روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

جنجال ها بر سر FATF به یک جنگ لفظی تمام عیار تبدیل شده است؛

از کاپیتولاسیون تا خودکشی

کد خبر : 8520
۱۳۹۷/۰۸/۱۹ - ۱۵:۲۹
جنجال ها بر سر لایحه منع حمایت از تروریسم یا همان FATF در حالی همچنان به عنوان یکی از اصلی ترین بحث های سیاسی در سطح کشور دنبال می شود که حالا این موضوع به بخشی از جنگ لفظی میان سیاستمداران هم تبدیل شده است. اگر تا قبل از تصویب CFT در مجلس تنها اظهار نظرها مبتنی بر فواید و مضرات این لوایح چهار گانه بود حالا اما طرفین همدیگر را متهم به جانبداری از برخی از قبیح ترین پدیده ها در تاریخ سیاسی ایران از جمله کاپیتولاسیون می کنند. این واژه را خطیب جمعه تهران به کار برد؛ روز جمعه و تنها چند روز بعد از اعلام نظر شورای نگهبان درباره مصوبه سی‌اف‌تی، بار دیگر پای این موضوع به تریبون‌های نماز جمعه کشیده شد.
FATF و شائبه کاپیتولاسیون
کاظم صدیقی در خطبه های نمازجمعه درباره تصویب و تایید این لایحه برای این شورا خط و نشان کشید و گفت باید شورای نگهبان نظر انقلابیون را تامین کند. وی در خطبه های این هفته نماز جمعه تهران با اشاره به روز ۱۳ آبان گریزی هم به FATF زد و گفت:« FATF  امروز همان قانون کاپیتولاسیون است، از فرمایشات رهبری بیاموزند که فرمودند مراقب طرح هایی که از اتاق فکر استکبار برای ما آماده می شود و به دنبال استعمار هستند، باشید.   از شورای محترم نگهبان که توقع انقلابیون و مردم ما را در این مسئله برآورده کردند تشکر می کنم».این صحبت او با واکنش علیرضا رحیمی، عضو هیئت رییسه مجلس مواجه شد که در حساب توئیتری خود نوشت: «در عصر جدید، بحران تراشی و به سوی جنگ بردن کشور و مسلط کردن بیگانگان افسار گسیخته، کاپیتولاسیون‌سازی برای ایران است. بی تردید الحاق به CFT یا FATF بخشی از دیپلماسی مهار و مدیریت وضعیت جاری است. مجلس نیز نسبت به وضعیت جاری نگران و هوشیار است». از سوی دیگر برخی از منتقدان صحبت های حجت الاسلام صدیقی را ناآگاه از اصل کاپیتولاسیون دانسته اند؛ یکی از این منتقدان که اتفاقا از جبهه اصولگرایان بوده به مخالفت با این سخنان برخواسته است.  «محمد مهاجری»  در توئیتر نوشت:«حجت الاسلام صدیقی در نماز جمعه امروز گفته FATF همان کاپیتولاسیون است. تا حالا گمانم این بود که ایشان FATF را نمی‌داند. امروز معلومم شد که از  کاپیتولاسیون هم اطلاعی ندارد! با چنین حرف‌هایی شأن نماز جمعه را پایین نیاورید».
حاشیه های پر رنگ تر از متن
 این حملات لفظی در حالی میان موافقان و مخالفان لوایح جنجالی همچنان در جریان است که حتی برخی تلاش دارند تا تصویب لایحه در مجلس را نیز زیر سوال ببرند. در همین زمینه «مجتبی ذوالنور» یکی از مخالفان لوایح چهار گانه در روزهای اخیر مدعی شده است در مورد تصویب  FATF نهضتی از توابین شکل گرفته است. مجتبی ذوالنور، عضو کمیسیون امنیت ملی در  قم، گفت: «یک نهضت توابین در مجلس به راه افتاده است و عده‌ای از نمایندگانی که به CFT رای داده‌اند، بر اثر اعتراضات مردمی پشیمان شده بودند و مایل بودند این مصوبه در شورای نگهبان رد شود که شد، اما مشکل اصلی اینجاست که اگر این لایحه نیز به سرنوشت دو لایحه پالرمو و اصلاح قانون مبارزه با پولشویی منجر شود و بدون بازبینی در صحن مجلس، مستقیم به مجمع تشخیص مصلحت نظام برود- که محتمل است چنین شود- عملا جلوی پس‌گیری رای این نمایندگان پشیمان را خواهد گرفت». مخالفان چهار لایحه مربوط به FATF هر چه داشتند به کار بستند تا مانع از رای‌آوردن این لوایح در مجلس شوند. به رغم انتظار بسیاری از تحلیلگران، به‌نظر می‌رسد این هجمه‌ها تا حدودی راهگشا شد و رای‌های موافق CFT در قیاس با سه لایحه پیشین کاهش چشمگیری داشت. حالا «ذوالنور» ادعا می‌کند که در مجلس «نهضت توابین» نیز به راه افتاده! اتکا به حرف‌های ذوالنور البته کار راحتی نیست، او با هم‌فکر‌های خود، چون «کریمی‌قدوسی» در تکذیب‌شدن رقابت می‌کند.
خود تحریمی نکنیم
بازار داغ هجمه ها به FATF در حالی از رونق نمی افتد که «ظریف» به عنوان سکاندار سیاست خارجی ایران همچنان تلاش دارد تا از طریق تریبون های رسمی و غیر رسمی جو روانی ایجاد شده با این مخالت ها را کمی آرام کند. وزیر امور خارجه در جدیدترین اظهار نظر در این رابطه گفته است:« نباید در موضوع FATF  از ترس مرگ خودکشی کرد».وی در ارتباط با بحث FATF و تحولات انجام شده در این زمینه در کشور و موضع وزارت خارجه درارتباط با آن گفت: موضع ما در مورد FATFروشن است، جمهوری اسلامی ایران باید بتواند با بانک‌ها تعامل داشته باشد و ما در این زمینه نباید خود را تحریم کنیم. وی اظهار کرد:« در مورد دو اصلاحیه  داخلی مرتبط با FATF و همچنین دو کنوانسیون بین‌المللی که در این زمینه مطرح است طی دو سه سال گذشته در کشور بحث‌های زیادی صورت گرفته، این لوایح مورد بررسی قرار گرفتند. نگرانی‌ها رفع شده است. دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی این موضوع را بررسی کرده است و می‌توانم بگویم که صدها ساعت در مورد این مسائل کار کارشناسی صورت گرفته است. ملاحظه‌ای وجود ندارد؛ برخی از دوستان در کشور البته با نیت خیر نکاتی را در این مورد مطرح می‌کنند که جایگاهی در این روند ندارد».این دیپلمات عالی رتبه کشورمان در پاسخ به سوال که برخی  از مخالفان  پیوستن ایران بهFATF  می‌گویند این نگرانی وجود دارد که نیروهای نظامی ایران از جمله بسیج و سپاه از سوی آمریکایی‌ها به عنوان گروه تروریستی شناخته شوند و این موضوع برای ایران باعث دردسر خواهد شد، گفت: «آنچه که این دوستان مطرح می‌کنند ربطی به سیستم FATF ندارد. کل ایران را آمریکایی‌ها تحریم کرده‌اند و اتهاماتی را علیه ایران می‌زنند.ایران از سال 1984 از سوی آمریکایی‌ها در فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار گرفته است و صحبتی که برخی از دوستان در این زمینه مطرح می‌کنند مبتنی بر واقعیت نیست».ظریف در پاسخ به این سوال مبنی بر این که این منتقدان می‌گویند ممکن است برخی از کشورهای قدرتمند شورای امنیت را تحت فشار قرار دهند که سپاه و بسیج را در لیست گروه‌های تروریستی قرار دهند و در آن صورت ما چه کار باید انجام دهیم، خاطر نشان کرد: ما یک ضرب المثلی داریم که می‌گوییم از ترس مرگ نباید خودکشی کرد.
نویسنده : علیرضا کریمیان