روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

فرهنگ ژاپن | رسم، رسوم و عادات عجیب ژاپنی ها

کد خبر : 8376
۱۳۹۷/۰۸/۰۴ - ۱۲:۳۷
کشور ژاپن یک کشور باستانی منحصر به فرد است؛ فرهنگ، سنت، آداب و رسوم عجیب ژاپنی ها فوق العاده منحصر به فرد هستند. فرهنگ ژاپنی ها، این کشور را به یک مقصد رویایی برای بسیاری از گردشگران تبدیل می کند.

اما اگر در حال برنامه ریزی برای یک سفر به ژاپن هستید یا در مورد سفری به این کشور در آینده رویا می بافید، بهتر است ابتدا با رسم و رسوم و عادات عجیب ژاپنی ها آشنا شوید و این کشور و مردمش را بیشتر بشناسید.

فرهنگ ژاپن / رسم و رسوم و عادات عجیب ژاپنی ها

آداب و رسوم عجیب ژاپنی ها: همه تعظیم می کنند

تعظیم کردن یک رفتار اصلی و اساسی در کشور ژاپن محسوب می شود. این کار احترام به دیگران را نشان می دهد و تنوعی از احساسات مانند قدردانی و عذرخواهی را به نمایش می گذارد. ژاپنی ها همچنین برای سلام و احوال پرسی کردن و درخواست لطف و کمک کردن از دیگران تعظیم می کنند. هر چقدر تعظیم شما عمیق تر باشد، نشان دهنده احترام بیشتر است. بنابراین انواع تعظیم کردن برای استفاده در انواع سناریوهای مختلف وجود دارد.

همه تعظیم می کنند

عادات عجیب ژاپنی ها: بسیاری از مردم ماسک به چهره می زنند

بسیاری از مردم در ژاپن ماسک می پوشند. دلیل اصلی آنها این است که از بینی و دهان خود در برابر ویروس ها و موارد آلرژی زا محافظت کنند تا سرما نخورند و دچار علائم آلرژی نشوند. گاهی کسانی که سرما خورده اند ماسک می زنند تا سرما خوردگی خود را به دیگران منتقل نکنند. اخیرا برخی از مردم ماسک می پوشند تا دیگران چهره آنها را نبینند؛ مثلا خانم هایی که آرایش ندارند ماسک می زنند تا صورتشان مشخص نباشد.

بسیاری از مردم ماسک به چهره می زنند

فرهنگ ژاپنی ها: قطار ها و اتوبوس ها به موقع می رسند

در کشور ژاپن، از قطار ها و اتوبوس ها انتظار می رود که دقیقا روی برنامه کار کنند، مگر این که تصادف یا اتفاق پیش بینی نشده ای رخ داده باشد. حتی در شهر های بزرگی که برنامه ریزی های زمانی طبق دقیقه تنظیم می شوند، تقریبا تمامی قطار ها به موقع می رسند. وقتی یک قطار دیر می رسد، این که چند دقیقه دیر کرده است اعلام و از رسانه ها پخش می شود و دلیل آن بازگو می گردد. در مورد اتوبوس ها هم، امکاناتی در ایستگاه های اتوبوس، در اینترنت یا اپلیکیشن های موبایل وجود دارند که نشان می دهند اتوبوس ها دقیقا کجا هستند و چه زمان به ایستگاه وارد می شوند.

قطار ها و اتوبوس ها به موقع می رسند

عادات عجیب ژاپنی ها: افراد بسیار زیادی در قطار می خوابند

در کشور ژاپن، بسیاری از مردم در قطار چرت می زنند. آنها می توانند این کار را انجام دهند؛ زیرا در ژاپن، حتی اگر در منظر عموم بی دفاع به نظر برسید، بسیار بسیار کم اتفاق می افتد که از شما دزدی شود. دلیل اصلی این کار این است که بسیاری از مردم ژاپن، که بخاطر سخت کوش بودن و زحمت کش بودن مشهور هستند، کمبود خواب دارند.

افراد بسیار زیادی در قطار می خوابند

آداب و رسوم عجیب ژاپنی ها: در رستوران ها از شما با آب و حوله داغ پذیرایی می شود

بیشتر رستوران ها به نشانه میهمان نوازی، از مشتریانی که وارد رستوران می شوند با آب و چای پذیرایی می کنند. همچنین بسیاری از رستوران ها اوشیبوری (یک حوله کوچک مرطوب که در آب داغ قرار داده و چلانده شده) به میهمانان خود ارائه می کنند. در بسیاری از آنها، در فصل تابستان، اوشیبوری سرد و در فصل زمستان، اوشیبوری گرم برای میهمانان آورده می شود که آنها بتوانند در کمال راحتی و آسایش، دستان خود را پاک کنند.

در رستوران ها از شما با آب و حوله داغ پذیرایی می شود

فرهنگ ژاپنی ها: کپه های نمک در اطراف ورودی ها قرار داده می شوند

اغلب اوقات، در اطراف ورودی ها و سینک های رستوران ها و خانه ها، کپه های نمک دیده می شوند. اهرام مثلثی شکل نمک در بشقاب های کوچک قرار داده می شوند تا انرژی شیطانی و بدشانسی را دور کنند و خوش شانسی بیافرینند. تئوری های متنوعی در مورد ریشه این رسم عجیب وجود دارد؛ مانند این که نمک در کشور ژاپن معنای "پاکی" یا "تجدید حیات" دارد و به این علت در نقاط خاص قرار داده می شود.

کپه های نمک در اطراف ورودی ها قرار داده می شوند

عادات عجیب ژاپنی ها: ژاپنی ها هنگام غذا خوردن سر و صدا می کنند

در کشور ژاپن معمول است که هنگام خوردن سوپ و نودل، سر و صدا کنند. آنها آنقدر ملچ و مولوچ می کنند که اگر شما موقع خوردن غذا سر و صدایی از خود در نیاورید، فکر می کنند از غذا به اندازه کافی خوشتان نیامده است. اما حتی در ژاپن هم هنگام خوردن سوپ های سبک غربی اصلا مناسب نیست که از دهانتان صدایی در بیاید. همچنین تولید صدا کردن با قاشق و چنگال و بشقاب و هنگام جویدن، یک عمل بی ادبانه محسوب می شود.

مردم هنگام غذا خوردن سر و صدا می کنند

عادات عجیب ژاپنی ها: ژاپنی ها هنگام غذا خوردن کاسه خود را در دست می گیرند

هنگام غذا خوردن با ظروف ژاپنی، طبق استاندارد های اتیکت رفتاری، رسم است که کاسه خود را در دست بگیرید. هر کاسه کوچک که درون آن برنج و غذا های فرعی قرار دارد و از کف دست کوچک تر است می بایست هنگام غذا خوردن در دست گرفته شود. اما بشقاب های مسطح که درون آنها ماهی و سایر اقلام خوراکی وجود دارند می بایست روی میز قرار بگیرند. همچنین اگر کاسه از کف دست شما بزرگ تر باشد، تنها اگر یک کاسه حاوی برنج باشد، بهتر است آن را در
دست بگیرید.


ژاپنی ها هنگام غذا خوردن کاسه خود را در دست می گیرند

فرهنگ ژاپنی ها: تخم مرغ به صورت خام خورده می شود

قوانین سختگیرانه ای در مورد تخم مرغ ها، هم تاریخ مصرف و هم کیفیت آنها، در ژاپن وجود دارند؛ تا تخم مرغ ها آنقدر سالم و ایمن باشند که بتوانند به صورت خام خورده شوند. تخم مرغ در ژاپن به انواع مختلف و متنوع خورده می شود؛ برای مثال روی برنج قرار می گیرد یا به عنوان تزئین غذا استفاده می گردد. سوکیاکی که یک غذای مشهور ژاپنی به شمار می رود، گوشتی است که در یک سس خوش طعم و شیرین پخته شده است و معمولا با تخم مرغ خام خورده می شود.

تخم مرغ به صورت خام خورده می شود

آداب و روم عجیب ژاپنی ها: ژاپنی ها به سبک سیزا روی زمین می نشینند

سیزا Seiza یک نوع نشستن است که شبیه به زانو زدن است و قسمت رویی پاها روی زمین قرار می گیرند. این نوع نشستن، روش رسمی نشستن در ژاپن به شمار می رود و بسیاری از مردم به طور مداوم اینگونه می نشینند. امروزه با معمول شدن سبک زندگی غربی در ژاپن، بسیاری از مردم، بخصوص جوان ها، می گویند با نشستن به سبک سیزا Seiza راحت نیستند؛ اما حتی آنها هم در مناسبت های رسمی، به سبک سیزا Seiza می نشینند.

ژاپنی ها به سبک سیزا روی زمین می نشینند