روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

هشدارها در مورد استفاده از لوازم آرایشی قاچاق جدی تر شد؛

«سلامتی» زیر تیغ تقلب

کد خبر : 8532
۱۳۹۷/۰۸/۲۰ - ۱۵:۰۹
وفور کالاهای تقلبی و بدون مجوز آفت این روزهای لوازم آرایشی و بهداشتی کشور است.طی سال‌های اخیر محصولات آرایشی و بهداشتی در کشور به دلیل وفور قاچاق همواره از نظر بهداشتی در معرض آسیب بوده است.
بر اساس اظهارات رسمی حدود ٦٣ درصد از کل کالا‌های موجود در سطح بازار آرایشی و بهداشتی، یعنی عددی معادل ٩٠ درصد کالا‌های خارجی وارداتی در سطح عرضه در سیطره‌ کالا‌های قاچاق یا تقلبی است و تنها ده درصد از این کالا‌ها به صورت قانونی وارد و عرضه می‌شوند و بر اساس آمار نیمه رسمی، رقم کالای قاچاق و تقلبی در حوزه محصولات آرایشی و بهداشتی حدود ١.٥ میلیارد دلار بوده و به نظر می رسد این روزها علاوه بر قاچاق تقلب هم به جمع سودآورها در این بازار اضافه شده است. اگر تا پیش از گرانی ارز در ایران قاچاق در بازار لوازم آرایشی بیداد می کرد امروز به دلیل به صرفه نبودن این امر تولید اقلام تقلبی در کارگاه های زیر زمینی و ارائه آن با قیمت های ارزان بلایی است که به جان بازار افتاده و سلامت مصرف کنندگان سهل انگار را به خطر انداخته است.
مردم استقبال می کنند پس می فروشیم
میزان بالای استفاده از لوازم آرایشی در ایران این بازار را به یکی از میدان های پر سود اقتصادی در کشور تبدیل کرده است. اگر چه سال‌هاست که مراجع بهداشتی در مورد خرید کالاهای فاقد هولوگرام و بدون نام و نشان تجاری معتبر هشدار می دهند؛ اما به دلیل گران بودن کالاهای تایید شده از سوی اداره بهداشت و درمان و پرداخت تعرفه های چند برابری عملا بخش بزرگی از متقاضیان این بازار به لوازم آرایشی ارزان قیمت متمایل هستند؛ کالاهایی که می توان آن را در بساط دست فروشان خیابانی و حتی مغازه های دارای پروانه کسب هم پیدا کرد.
بسیاری از این کالاهای قاچاق در بازار با نام و هولوگرام برند های اصلی توزیع می شوند و بسیاری از خریداران هم اصلا توجهی به اصل و یا موجود بودن برچسب های بهداشتی و سلامتی ندارند. آنچه برای خریداران ناآگاه در این بازار مهم است قیمت و رنگ و لعابی است که به سرعت این افراد را می‌فریبد.
برندها؛ گرفتار تقلب و فریب
بسیاری از اقلام تقلبی این روزهای بازار را برندهای مشهور تشکیل می دهند؛ کالاهایی که در زیر زمین ها و کارگاه های غیر مجاز به بدترین و غیر بهداشتی ترین شکل ممکن تولید می شوند و البته سود سرشاری را نصیب فروشندگان می کنند.
در همین زمینه مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از فعالیت کارگاه‌های زیرزمینی و غیرمجاز و غیررسمی در تهیه لوازم آرایشی و بهداشتی و دارویی سخن گفت و متذکر شد: در موارد آرایشی بهداشتی و فرآورده‌های غذایی و حتی دارویی مشاهده شد که کارگاه‌های زیرزمینی، غیرمجاز و غیررسمی مبادرت به تهیه و توزیع اقلام سلامت‌محور جعلی و تقلبی تحت عنوان برندهای مشهور خارجی کرده اند، برخی موارد کشف و توسط دستگاه‌های امنیتی و انتظامی به مراجع قضائی ارجاع شده است، ولی کماکان موارد دیگری وجود دارند.
«جهان پور» از تحت نظارت مستقیم سازمان غذا و دارو نبودن مغازه‌های فروش لوازم آرایشی و بهداشتی در سطح شهر خبر داد و تصریح کرد: نظارت بر این مغازه‌ها بیشتر متوجه سازمان صنعت، معدن و تجارت و اتحادیه مربوطه است، اگر چه همکاران ما در معاونت بهداشتی و مراکز بهداشت استان و شهرستان‌ها می‌توانند بر آن‌ها نظارت داشته باشند، بحث اصالت کالا، قاچاق نبودن، جعلی یا تقلبی نبودن را بازرسی کنند و موارد را از طریق اتحادیه مربوطه و دستگاه قضائی پیگیری کنند؛ اما باز هم به نظر می رسد که بیش از 30 درصد از اقلام آرایشی بهداشتی که به خصوص در مکان‌هایی به جز داروخانه‌ها عرضه می‌شود اصل نیست و از فرآورده‌های قاچاق یا جعلی و تقلبی تشکیل می‌شود.وی ادامه داد: پلمپ کردن و یا برخورد با مغازه‌های فروش لوازم آرایشی و بهداشتی متخلف، توسط تعزیرات حکومتی انجام می‌شود و طبق مقررات تعزیرات حکومتی در زمینه فعالیت این مغازه‌ها، جرائم مالی و احکامی که متوجه آن‌ها باشد، صادر می‌شود؛ در حال حاضر بعضا مواردی که مشمول اخلال‌گران اقتصادی و اخلال در حوزه اقتصادی کشور باشد، به صورت خاص پیگیری می‌شود.
سلامتی زیر تیغ ارزانی
کارشناسان در مورد استفاده از لوازم آرایشی قاچاق در بازار هشدارهای جدی مطرح می کنند. خطراتی مانند انواع مسمومیت ها و حتی سرطان ها در کمین افرادی است که این محصولات را استفاده می کنند چرا که تولید، بسته بندی، انبارداری و حمل و نقل این کالا‌ها هرگز در شرایط استاندارد نبوده و نیست؛لذا می‌تواند بسیار خطرناک بوده و تهدیدی جدی بر سلامت مصرف کنندگان باشد. در اکثر مواقع به خصوص در کالا‌های رنگی آرایشی همانند لاک، رژ لب، ریمل و...، به دلیل ارزان‌تر بودن از رنگ‌های صنعتی و آلوده به فلزات سنگین همانند جیوه، سرب و آرسنیک استفاده می‌شود که سرطان‌زایی اثبات شده داشته و سلامت مصرف کننده را به خصوص در آینده به خطر می‌اندازد. در بسیاری از موارد در کالا‌های رنگی به دلیل ارزان بودن از حلال‌های بسیار خطرناک استفاده می‌شود که تهدیدی جدی برای سلامت مصرف کننده فریب خورده محسوب می شود. علاوه بر این به علت عدم رعایت استاندارد‌های ذکر شده، افراد متقلب برای فرار از بروز آلودگی‌های احتمالی مجبورند یا از مقادیر بالای نگهدارنده و یا از انواع ممنوعه آن استفاده کنند که در هر دو صورت بسیار خطرناک است.
نویسنده : مرضیه محب رسول