روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

راه جدایی «جهانگیری» از دولت به کجا ختم می شود؟

سرنوشت نامعلوم دوئل یاران رییس جمهور

کد خبر : 8378
۱۳۹۷/۰۸/۰۴ - ۱۳:۵۴
کابینه دومی که روحانی پس از انتخاب مجددش با آن شروع به کار کرد، خیلی زود شکاف هایی را از خود بروز داد. هر چند این حاشیه ها چندان به چشم نیامد؛ اما حالا و در بحبوحه به هم ریختگی اقتصاد و انتقادات سیاسی آنچه ملموس تر شده شکاف میان بخشی از بدنه دولت است که البته نقشی مهم در به قدرت رسیدن روحانی داشتند؛ «واعظی» و «جهانگیری» دو سر این خط افتراق هستند.

 از مدت ها پیش زمزمه هایی مبنی بر اختلافات درونی دولت به گوش می رسید تا اینکه سالروز ملی صادرات بهانه ای شد برای اینکه اسحاق جهانگیری حرف‌های نگفته اش را بزند و در عین حال مسئله اختلافات موجود در بدنه دولت را به روشنی عیان سازد.
 گمانه زنی ها در ماه های اخیر حکایت‌ از  این امر داشت که معاون اول رییس جمهور رفتنی است تا اینکه در گرامیداشت سالروز ملی صادرات این گمانه زنی رنگ واقعیت گرفت و به معنای واقعی کلمه قرعه به نام اسحاق جهانگیری افتاد تا با شکستن مهر سکوت خود، از حسن روحانی عبور کند.هر چند اظهارات تند و شوخ طبعانه جهانگیری روز بعد توسط واعظی به نوعی مزاح مطرح شد؛ اما این مسئله مانع از موشکافی در میان اختلافات به ظاهر جدی دولتی ها نمی شود. اعتراضات اخیر جهانگیری در واقع نمادی از جدایی اصلاح طلبان و کارگزاران از بدنه دولت است؛ حالا بسیاری از صاحب نظران به این نکته اذعان دارند که جهانگیری و جریان کارگزاران از رییس جمهور گلایه دارند چرا که مدعی اند، اگر تلاش ها و فداکاری های اسحاق جهانگیری در انتخابات 96 نبود، روحانی هیچگاه نمی توانست سکان دولت دوازدهم را به دست بگیرد.
 در واقع کناره گیری معاون اول از انتخابات را فرصتی طلایی برای روحانی می دانند، فرصتی که باعث شد او بار دیگر قبای ریاست جمهوری به تن کند، البته این گروه ها چندان هم از این رخداد ناراضی نیستند، انتقادات جدی بدنه جامعه به عملکردهای اقتصادی دولت این گروه‌ها را ناچار به جدایی از روحانی ساخته است تا شاید شانس دوباره ای برای حضور در انتخابات آینده داشته باشند؛ اما آنچه خطرناک به نظر می رسد استفاده از تریبون های رسمی برای تسویه حساب های سیاسی است؛ مسئله ای که هر از چند گاهی از بخشی از بدنه دولت شنیده می شود. در این میان «واعظی» به عنوان یکی از نزدیک ترین یاران روحانی این روزها هدف اصلی هجمه های منتقدان و موافقان دولت است! هم اصلاح طلبان و هم اصولگرایان از رفتار مداخله گرانه رییس دفتر رییس جمهور در امورد دولتی گلایه دارند. چندی پیش نقش کلیدی واعظی در انتخاب وزاری پیشنهادی به مجلس مورد انتقاد جدی فعالان ساسی هر دو جناح عنوان و این اقدام عملا تفویض بخشی از اختیارات رییس جمهور عنوان شد. ماجرا، اما فقط این نیست و شایعات درباره دولت و رییس دفتر رییس‌جمهوری همچنان ادامه دارد؛ اینکه محمود واعظی در انتخاب‌های حسن روحانی دخالت می‌کند. این همان چیزی است که واعظی در واکنشی نسبت به آن گفت: «این حرف بی‌مبناست. رییس‌جمهوری در همه زمینه‌ها تصمیم نهایی را شخصا می‌گیرند. سوال اینجاست رییس‌جمهور چرا دفتر دارد؟ دفتر ریاست‌جمهوری برای این ایجاد شده است که مقدمات آنچه را رییس دولت در نظر دارد، فراهم کند».
هر چند این مسئله از سوی روحانی تکذیب شد؛ اما معمولا در فضای سیاسی دولت روحانی همیشه شایعات رنگی از واقعیت دارند هر چند که تکذیب شوند.
یار کشی جهانگیری و واعظی حتی منجر به ایجاد شکاف در بدن اصلاح طلبان هم شده است در حالی که برخی از رسانه ها به شدت تلاش دارند روابط جهانگیری و واعظی را خوب و سازنده نشان دهند بخشی به عنوان حامیان جهانگیری عملا راه تخریب رییس دفتر روحانی را در پیش گرفته‌اند . دوئل یاران پیشین و رقبای امروز دولت اگر چه شایعه تغییرات بنیادین در دولت را قوت بخشیده؛ اما به همان میزان پیش بینی برای آینده این تغییرات را دشوار کرده است. گزینه های تغییر علاوه بر جهانگیری و واعظی روی «نوبخت» و حتی «رحمانی فضلی» نیز تمرکز دارد. با کمرنگ شدن نقش جهانگیری در کابینه بی شک افرادی مانند رحمانی فضلی و نوبخت پست های مهم تر و حساس تری خواهند یافت آنچه که در این میان بیش از هر چیز قابل توجه است رفتن احتمالی رحمانی فضلی از وزارت کشور پس از این همه مقاومت طی 3 سال اخیر و جانشینی احتمالی او به جای نوبخت در سازمان برنامه و بودجه به عنوان یکی از دستگاه‌های مهم و پرسر و صدای دولت است. این جابه جایی و سایر تغییرات چشمگیر دولت نشان از یک برنامه جدی و اهداف بزرگ دارد و نمی‌توان گفت که دولت تنها به دلیل افزایش انتقادات و نارضایتی‌ها نسبت به خود، درصدد چنین تغییراتی است بلکه به نظر می‌رسد دولت روحانی درصدد زمینه‌سازی برای انتخابات 1400 آن هم با محوریت یکی از اعضای هیئت رییسه مجلس است، درواقع گویا شیخ دیپلمات قصد دارد به نام مردم و به کام اصولگرایان گام بردارد.
نویسنده : علیرضا کریمیان