روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

اصفهان در رده سوم بیشترین صادرکننده کارت بازرگانی؛

مجوزهایی که آب می رود

کد خبر : 8479
۱۳۹۷/۰۸/۱۴ - ۱۰:۳۱
بر اساس جدیدترین آماری که از سوی سازمان وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر شده است در 34 اتاق بازرگانی در سراسر کشور 516 فقره کارت بازرگانی صادر شده که این تعداد نسبت به ماه قبل 34 درصد افت داشته است. همچنین از ابتدای امسال تا انتهای مرداد نیز ۲ هزار و ۹۹۹ فقره کارت بازرگانی از سوی اتاق‌های سراسر کشور صادر شده که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل با افت نزدیک به ۴ درصدی روبه‌رو بوده است.

 صدور کارت بازرگانی در حالی در کشور افت داشته که این مسئله بیشتر از هر چیز نشانه ای از کاهش صادرات و یا اعمال برخی از محدودیت ها بر سر کارت بازرگانی است. هر چند به نظر می رسد بخشی از رشد قابل توجه صدور کارت بازرگانی در سال‌های قبل ناشی از صدور کارت های یک بار مصرف در زمینه کالاهای صادراتی بوده است و با توقف این روند طی ماه های اخیر با رشد تمدید کارت های بازرگانی در ماه های گذشته روبه رو بوده ایم.
صدور کارت بازرگانی از اختلال تا اصلاح
برای کاهش صدور کارت های بازرگانی علت های مختلفی عنوان می شود از جمله آنکه با اصلاح  ضوابط صدور کارت بازرگانی در چند ماه اخیر صدور کارت بازرگانی با اختلالاتی مواجه بوده است. محدودیت‌های جدید برای صدور کارت و ضوابط سختگیرانه در این خصوص، از یک‌سو تقاضا را برای کارت بازرگانی کاهش داده و از سوی دیگر صدور کارت را زمانبر کرده است. از این رو افت صدور کارت بازرگانی در ۵ ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، می‌تواند ناشی از این مسئله نیز باشد. از سوی دیگر کارت های یک بار مصرف به دلیل سوء استفاده های زیادی که از آن می شد عملا از چرخه صادرات کنار گذاشته شدند و در نتیجه روندهای سرعت‌دار صادراتی کاهش داشته است. همچنین بسیاری از دارندگان کارت های بازرگانی راکد نیز به دلیل عدم صدور کارت بازرگانی یک بار مصرف نسبت به تمدید کارت‌های بازرگانی‌شان اقدام کرده اند.
تهران و اصفهان در صدر صدور کارت
بر اساس آمار ارائه شده، بیشترین کارت بازرگانی در مردادماه امسال توسط اتاق بازرگانی تهران صادر شده و پس از آن به ترتیب اتاق‌های اصفهان، مشهد، تبریز و بندرعباس بیشترین کارت بازرگانی را صادر کرده‌اند. عملکرد اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور در صدور کارت بازرگانی نشان می‌دهد که در مرداد ماه امسال نسبت به ماه قبل (تیر ۹۷) ۱۴ اتاق بازرگانی، کارت بازرگانی بیشتری صادر کرده‌اند. همچنین در مرداد امسال، ۱۳۰۶ کارت نیز تمدید شده که نسبت به ماه قبل (تیر ۹۷)، افت بیش از ۱۸ درصدی را ثبت کرده است. از طرفی از ابتدای امسال تا انتهای مرداد ۷ هزار و ۲۸۷ فقره کارت تمدید شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، نزدیک به ۹ درصد رشد داشته است.  همچنین از ابتدای امسال تا انتهای مرداد، ۲۰ اتاق بازرگانی نسبت به مدت مشابه سال قبل، کارت بیشتری صادر کرده‌اند و مابقی اتاق‌ها، در صدور کارت بازرگانی افت داشته‌اند. بیشترین رشد صدور کارت بازرگانی در ۵ ماه منتهی به مرداد امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، متعلق به اتاق بازرگانی یاسوج و بیشترین افت صدور کارت بازرگانی در همین مدت زمان نسبت به مدت مشابه سال قبل، متعلق به اتاق بازرگانی بجنورد بوده است. در ۵ ماه منتهی به مرداد امسال، بیشترین کارت بازرگانی در اتاق تهران صادر شده که تعداد آن ۱۰۱۱ فقره بوده و نسبت به مدت مشابه سال قبل، نزدیک به ۱۹ درصد افت داشته است. پس از آن، اتاق بازرگانی مشهد توانسته ۲۱۹ فقره کارت بازرگانی صادر کند که نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشد بیش از ۱۴ درصدی داشته است. اتاق بازرگانی اصفهان از ابتدای امسال تا انتهای مرداد ۲۱۴ فقره کارت بازرگانی صادر کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، نزدیک به ۱۲ درصد افت داشته است.
اختیاراتی که به استان ها تفویض شد
در ماه های اخیر حرف و حدیث های زیادی پیرامون سوءاستفاده از کارت های بازرگانی در فضای اقتصادی کشور شنیده می شود به خصوص آنکه اغلب صادرکنندگان از مبادی رسمی کشور ناچار به ارائه ارز حاصل از صادرات خود در سامانه نیما شده اند و این مسئله عملا صادرات را از صرفه اقتصادی انداخته است. به همین دلیل برخی از افراد عملا مبادرت به قاچاق با کارت های بازرگانی کرده و کالا صادر می‌کنند و در خارج از مرز ایران بارنامه را عوض کرده و ارزی وارد کشور نمی‌کنند. این مسئله به عنوان یک نوع قاچاق قانونی در کشور نمونه ای از سوء استفاده ها از کارت های بازرگانی در ماه های اخیر بوده است؛ اگر چه دولت اقداماتی را در زمینه محدودیت تقلب و استفاده های نادرست از کارت بازرگانی از جمله تفویض اختیارات صدور مجوز به سازمان های صمت استان ها انجام شده است؛ اما همچنان کارت بازرگانی به عنوان یک حربه اقتصادی کارکردهای خارج از قانون زیادی دارد که بازنگری در صدور و نظارت های بیشتر در این زمینه را می طلبد.
نویسنده : مرضیه محب رسول