روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

رییس هیئت مدیره انجمن انبوه سازان استان اصفهان آمار منتشر شده در مورد خانه های خالی را زیر سوال برد؛

خالی های دست نیافتنی

کد خبر : 8519
۱۳۹۷/۰۸/۱۹ - ۱۵:۲۱
بر اساس جدیدترین آما رمنتشر شده از سوی مرکز آمار ، استان اصفهان در جایگاه دوم تعداد خانه های خالی به نسبت خانوار در کشور قرار دارد. براساس اطلاعات اعلام شده، اصفهان پس از البرز در جایگاه دوم و یزد و هرمزگان و خراسان جنوبی در جایگاه های بعدی قرار دارند.
در آخرین اعلام رسمی از میزان خانه های خالی در اصفهان، چیزی در حدود 242 هزار واحد مسکونی در این استان خالی از سکنه هستند. استان هایی مانند تهران در رده های میانی جدول تعداد خانه های خالی به نسبت خانوار قرار می گیرند که این نشان می دهد تا چه حد ساخت و سازهای بلااستفاده در استان وجود دارد که البته همچنان بدون خریدار و یا فروشنده هستند.
معضلات مسکن اصفهان؛ گرانی و بقیه ماجرا
اصفهان پس از تهران دارای گران ترین قیمت ملک است، این موضوع اگر چه طی سال‌های اخیر به علت وفور مهاجرت و بالا رفتن هزینه های ساخت و ساز ایجاد شده؛ اما بخش بزرگی از بالا رفتن بی رویه قیمت ها مربوط به مطابق نبودن ساخت و سازها با نیازهای جامعه و بخشی نیز مربوط به پایین بودن قدرت خرید مردم است.
براساس آمار منتشر شده در اصفهان به ازای هر هزار خانوار چیزی بیش از 150 خانه خالی وجود دارد؛ اما عملا طرح احداث مسکن مهر برای کاهش آمار متقاضیان خرید مسکن وخانه دار شدن جوانان و اقشار کم درآمد در اصفهان نتوانست در خانه‌دار شدن اصفهانی ها توفیقی به دست آورد.
 بر اساس آمار اعلام شده از سوی سازمان مسکن و شهرسازی در حالی که از تعداد 160هزار واحد مسکن مهر 147 هزار و 422 واحد به مرحله بهره برداری رسیده است؛ اما عملا تعداد زیادی از این واحد ها خالی از سکنه است.علاوه بر این 13 هزار و 78 واحد باقی مانده و  تعداد 9652 واحد از این واحد های نیمه آماده حتی متقاضی ندارند و قرار است به بخش خصوصی واگذار شود. این آمار در حالی ارائه شده که عملا تعداد زیادی از ساکنان این واحد ها را نیز مهاجران تشکیل می دهند و یا افرادی که به صورت موقتی در این خانه ها اسکان دارند،در نتیجه همچنان علاوه بر مشکلات مسکن، بسیاری از خانه‌های خالی که برای آنها هزینه شده، آمار خانه های خالی را افزایش داده بدون آنکه دردی از بازار گران مسکن درمان کند.
آماری که دقیق و معتبر نیست
در حالی آمار خانه های خالی و اظهار نظرات پیرامون حل این معضل هر روز به نحوی در رسانه‌ها پر رنگ می‌شود که مهدی جعفر پیشه، رییس هیئت مدیره انجمن انبوه سازان استان اصفهان معتقد است این آمار دقیق و قابل استناد نیست. وی در گفت وگو با «زاینده رود» تصریح کرد:مشخصا این آمار را قبول ندارم، اینکه چه کسی و با چه ابزاری این آمار را تهیه و ارائه کرده است محل بحث دارد.
 به گفته وی، آماری که از خانه های خالی از سکنه در اصفهان ارائه شده است قطعیتی ندارد و نمی توان بر اساس آن اظهار نظری کرد.
 جعفر پیشه افزود: خالی ماندن خانه های ساخته شده در اصفهان عمدتا به دو علت است؛ یکی مربوط به خانه های با متراژ بالا و لوکسی است که عملا مصرف کننده ای برای آن در بازار وجود ندارد و در شرایطی که رکود در بازار وجود دارد حتی به واسطه دلالان هم معامله نمی شود و از سوی دیگر خانه های با متراژ پایین و متوسط اگر چه متقاضیان زیادی دارد؛ اما به دلیل پایین آمدن قدرت خرید مردم همچنان خالی مانده است.
رییس هیئت مدیره انجمن انبوه سازان استان اصفهان، نبودن قدرت خرید در میان اقشار متوسط جامعه را علت کم بودن خرید و فروش در بازار مسکن اعلام و تصریح کرد: دولت باید فکری به حال این مشکل کند و با اجرای طرح هایی مانند بالا بردن میزان وام بانکی و... قدرت خرید را در بازار مسکن بالا ببرد.
حبابی در بازار مسکن وجود ندارد
گران بودن مسکن یکی از عمده دلایل خالی ماندن واحد های مسکونی در شهرهای بزرگ عنوان می‌شود.
در حالی که جهش قیمت ها در اصفهان سرسام آور بوده، اما رییس هئیت مدیره انجمن انبوه سازان معتقد است حبابی در قیمت های مسکن در اصفهان وجود ندارد.
 به گفته وی، با توجه به بالا بودن قیمت های تمام شده در بازار مسکن مانند قیمت زمین، پروانه و مصالح می توان گفت تقریبا هیچ حبابی در بازار وجود ندارد و قیمت ها واقعی هستند. جعفر پیشه افزود: اگر چه به دلیل چند برابر شدن مصالح و سایر ملزومات ساخت و ساز قیمت ها افزایش چشمگیری داشته است؛ اما به نظر من اکنون بهترین زمان برای خرید مسکن است چرا که تورمی در بازار وجود ندارد.
 
نویسنده : مرضیه محب رسول