روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

«ظریف» پولشویی را یک واقعیت در کشور خواند؛

تک و پاتک با توپ FATF

کد خبر : 8559
۱۳۹۷/۰۸/۲۳ - ۹:۲۴
در حالی که تصویب لوایح چهار گانه در مجلس همچنان گرفتار کش و قوس مخالفان وموافقان است، ظریف در مصاحبه ای با اشاره به پولشویی در کشور مخالفان تصویب این لوایح را کسانی دانست که با تصویب این لایحه دست‌شان از منافع حاصل از پولشویی در کشور کوتاه می شود.
 این صحبت ها واکنش های تندی را در پی داشت و بسیاری از فعالان سیاسی اصولگرا به آن واکنش نشان دادند. در مقابل موافقان تصویب نیز این صحبت ها را درست و فساد و پولشویی در کشور را بسیار گسترده و سازمان دهی شده دانستند. وزیر امور خارجه در مصاحبه با خبرآنلاین با دفاع از لوایح مرتبط با FATF از پشت پرده برخی مخالفت ها با این لوایح خبر داد و عنوان کرد که «فکر می‌کنم پشت برخی از این فضاسازی ها منافع اقتصادی است. بالاخره پولشویی یک واقعیت در کشور ماست و خیلی ها از پولشویی منفعت می‌برند». ظریف گفت: نمی‌خواهم این پولشویی را به جایی نسبت دهم؛ اما جاهایی که هزاران میلیارد پولشویی می‌کنند حتما آن قدر توان مالی دارند که ده ها یا صدها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی کنند.
وی تاکید کرد: «هیچ دستگاهی را متهم نمی کنم؛ من افرادی را که در این قضیه منافع دارند پشت القای این تصورات می دانم».این اظهارات ظریف ابتدا با واکنش کیهان به عنوان یکی از رسانه های قدرتمند اصولگرا همراه بود؛ کیهان به قلم شریعتمداری در مطلبی تحت عنوان آقای ظریف متوجه هستید که... ؟! مطرح کرد «جناب ظریف! چرا دقیقا هنگامی که آمریکا و اروپا برای تصویب لوایح چهارگانه FATF در کشورمان یقه چاک می‌دهند و فشار می‌آورند، جنابعالی ایران اسلامی را به پولشویی گسترده متهم می‌کنید؟!» کیهان با انداختن توپ این اتهام به زمین دولت نوشته است:« آقای رییس‌جمهور بارها اعلام کرده است که همه توان دولت را برای مقابله با مفسدان اقتصادی که پولشویی یکی از مصادیق آن است به کار می‌گیرد. آیا به ریییس‌جمهور اعتماد ندارید که عوامل هزاران میلیارد پولشویی را به ایشان معرفی نمی‌کنید؟! اگر به رییس‌جمهور اعتماد ندارید در کابینه ایشان چه می‌کنید و اگر اعتماد دارید چرا پولشویان را معرفی نمی‌کنید؟!» علاوه بر این افرادی از شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی و برخی دیگر از گروه های راستگرا نیز این سخنان ظریف را اتهام به نظام جمهوری اسلامی دانستند. از جمله امیری عضو هیئت‌رییسه مجلس، اظهارات ظریف مبنی بر وجود پولشویی گسترده در ایران را تهمتی بزرگ به نظام جمهوری اسلامی ایران دانست و تصریح کرد این اظهارات، کاملا به معنای بازی در زمین دشمن است. وی با بیان اینکه آقای ظریف، عضو هیئت وزیران جمهوری اسلامی ایران است، تصریح کرد:« ایشان بگوید اگر پولشویی انجام می‌شود، کجا انجام می‌شود؟ مگر پولشویی در بانک‌ها انجام نمی‌شود؟! ایشان در هیئت وزیرانی حضور دارد که رییس بانک مرکزی و وزیر اقتصاد حضور دارند؛ طبق قانون اساسی اعضای هیئت وزیران مسئولیت مشترک دارند و باید پاسخگو باشند».
 برخی نمایندگان از کمیسیون مجلس هم این اظهارات را مغرضانه دانسته اند از جمله کریمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: «سخنان ظریف موضع‌گیری مغرضانه است ؛چرا که این‌ها نمی‌توانند در مقابل استدلال‌های منطقی و شفاف برای عدم پذیرش  CFT و عدم الحاق به آن دلیلی داشته باشند لذا به اینگونه موارد روی می‌آورند». از سوی دیگر اما برخی از نمایندگان و سیاسیون نیز  از این سخنان استقبال کرده و آن را دلسوزانه و از سر خیر خواهی دانسته اند؛ غلامرضا حیدی، نماینده اصلاح طلب تهران معتقد است اظهارات محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در خصوص وجود برخی فسادهای مالی پنهان در کشور از سر دلسوزی است و این موضوع از واقعیات جامعه است. نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: «آقای ظریف نظام را متهم به پولشویی نکرد بلکه از واقعیاتی سخن گفت که در ایران وجود دارد و باید با آن مقابله کرد». به نظر می رسد این بار دولت تلاش دارد تا به جای لابی با نمایندگان و هیئت رییسه مجلس، وزرایش را به کارزاری تبلیغاتی و جنگی روانی علیه جو به وجود آمده در مورد تصویب FATF بگمارد. با توجه به اعمال تحریم های آمریکا و بلاتکلیفی در مورد بسته های حمایتی اروپا دولت در روزهای اخیر بیشتر از هر زمان دیگر در هجمه فشار مخالفان برجام قرار دارد و به همین علت تلاش دارد تا با مطرح کردن موضوعاتی از این دست، این جو را اندکی تعدیل کند. از سوی دیگر ظریف به مسئله ای اشاره کرد که البته نمی تواند آن را در کشور کتمان کرد؛ پولشویی و فسادهای مالی اظهر من شمسی است که همه از آن اطلاع دارند و البته هر از چند گاهی پرونده ای در قوه قضائیه در این مورد خبرساز می شود. تا کنون همواره این موضوع مطرح بوده که این فسادها فردی و غیر سازمانی است؛ اما اینکه یک مقام رسمی به سازماندهی این نوع از فساد اشاره کند و مقابله با تصویب یک قانون را به دلیل پول پراکنی صاحبان این فسادها بداند تقریبا در عمر طولانی جمهوری اسلامی ایران تقریبا بی سابقه بوده است.
 
نویسنده : علیرضا کریمیان