روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

سه هزار بیمار مصروع در اصفهان با کمبود دارو مواجه هستند؛

طعم تلخ گرانی در کام بیماران مبتلا به صرع

کد خبر : 8354
۱۳۹۷/۰۸/۰۲ - ۹:۱۱
«صرع» از جمله بیماری هایی است که مبتلایان به آن باید هر ماه بودجه زیادی را برای تامین داروهایشان متحمل شوند. این مسئله حالا زیر تیغ گرانی داروهای وارداتی و کمیاب شدن آنها عذاب آور تر هم شده است، جایی که بیماران باید داروهایشان را با چندین برابر قیمت بخرند و البته اگر این داروها در دسترس باشد.

هرچند دولت در همان روزهای نوسانات ارزی بازار به صراحت تاکید کرد که دارو، ارز مبادله‌ای می‌گیرد و قرار نیست هیچ مشکلی در تامین ارز دارویی به وجود بیاید؛ اما گشت و‌گذار  در داروخانه ها   نشان می‌دهد، بیماران از اینکه برخی داروهایشان کمیاب یا نایاب شده، ناراضی‌اند و از افزایش قیمت برخی داروها و اینکه داروی خارجی در داروخانه‌ها پیدا نمی‌شود، ابراز نگرانی می‌کنند.
 این موضوع حالا برای بیماران مبتلا به صرع
به یک چالش جدی تبدیل شده است. «کوپامر» که یک داروی ایرانی است تا پیش از گرانی های اخیر، با ارائه برگه تخفیف 50درصدی از سوی انجمن بیماران «ام اس» ارائه می شد و نصف هزینه را سازمان غذا و دارو پرداخت می کرد ولی هم اکنون بیماران باید برای مصرف سه ماهه  حدود 400هزار تومان هزینه کنند.
کمبود و نایاب شدن داروها، مسئله ای است که اخیرا بیماران در اصفهان نیز زیاد با آن سر و کار دارند. مسعود اعتمادی فر، مدیرعامل انجمن خیریه صرع اصفهان در مورد کمبود داروی این بیماران در این رابطه می گوید: به دنبال گرانی ارز، هزینه داروهای بیماران صرعی افزایش یافته و برخی از آنها پیدا نمی شود و بیماران برای تامین داروهای خود با مشکلات عدیده ای مواجه هستند.
وی با بیان اینکه داروهای صرع اغلب هزینه های هنگفتی را به مبتلایان و خانواده آن‌ها تحمیل می کند، عنوان کرد: بر اساس میزان و نوع صرع افراد مبتلا به این بیماری ماهیانه بین 50 هزار تا یک میلیون تومان هزینه دارو می دهند که این مبلغ برای بسیاری از بیماران زیاد است. اعتمادی فر افزود: داروخانه های طرف قرارداد انجمن صرع که با تخفیف به بیماران زیر پوشش انجمن صرع دارو تحویل می دهند نیز با کمبود دارو به ویژه داروی «دپاکین» که دارویی پر مصرف برای افراد مصروع است، مواجه اند و این دارو برای بیماران سهمیه بندی شده است.مدیرعامل انجمن خیریه صرع اصفهان ادامه داد: مصروع اگر دارو مصرف نکند و یا دوز دارو و زمان مصرف آن تغییر کند دچار تشنج می شود و هر تشنج نیز آسیب های خود را روی بیمار دارد.
وی خاطرنشان کرد: به همین منظور انجمن خیریه صرع اصفهان که بیش از سه هزار بیمار مصروع را زیر پوشش خود دارد، خدمات متنوعی از جمله تخفیف در هزینه داروها را به آنها ارائه می دهد. مدیر داخلی انجمن خیریه صرع اصفهان نیز با اشاره به اینکه مبتلایان به صرع، نیازمند حمایت‌های گوناگون از جمله حمایت اجتماعی، آموزشی، فرهنگی، درمانی و مددکاری هستند، گفت: در سطح دنیا سازمان های مردم نهاد توانسته‌اند در زمینه این حمایت ها و به ویژه آگاه سازی مردم درخصوص این بیماری فعالیت های بسیار موثری انجام دهند. عباس شیاسی افزود: انجمن خیریه صرع اصفهان حمایت های مالی و اداری از مصروعان را از جمله تخفیف در دارو، توزیع سبد ارزاق در بین اعضای زیر پوشش، ارائه پوشاک و وام های قرض الحسنه و نیز انعکاس مشکلات و خواسته های بیماران به سازمان های حمایتی، دولتی و موسسات فعال را انجام می دهد.
 وی با اشاره به راه اندازی نرم افزار جامع و بانک اطلاعاتی ثبت فرم های تشخیص و درمان بیماری صرع در این انجمن، اظهارکرد: با توجه به اهمیت بسیار پژوهش در زمینه بیماری صرع، این انجمن در قالب واحد تحقیقات و شورای پژوهشی، در ابعاد روان‌شناسی، اجتماعی، فرهنگی، نورولوژی و ژنتیک پژوهش هایی را انجام داده است. مدیر داخلی انجمن خیریه صرع اصفهان ادامه داد: یک درمانگاه چند تخصصی مغز و اعصاب و روان متشکل از متخصصان این امر و یک گروه روان‌شناس و مشاور در اصفهان روزانه به ارائه خدمات به مبتلایان صرع اصفهان و استان های همجوار می پردازند؛ اما به نظر می رسد خیریه ها در امداد رسانی به بیماران صرع تنها هستند و دولت اگر چه همچنان اصرار دارد که نیازهای دارویی این بیماران تامین می شود؛ اما شواهد در داروخانه ها و سطح شهر گویای چیز دیگری است.
 «ابراهیمی» یکی از داروخانه دارهای سطح شهر در مورد علت کمیاب شدن داروهای صرع می گوید: کمیاب شدن داروی بیماران مصروع به دلیل سهمیه‌بندی داروخانه‌هاست، در واقع نه تنها این دارو بلکه بسیاری از داروهای معمولی نیز طی چند هفته اخیر کمیاب و سهمیه بندی شده‌اند،  به‌طور مثال اگر  قبلا بیماری برای دریافت چند ورق قرص مراجعه می‌کرد  ما داروی مورد نظر را به صورت کامل به وی ارائه می‌دادیم، اما اکنون این میزان را کاهش داده و تنها به یک تا دو ورق اکتفا می‌کنیم. 
هرچند شرایط برای کشور به دلیل مشکلات اقتصادی و تحریم مضاعف شده ولی مسائل دارویی امری حیاتی است و باید به صورت ویژه مورد پیگیری باشد.
 علاوه بر بیماران مصروع، طی هفته‌های گذشته بیماران هموفیلی، تالاسمی و دیابت نیز در تهیه‌ دارو دچار مشکل شده‌اند؛ حال باید دید با توجه به شرایط به وجود آمده آیا مسئولان چاره‌ای جهت کمک به آلام بیماران مصروع ارائه خواهند داد یا بیماران باید به جز تحمل درد و رنج بیماری، در سطح داروخانه‌های شهر نیز به دنبال پیدا کردن داروهای خود باشند؟
 
نویسنده : پریسا سعادت