روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

پس لرزه های نگارش یک نامه نگاری حوزوی

سکوت، اعتراض، انتقاد، حمایت

کد خبر : 8426
۱۳۹۷/۰۸/۰۹ - ۹:۲۲
پس لرزه های نگارش یک نامه عجیب و غریب با ادبیاتی عجیب و غریب تر ادامه دارد! پس از انتشار تصاویری از دیدار آیت ا. شبیری زنجانی با رییس دولت اصلاحات؛ آیت ا.محمد یزدی طی نامه ای خطاب به آیت ا. شبیری زنجانی خواستار رعایت شئون مرجعیت و احترام به نظام اسلامی حاکم شد.
 در بخشی از این نامه خطاب به آیت ا... شبیری زنجانی آمده است: « پیرو انتشار تصاویری در فضای مجازی از حضرتعالی در کنار برخی افراد مسئله دار که برای نظام جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری«دام ظله العالی» احترامی قائل نیستند؛ بدین وسیله به عرض می‌رساند، این موضوع ناراحتی و تعجب مقلدین و حوزویان را در پی داشته است... چگونه می‌شود، حضرتعالی که فرصتی برای ملاقات با هیئت رییسه مجمع عمومی اساتید را ندارید، فرصت می‌کنید در منزل آقایی در تهران حاضر شوید و با این آقایان ملاقات داشته باشید! یادآور می‌شوم مقام و احترام شما در سایه احترام به نظام اسلامی حاکم، رهبری و شأن مرجعیت است، پس لازم است این احترام و شئون مرجعیت را رعایت فرموده و ترتیبی اتخاذ فرمایید این گونه مسائل دیگر تکرار نشود.»
با انتشار این نامه سرگشاده در رسانه های خبری، بلافاصله واکنش‌ها آغاز شد. واکنش هایی که عمدتا منفی بود و نگارش چنین نامه هایی را تقابل بین حوزه و نظام می دانست. این واکنش ها در قالب های مختلفی صورت گرفت از استعفا از جامعه مدرسین گرفته تا انتشار نامه ها، بیانیه ها و پست هایی در فضای مجازی از سوی چهره های مطرح حوزه و سیاست. در ادامه نگاهی به برخی از این واکنش ها خواهیم داشت:

استعفای یک عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم
آیت ا...محمد عندلیب همدانی در اعتراض به نامه‌ آیت ا... یزدی به آیت ا... شبیری زنجانی، از عضویت در جامعه مدرسین استعفا داد. در بخشی از نامه استعفای آیت ا... عندلیب همدانی خطاب به آیت ا... یزدی آمده است: « نامه حضرتعالی به محضر مبارک  مرجع بزرگوار شیعه حضرت آیت ا... العظمی شبیری زنجانی دامت برکاته، هرگونه تردیدی را که  تاکنون در باره ادامه عضویت در آن جامعه محترم داشتم مرتفع کرد؛ چه اینکه به این نتیجه قطعی رسیدم که تفسیر من از استقلال حوزه و جایگاه رفیع مرجعیت با دیدگاه جنابعالی و همفکران شما در جامعه محترم مدرسین هیچگونه هماهنگی ندارد و عملا امکان همکاری وجود ندارد؛ لذا از ادامه عضویت در آن جامعه معذورم.»

نامه آیت ا... یزدی کاملا مودبانه بود
آیت ا... حسن ممدوحی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اما درباره نامه آیت‌ا... محمد یزدی به آیت ا...العظمی شبیری ‌زنجانی نظر متفاوتی دارد. از نظر ممدوحی، این نامه مسئله ساده‌ای است و می‌خواهند  درباره آن حاشیه‌سازی کنند. آیت ا... ممدوحی می گوید: نامه آیت ا... یزدی «کاملا مودبانه» بوده  و به طور کلی فرمایش آیت‌ا... یزدی فرمایش کامل و درستی است و این‌گونه مکالمات و مکاتبات بین علما در طول تاریخ اسلام سابقه دارد. الان هم ما مکاتبات بین علما را الی ماشاءا...داریم؛ چه در مسائل علمی و سیاسی، چه در تذکرهای اجتماعی علما با هم‌ صحبت می‌کردند و اکنون هم صحبت می‌کنند. این نامه به اعتقاد من مسئله ساده‌ای است که می‌خواهند حاشیه‌ درست کنند. به خصوص دولت این کار را می‌کند. آقا موسی شبیری زنجانی، بنده خدا یک عمری گفته است من در امور سیاسی دخالت نمی‌کنم، اما الان دارند ایشان را به مجاری سیاسی می‌کشند و این خیلی حیف است.

کنایه «کیهان» به دلواپسان شأن مرجعیت
روزنامه کیهان هم روز دوشنبه در صفحه اول خود در پاسخ واکنش‌هایی که به نامه آیت ا... یزدی خطاب به آیت ا...العظمی شبیری زنجانی در رسانه ها منتشر شده،عکس العمل نشان داد. «کیهان» در تیتری حمایت آمیز نسبت به نامه آیت ا... یزدی و در کنایه به اصلاح طلبان که این روزها آیت ا... یزدی را به خاطر نگارش نامه مذکور مورد انتقاد قرار داده اند، نوشت: «دیروز می گفتند تقلید کار میمون است، امروز نگران شأن مرجعیت شدند!»

نخستین واکنش دفتر آیت ا... شبیری زنجانی به نامه آیت ا... یزدی:
فعلا سکوت می کنیم
در نهایت روز دوشنبه سایت جماران به نقل از دفتر آیت ا... شبیری زنجانی نوشت که حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا باباخانی، مسئول دفتر این مرجع تقلید درباره نظر حضرت آیت ا... شبیری زنجانی درخصوص این نامه گفت: دفتر یا حضرت آیت ا... شبیری زنجانی نظری در خصوص این نامه ندارند و طلاب و شاگردان ایشان، پاسخ می دهند. هم دفتر و هم حضرت آیت ا... موضع خاصی نداشته و فعلا سکوت را پیش گرفته اند.

انتقاد اعضای جامعه مدرسین
حجت الاسلام و المسلمین محمدتقی فاضل میبدی، عضو مجمع مدرسین حوزه علمیه قم طی یادداشتی که در اختیار سایت «جماران» قرار داد، نوشت: «... باید برای جامعه مدرسین و حوزه علمیه صد افسوس خورد که یک مرجع بزرگواری بمانند آیت ا... شبیر ی زنجانی حق ندارد روزی باشاگردان قدیم خودش که مسئولیت های بزرگی زمان امام(ره) داشته اند ملاقات کند. جامعه مدرسین و حوزه علمیه چگونه می تواند با این تنگ نظری‌های دور از شأن حوزه چراغ هدایت جامعه را به دست گیرد ونسل جوان را به اسلام و انقلاب جذب کند؟ چرا باید کار حوزه و مرجعیت به جایی برسد که دبیر جامعه مدرسین با این ادبیات تند و بی پروا ، استقلال مرجعیت را زیر  سوال ببرد ؟...»

نامه یادگار امام(ره) به حضرت آیت ا... شبیری زنجانی
حجت الاسلام سید حسن خمینی ، یادگار حضرت امام(ره) هم طی نامه ای به آیت ا... شبیری زنجانی ضمن ابراز تاسف از اسائه ادب به ساحت ایشان، نوشت: جمهوری اسلامی نه تنها به ذوب شدن روحانیت شیعه در حکومت وابسته نیست، بلکه تنها با استقلال حوزه و مرجعیت از دولت ها میسر است.
در قسمتی از نامه نوه امام(ره) آمده است: اگر چه حوادث تلخ این روزها جان‌های شاگردان و ارادتمندان حضرتعالی را رنجاند و عواطف متدینین را جریحه دار کرد، ولی در خود ثمره مبارکی هم داشت که همان حسن توجه به ضرورت استقلال حوزه های علمیه و ارتباط وثیق حفظ نظام جمهوری اسلامی با محافظت از جایگاه مرجعیت عالی شیعیان است. آنچه مزید بر این امور ظاهری -که مطمئنم خللی نیز در روح بلند شما پدید نمی آورد- ، حائز اهمیت بوده و لازم است مورد توجه اهل علم واقع شود، استدلال ناتمامی است که در نامه جناب آیت ا... یزدی به آن اشاره رفته است.

دست آیت ا... یزدی را می بوسم
حسام الدین آشنا، مشاور فرهنگی رییس جمهور هم به نامه اخیر رییس شورای عالی جامعه مدرسین خطاب به آیت ا... شبیری زنجانی واکنش نشان داد؛ واکنشی که البته کنایه آمیز هم بود. «آشنا» در واکنش به این نامه و حواشی آن نوشت: « من دست آیت ا... یزدی را هم می‌بوسم چرا که به رسم تعرف‌الاشیا باضدادها نقشی تاریخی در معرفی آیت‌ا... شبیری زنجانی به نسل جوان و جویای اعتدال اسلامی ایفا کردند.»

واکنش بهارستانی ها
نمایندگان مجلس هم در این رابطه واکنش هایی داشتند. این واکنش ها تاکنون از سوی نمایندگان اصلاح طلب یا متمایل به اصلاح طلبان (مثل علی مطهری) بوده است. اصولگراها تا لحظه نگارش این مطلب سکوت کرده و موضعی نگرفته اند.
فاین تذهبون؟!
«الیاس حضرتی» در حساب توئیتری خود نوشت: ‌«ما شیعیان مفتخریم که مراجع بزرگوارمان جز از خدای متعال از هیچ قدرتی اجازه نگرفته‌اندومقید به قیود هیچ نهاد سیاسی یا اقتصادی نبوده‌اند.بی‌جهت نبوده که همواره مظلومان به بیوت مراجع پناه برده‌اند.ما مکلفان اما اجازه نخواهیم دادکه به بهانه‌های واهی به ساحت مراجع اهانت شود.فاین تذهبون».
باید از شما اجازه بگیرند؟
علی مطهری، نایب رییس مجلس هم خطاب به آیت ا... محمد یزدی نامه ای نوشت که در ادامه بخش هایی از آن آمده است: «...فرضا بپذیریم فردی که آیت ا... شبیری زنجانی به دیدارش رفته و همفکران‌شان افرادی مسئله‌دار هستند که برای نظام جمهوری اسلامی و مقام رهبری احترامی قائل نیستند، قباحت ملاقات یک مرجع تقلید با آنها را از کجا درآورده‌اید؟ اگر مسئله‌دار هستند آیا نباید مسئله آنها حل شود؟ مراجع تقلید به مثابه چتری بر سر همه مردم و گروه‌ها هستند نه عناصری حزبی و جناحی  و بعد اینکه ناراحتی و تعجب اکثر مقلدین و حوزویان از این ملاقات را از کجا به دست آوردید؟...در پایان نامه خطاب به آیت‌ا...شبیری فرموده‌اید «لازم است شئون مرجعیت را رعایت فرموده و ترتیبی اتخاذ فرمایید این گونه مسائل دیگر تکرار نشود. اولا خود شما با این جمله تهدیدآمیز شأن مرجعیت را رعایت کرده‌اید یا نه؟ ثانیا چه کسی گفته ملاقات یک مرجع تقلید با افراد سابقه‌دار در انقلاب که احیانا انتقاداتی نیز دارند خلاف شئون مرجعیت است. آیا شئون مرجعیت را جناب‌عالی بهتر از خود مراجع تشخیص می‌دهید؟ مگر مردم باید با اجازه شما به ملاقات این و آن بروند؟! ثالثا این جمله را که به این مرجع عالیقدر دستور می‌دهید «این گونه مسائل دیگر تکرار نگردد» از چه موضعی می‌فرمایید. این جمله را فقط امام زمان (عج) می‌تواند به یک مرجع تقلید بگوید. در مجموع، نامه شما موجب وهن روحانیت و حوزه علمیه شد.»
نویسنده : زینب ذاکر