیح عربستان سعودی در مورد اعدام خودسرانه این روزنامه نگار قابل قبول نیست.
«مهدی حسن» مجری معروف الجزیره هم در توئیتر خود نوشت: «تصور کنید، فقط تصور کنید ایران خاشقچی را وحشیانه داخل کنسولگری اش می کشت، دو هفته انکارش می کرد و بعد اینقدر مضحک آن را گردن می گرفت. تصور کنید بیانیه آمریکا آن موقع چطور بود. بعد بیانیه (کاخ سفید) را بخوانید.»
سناتور جمهوری خواه لیندسی گراهام، در توئیت خود نوشت، به شدت نسبت به توضیحات عربستان بابت مرگ جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار مخالف دولت عربستان تردید دارد.
سناتور «ریچارد بلومنتال» هم عربستان را به خرید وقت و لاپوشانی متهم کرده و خواستار تحقیقات جامع با حضور آمریکا و استفاده از پیام‌های صوتی و تصویری ضبط شده از سوی ترکیه شده است.
سناتور «رابرت منندز» از دموکرات‌های ارشد کمیته روابط خارجی سنای آمریکا نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که اظهارات دولت عربستان بسیار دور از انتظار است و سناتور باب کورکر، رییس کمیته روابط خارجی سنا نیز نسبت به تصور درست بودن داستان جدید عربستان هشدار داد و در توئیتی نوشت: داستان سعودی‌ها درباره ناپدید شدن روزنامه نگار عربستان هر روز تغییر می‌کند، بنابراین نباید فرض را بر این بگیریم که این جدیدترین داستان شان درست باشد.
رقص شمشیر و پول و نفت شاید تا چندسالی محافظ ولیعهد و خاندانی باشد که عمری است روی چاه نفت نشسته و خورده و برده اند؛ اما این وعده خداست که حکومت با «ظلم» نمی ماند و البته کافرین به دست یکدیگر هلاک می شوند. خون خاشقچی، پاک نمی شود و شاید آغازی باشد بر پایان سعودی ها.
 
نویسنده : زینب ذاکر