روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

پرسپولیس پیش به سوی تکرار خاطرات سپاهان و ذوب آهن

روز سـرخ فوتبال

کد خبر : 8452
۱۳۹۷/۰۸/۱۱ - ۱۴:۲۲
این اولین قدم برای رسیدن به رویارویی با پرافتخارترین تیم باشگاهی اروپا یعنی رئال مادرید است. هردو تیم برای اولین بار در چنین آوردگاه تاریخی و مهمی پا به میدان می گذارند.هم پرسپولیس و هم کاشیما انتلرز ژاپن در تاریخ فوتبال خود تا به حال موفق به راه‌یابی به فینال لیگ قهرمانان آسیا نشده‌اند و حالا در یک قدمی فتح جام سروری باشگاه‌های آسیا قرار دارند و علاوه بر این می‌توانند در جام باشگاه‌های جهان 2018 که در امارات متحده‌ عربی برگزار خواهد شد به عنوان نماینده‌ قاره‌کهن شرکت کنند.
شاید باید اعتراف کرد پرسپولیس نماینده شایسته ایران که از سوی afc بارها به عنوان پرتماشاگرترین تیم آسیا هم معرفی شده، با «معجزه» به این مرحله رسید. تیمی که از پنجره نقل و انتقالات محروم بود، نتوانست بازیکن بگیرد، برخی بازیکنان خود را هم از دست داد و اندازه انگشتان دودست بازیکن داشت و انواع و اقسام حاشیه ها هم دست و پنجه نرم می کرد. حالا همان تیم با مربیگری «برانکو» به جایی رسیده که الدحیل و السد و سون سامسونگ کره و بسیاری تیم های چندده میلیاردی دیگر در آسیا حسرتش را داشتند.  در چنین شرایطی پرسپولیس در حالی به فینال قدم می‌گذارد که امیدوار است بتواند برتری بلامنازع خود در ایران را به برتری در آسیا هم تبدیل کند. قهرمان دو فصل پیاپی قهرمان لیگ برتر ایران حالا در مسیر بازگشت به روزهای اوج تاریخی خود قرار دارد و تا فتح اولین جام باشگاه‌های آسیا، جامی که مدتها در انتظار آن بوده تنها یک قدم فاصله دارد، قهرمانی‌ای که می‌تواند طلیعه عصر طلایی جدید این باشگاه باشد. پرسپولیس می خواهد حال خوبی را تجربه کند که پیش از این هردوتیم اصفهانی یعنی سپاهان و ذوب آهن آن را تجربه کرده اند.
و البته آن سوی داستان، کاشیماست که با وجود در اختیار نداشتن افتخارات آسیایی، سابقه‌ حضور در جام باشگاه‌های جهان را دارد چرا که کاشیما در سال 2016 که ژاپن میزبان این رقابتها بود جواز حضور را پیدا کرد و نمایش قابل قبولی داشت. این باشگاه ژاپنی که هشت بار قهرمان جی‌لیگ شده و انگیزه زیادی برای کسب اولین قهرمانی آسیایی خود و بازگشت به جام باشگاه‌های جهان دارد.

ستاره پرسپولیس شاید بازهم درون دروازه باشد. جایی که ستاره ای به نام «علیرضا بیرانوند» ایستاده است. پرسپولیس امروز و در اولین بازی فینال مانع از گلزنی کاشیما شود، به دروازه‌بان آماده‌ خود امید بسته است. دروازه‌بان 26ساله‌ای که بعد از دفع ضربه‌ پنالتی کریستیانو رونالدو در جام جهانی روسیه، در جریان تساوی 1-1 تیم ملی ایران مقابل پرتغال، در سراسر دنیا مورد توجه قرار گرفت. و در دیدار برابر السد هم با سوپرسیو فوق العاده در مهار شوت «ژاوی» چشم ها خیره کرد.   مقابل بیراندند اما « یوما سوزوکی» ستاره کاشیما است. کسی که مسئولیت اصلی گلزنی تیم ژاپنی را به عهده دارد و در پیشانی خط حمله‌ این تیم بازی می‌کند. این مهاجم پرسرعت سال 2016 در جریان تنها حضور کاشیما در جام باشگاه‌های جهان با گلزنی به تیم اتلتیکو ناسیونال مورد توجه رسانه‌های جهانی قرار گرفت و سپس در فینال مقابل ستارگان بزرگ رئال مادرید، با آشوبی که بارها و بارها در خط دفاعی این تیم ایجاد کرد نام خود را در دنیای فوتبال بر سر زبانها انداخت. سوزوکی سال گذشته در لیگ قهرمانان آسیا چهار گل به ثمر رساند و امسال با اینکه تا این لحظه در لیگ قهرمانان دو گل در کارنامه دارد ولی همیشه در ترکیب کاشیما حضور داشته و فرصت‌ها و فضاهای زیادی در اختیار هم‌تیمی‌هایش قرار داده است.

دو تیم دو ستاره هم روی نیمکت خود و در مقام مربی دارند. ستاره‌ اصلی پرسپولیس در راه‌یابی به فینال لیگ قهرمانان امسال کسی جز برانکو ایوانکوویچ سرمربی سابق تیم ملی ایران نبوده و نیست. کسی که تیم‌ملی را در سال 2006 به جام جهانی آلمان رساند و در آن رقابتها سکان هدایت ایران را به عهده داشت. برانکوی 64ساله که در اولین فصل حضور خود پرسپولیس را به قهرمانی لیگ برتر ایران رساند، حالا می خواهد با پرسپولیس آسیا را هم فتح کند. اما نمایش‌های چشم‌نواز کاشیما در لیگ قهرمانان امسال را باید مدیون گو اویوا سرمربی این تیم دانست، مدافع سابقی که در دوران بازی خود سابقه‌یحضور در تیمهایی مثل ناگویا گرامپوس و کاشیما انتلرز را داشته. اویوا که از ماه مه 2017 سکان هدایت کاشیما را به عهده قرار گرفته موفق شده تیمی بسازد که اولاً در دفاع فوق‌العاده مستحکم و با انضباط بازی می‌کند و در عین حال با ارائه‌ نمایش‌های زیبا و چشم‌نواز هواداران ژاپنی را شیفته‌ خود کرده است.


امروز تمام ایران طرفدار پرسپولیس است. امروز فارغ از تعصبات رنگی برای موفقیت تیمی دعا می کنیم که قرار است پرچم سه رنگ جمهوری اسلامی را بر فراز آسیا به اهتزاز دربیاورد. دوتا نود و چنددقیقه بی خیال کری خوانی ها و تعصبات شهری و رنگی و تیمی شویم و همه پشت پرسپولیس باشیم . برای کری خواندن وقت زیاد است!
نویسنده : امیرعلی هاشمی