روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

دولت گزینه های خود را برای وزارتخانه های خالی رو کرد؛

کاندیداها به خط شدند

کد خبر : 8325
۱۳۹۷/۰۷/۲۹ - ۱۵:۰۲
بالاخره پس از کش و قوس های فراوان و گمانه زنی جناح های مختلف، رییس جمهور اسامی کاندیداهای احراز پست های خالی در هیئت وزیران را به مجلس ارائه کرد. بر اساس نامه ای که روحانی توسط اسدا. عباسی به مجلس ارائه داد«محمد اسلامی»، به عنوان وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی،«فرهاد دژپسند»، به عنوان وزیر اقتصاد و امور دارایی، محمد شریعتمداری، وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی و «رضا رحمانی» ، به عنوان وزیر پیشنهادی «صمت» به مجلسمعرفی شدند.


 این کاندیداها قرار است پس از بحث و بررسی در کمیسیون های مربوطه از نمایندگان رای اعتماد بگیرند. ارائه این لیست از سوی رییس جمهور البته بدون حاشیه هم نبود، اگر چه شایعه جابه جایی شریعتمداری در دولت با واکنش منفی نمایندگان مواجه شد؛ اما روحانی همچنان به این تغییر مدیریتی اصرار دارد. علاوه بر این یکی از وزرای پر حاشیه دولت در حالی از کابینه خداحافظی کرد که دولت بارها برای ابقای آخوندی در سمت وزارت راه مورد انتقادات جدی قرار گرفته بود؛ اما این بار به نظر می رسد دولت تلاش کرده تا از یک متخصص در این جایگاه بهره ببرد. سرپرست کنونی وزارت راه و استاندار پیشین مازندران متولد ۱ مهرماه ۱۳۳۵  در اصفهان است. محمد اسلامی، دانش آموخته مهندسی راه و ساختمان از دانشگاه دیترویت میشیگان آمریکا در سال ۱۳۵۸ در مقطع کارشناسی و همچنین کارشناس ارشد مهندسی راه و ساختمان از دانشگاه تولیدو اوهایوی آمریکا در سال ۱۳۶۰ و   مدیریت جهانی هوانوردی مشترک دانشگاه رویال رودز کانادا و دانشگاه شریف در سال ۱۳۸۳ است. او در سال‌های ابتدایی دهه ۶۰ مدیر پروژه و عمران اجرایی بخش عمران بنیاد مستضعفان بود و در سال‌های میانی دهه ۶۰ به عنوان مجری طرح‌های عمرانی مرزهای شرقی کشور کمیته انقلاب اسلامی فعالیت می کرد.
اسلامی، همچنین از سال ۱۳۶۶ تا ۱۳۷۴ در سمت معاون مهندسی و طرح‌های توسعه سازمان صنایع دفاع بزرگ فعالیت داشت و پس از آن به شرکت هواپیماسازی ایران رفت و در این شرکت تا سال ۱۳۸۲ مدیرعامل بود. وی در سال ۸۳ به عنوان قائم‌مقام سازمان صنایع هوافضا به کار خود ادامه داد و تا سال ۹۶ به عنوان رییس موسسه آموزش و تحقیقاتی صنایع دفاعی، معاون امور صنعتی و تحقیقاتی وزارت دفاع و معاون مهندسی پدافند غیرعامل وزارت دفاع و دبیر ستاد توسعه سواحل مکران فعالیت کرد. به نظر می رسد روحانی تلاش دارد تا این بار مدیر بی حاشیه ای را به این سمت منصوب کند. «فرهاد دژپسند» هم در حالی قرار است نبرد برای گرفتن رای اعتماد به عنوان سیزدهمین وزیر اقتصاد ایران را آغاز کند که ایران در یکی از بدترین و بحرانی ترین دوران اقتصادی به سر می برد. دژپسند که بیشتر نامش در جرگه اقتصاددانان می‌گنجد تا مدیران، قرار است برنامه های مدیریتی و اقتصادی را برای سخت‌ترین مقاطع تاریخ اقتصاد ایران به اجرا درآورد.
دژپسند، معاون هماهنگی برنامه و بودجه محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه کشور ‌است.او در دولت هشتم معاون برنامه‌ریزی اقتصادی وزارت بازرگانی بود و در دوره یک‌ ساله (۱۳۸۴-۱۳۸۵)با حضور فرهاد رهبر در ریاست سازمان مدیریت برنامه‌ریزی، معاونت تولیدی این سازمان بر عهده او بود. فرهاد دژپسند، فارغ‌التحصیل رشته اقتصاد در مقطع دکترا از دانشگاه آزاد اسلامی و دانشیار دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی دانشگاه شهید بهشتی است.
«رضا رحمانی» کاندیدای احراز پست وزارت صمت و سرپرست فعلی این وزارتخانه در حالی به مجلس معرفی شده است که از وی به عنوان یکی از افرادی یاد می شود که در رده های مدیریتی به سرعت پله های ترقی را طی کرده است.رحمانی سال ۱۳۴۵ در تبریز متولد شد؛ وی دارای مدرک دکترای مدیریت DBA از دانشگاه صنایع و معادن ایران است و پیش از حضور در وزارت صمت، رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در دوره نهم بود.در میان لیست ارائه شده دولت به مجلس وزیر پیشین سمت و کاندیدای فعلی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یکی از پر حاشیه ترین های این لیست بوده اند. برخی از منتقدان معتقدند شریعتمداری یکی از سهم داران دولت روحانی است و رییس جمهور نمی تواند وی را از کابینه کنار بگذارد؛ اما برخی دیگر معتقدند جریان فکری نزدیک او به روحانی و اطرافیان وی دلیل این انتصاب بوده است. از سوی دیگر منتقدان جدی این اقدام رییس جمهور معتقدند ناکارآمدی مدیریتی شریعتمداری به حدی در وزارت صمت محرز بوده که یک وزیر در خطر استیضاح را نمی تواند در سطح مدیریت کلان وزارتخانه دیگری گماشت. به گفته این افراد، جریان استیضاح شریعتمداری تنها به دلیل احتمال استعفای وی منتفی شده است و امکان حضور دوباره او در دولت ممکن نیست. از سوی دیگر به نظر می رسد شریعتمداری نیز چندان برای این حضور دوباره مایل نبوده است.
وزیر پیشنهادی کار در تازه ترین اظهار نظر خطاب به معاون اول رییس جمهور، گفت:« آقای جهانگیری! هیچ جای دیگری من را به کار نگیرید زیرا اگر شرایط مهیا نباشد نمی توان کار کرد». این گفته شریعتمداری خود به خوبی گواه این است که شریعتمداری مدیر شرایط سخت نیست، چرا که به گفته معاون اول روحانی، اگر شرایط و پول فراهم باشد که فلان پیرزن هم می تواند مدیریت کند و اصولا هنر مدیریت به اداره امورات در شرایط بحرانی بر می گردد! شرایط بازار خودرو و وقوع فساد بزرگ در زیرمجموعه وزارت صنعت، عدم کنترل و تنظیم بازار و مشکلات لاینحل صنعت به خوبی نشان داد شریعتمداری گزینه مناسبی برای شرایط کنونی ایران و مدیریت اوضاع برای عبور از بحران های فعلی نیست.
 
نویسنده : علیرضا کریمیان