روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

نمایشگاهی که توقعات را برآورده نکرد؛

کنکوری ها بشتابید!

کد خبر : 8481
۱۳۹۷/۰۸/۱۴ - ۱۰:۳۱
همزمان با آغاز سیزدهمین دوره نمایشگاه استانی کتاب در اصفهان در همین صفحه مطلبی با عنوان «وقتی همه معترض اند» به رشته تحریر در آمد که در آن نقدی شده بود بر عملکرد نمایشگاه کتاب طی سالیان گذشته و اینکه برگزاری این نمایشگاه در دوره های گذشته نه تنها نتوانسته هیچ گونه دستاورد فرهنگی برای شهر داشته باشد بلکه همواره مورد اعتراض کتاب فروشان و علاقه مندان به کتاب خوانی
همزمان با آغاز سیزدهمین دوره نمایشگاه استانی کتاب در اصفهان در همین صفحه مطلبی با عنوان «وقتی همه معترض اند»  به رشته تحریر در آمد که در آن نقدی شده بود بر عملکرد نمایشگاه کتاب طی سالیان گذشته و اینکه برگزاری این نمایشگاه در دوره های گذشته نه تنها نتوانسته هیچ گونه دستاورد فرهنگی برای شهر داشته باشد بلکه  همواره مورد اعتراض کتاب فروشان و علاقه مندان به کتاب خوانی هم بوده است  و برگزاری دوره های پیشین، نتوانسته رضایت شهروندان اصفهانی را به دنبال داشته باشد.
با انتشار این مطلب از همان ساعات ابتدایی با تماس های مکرر مسئولان برگزاری سیزدهمین دوره نمایشگاه کتاب مواجه شدیم که چرا قضاوت زود هنگامی داشته ایم و باید اجازه می دادیم که چند روزی از برگزاری نمایشگاه می گذشت و آن زمان به انتقاد پرداخته می شد و امسال نمایشگاه کتاب قرار است تفاوت چشمگیری با سال های گذشته داشته باشد. اگرچه ما هم در پاسخ گفتیم نکاتی که در این یادداشت نوشته شده است مربوط به سال‌های پیش بوده و ربطی به امسال ندارد ولی قول دادیم که حتما بازدیدی از این دوره نمایشگاه داشته باشیم و نکات مثبت نمایشگاه را نیز به رشته تحریر در بیاوریم.
 زمانی که برای بازدید از سیزدهمین دوره نمایشگاه استانی کتاب، راهی محل برپایی نمایشگاه های بین المللی اصفهان شدیم انتظار داشتیم که با توجه به صحبت های مسئولان امر در این زمینه بتوانیم در یک فضای کاملا فرهنگی به کتاب هایی که علاقه مند به خریداری آنها بودیم دست یابیم؛ اما زمانی که پا به نمایشگاه گذاشتیم از همان ابتدا با صداهایی روبه روشدیم که کتاب های کمک درسی و کنکور را تبلیغ می کرد و دانش آموزان و دانشجویان را ترغیب به مشاهده چنین غرفه هایی می نمود، صداهایی که بدجور توی ذوق می زد.
در سالن های دیگر هم خبری از تغییرات چشمگیر نبود و کتاب هایی که در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته بودند،کتاب‌هایی نبودند که ما را جذب خود کنند و نتوانستیم هیچ کدام از کتاب‌هایی که دوست داشتیم را در این نمایشگاه خریداری کنیم. در غرفه ای هم که قرار بود نذرفرهنگی صورت بگیرد و کتاب هایی برای مناطق محروم جمع آوری شود نه تنها هیچ مسئول غرفه ای نبود بلکه ما هیچ کتابی هم ندیدیم که اهدا شده باشد( البته ممکن است در روز بازدید ما این طور بوده است).
 زمانی هم که  حال و احوال این دوره از نمایشگاه کتاب را با دیگر دوستان و همکاران در میان گذاشتیم دیدیم آنها هم هم عقیده ما بودند و ناراحت از این که نمایشگاه هیچ گونه رضایتی برای آنها نداشته است.
حتی روزی که جهت تهیه گزارش میدانی راهی نمایشگاه کتاب شدیم، همراه با خود لیستی پر و پیمان از درخواست های همکاران به همراه داشتیم. اینکه اداره کل ارشاد زحمت کشیده و هیچ آپشن ویژه ای برای اهالی رسانه جهت شرکت در این نمایشگاه درنظر نگرفته بود، بماند.
بن های تخفیف 20 درصدی را جسارتا آپشن ویژه حساب نمی کنیم چون در این وضعی گرانی ها که به بازار کتاب هم رسیده و قیمت های نجومی کتاب، 20 درصد تخفیف چیزی شبیه لطیفه و جوک است! کارت خریدهای اهدایی به مدیران مسئول رسانه ها را هم فاکتور می گیریم چون نمی دانیم با 100 هزارتومان چقدر کتاب و اصولا چه کتاب های به دردبخوری می شود خرید! وقتی به عنوان مثال قیمت یک کتاب تازه به بازار آمده 48  هزارتومان است و با یکی از این کارت ها نهایتا یک کتاب بشود خرید تازه آن هم اگر کتاب درخواستی در نمایشگاه پیدا بشود که مطابق انتظار پیدا نشد!
از یک لیست 20 موردی، تنها یک کتاب را پیدا کردیم : « اتاق شماره 6» از «آنتون چخوف». کتاب هایی که در لیست نوشته بودیم، هم قدیمی بودند و هم از تازه های حوزه نشر. از «آن مادران، این دختران»ِ بلقیس سلیمانی گرفته تا  «پوتین قرمز»های مرتضی بشیری که در حوزه دفاع مقدس نگاشته شده است. «حرمسرای قذافی» و «خاک های نرم کوشک» و تعدادی کتاب های نام آشنای دیگر هیچ کدام در نمایشگاه پیدا نشد.
از برنامه های جنبی نمایشگاه کتاب که معمولا با برگزاری جشن امضای کتاب با حضور نویسندگان، برگزاری نشست هایی با حضور نویسنده و اهالی فرهنگ و هنر و نویسندگان جوان، شب شعر طنز، معرفی نویسندگان محلی دارای تالیف و ...همراه است، هیچ خبری نبود. فقط تبلیغ! به هرحال نکته مثبتی ندیدیم؛ اما امیدواریم در سال های بعد شاهد برگزاری پررونق تر و باشکوه تر این نمایشگاه باشیم. به هرحال اگر «جواد خیابانی» قرار بود این گزارش را بنویسد، احتمالا می نوشت که خوب نبود ولی چیزی از ارزش های برگزارکنندگان نمایشگاه کم نشد! ما اما «جواد خیابانی» نیستیم!
 
نویسنده : امیرعلی نریمانی