روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

« برهم صالح» در سفر به ایران خواستار روابط گسترده سیاسی و اقتصادی شد؛

سیگنال های مثبت بغداد برای همکاری بیشتر با تهران

کد خبر : 8603
۱۳۹۷/۰۸/۲۶ - ۱۵:۰۰
«روحانی» در حالی دیروز میزبان رییس جمهور تازه کار عراق بود که دو همسایه طی ماه های اخیر روابط پر فراز و نشیب اما مستمری داشته اند. در ماه هایی که عراق درگیر کشمکش برای انتخاب رییس جمهور و هیئت دولت بود و از سوی دیگر اعتراضاتی میان اقوام و قومیت ها در این کشور بالا گرفته بود تقریبا در هر مناقشه اجتماعی و سیاسی می شد رد پایی از ایران را پیدا کرد.
 این مسئله به خوبی نشان می دهد که ایران در عرصه های ملی عراق نقشی تعیین کننده ایفا می کند که اتفاقا طی سال‌های اخیر به رغم میل آمریکا و عربستان همواره در حال گسترش نیز بوده است. «برهم صالح» و روحانی در حالی در تهران بر تداوم همکاری های اقتصادی و سیاسی تاکید کردند که تا همین هفته های پیش هم کنسولگری ایران در بصره به آتش کشیده شد و هم مقامات عراقی اعلام کردند که به تحریم های ضد ایرانی آمریکا خواهند پیوست؛ اما در همه این رخدادهای ضد ایرانی مقامات سیاسی کشور همواره با سعه صدر با طرف های عراقی برخورد کردند و ترجیح دادند تا در لایه های پنهان دیپلماسی سیاسی و نظامی مطالبات‌شان را پیگیری کنند. در نهایت هنوز هم ایران با وجود تمام اقدامات آمریکا در عراق نقش موثر و نفوذی زیادی دارد. برهم صالح،رییس جمهور جدید عراق در حالی چهارمین سفر خارجی خود پس از رسیدن به قدرت را به ایران اختصاص داد که به رغم داشتن پایگاه سیاسی سنی و کرد در صحبت هایش همواره از ایران دفاع و روابط با کشورمان را جزو اولویت های عراق برشمرد. وی در ایام انتخابات ریاست جمهوری عراق گفته بود:«من به عنوان نامزد ریاست جمهوری عراق و همچنین به عنوان یک شهروند عراقی می‌گویم، ایرانی ها در زمان جهاد علیه صدام آغوش خود را روی ما گشودند. برای همین شکی نیست که ما با ملت ایران ابراز هم دردی می کنیم و نمی خواهیم که هیچ آزاری به آنها برسد. اعمال تحریم ها علیه ایران تبعاتی برای عراق خواهد داشت و تنها محصور به ایران نخواهد بود. بنابراین چرا نباید عراق در موضع دفاع از همسایه اش، ایران، نباشد، در حالی که ما روابط درهم تنیده تاریخی با ایرانی ها داریم». ایران امیدوار است «صالح» به عنوان یک سیاستمدار گفت وگو محور و سازشگرانه بتواند در سال های پیش رو بخشی از موانع و مشکلات بر سر راه نزدیکی دو کشور را مرتفع کند. البته این اولین سفر« برهم صالح» به ایران نیست، او پیش از این نیز در مرداد ماه 1395 به عنوان نماینده کردها و معاون دوم دبیر کل حزب اتحادیه‌ میهنی کردستان به ایران سفر کرد. کردها در آن زمان امیدوار بودند تا ایران حمایت های خود را از دولت خودمختار اقلیم کردستان بیشتر کند،هر چند در آن زمان به نظر این درخواست ناکام گذاشته شد؛ اما ایران همواره تلاش کرده است تا موضعی مداراگرایانه با کردها داشته باشد و البته انتخاب صالح به سمت ریاست جمهوری عراق نیز با چراغ سبز ایران همراه بوده است به خصوص آنکه شخصیت برهم صالح از سوی هر سه طیف شیعیان، کردها و اهل سنت عراق مورد پذیرش است و همگان او را یک مهره متوازن سیاسی می‌دانند که این همگرایی می‌تواند برای آینده عراق بسیار مهم باشد و  به بازگشت ایران به جایگاه مهم خود در سیاست این کشور نیز کمک کند. حسن روحانی تلاش دارد تا سطح مبادلات تجاری با این کشور را نیز افزایش دهد و از این راه بخشی از هزینه های تحریم
آمریکا علیه کشور را جبران کند. اگر چه به نظر می رسد ایران به دلایل سیاسی دیگر نمی تواند نقش قبلی خود در مبادلات سیاسی این کشور را به دست بیاورد؛ اما رویکرد اقتصادی دولت به عراق همچنان در روابط دو طرف تعیین کننده خواهد بود؛ نیازهای دو جانبه ای که در آینده و با تشدید فشارهای آمریکا می تواند حتی در چشم انداز روابط سیاسی دو کشور نیز تعیین کننده باشد.
نویسنده : علیرضا کریمیان