روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

ارایه بسته حمایتی دولت از اقشار کم درآمد آغاز شد

بسته های کم جان در جیب کم درآمدها

کد خبر : 8614
۱۳۹۷/۰۸/۲۷ - ۱۴:۴۲
بسته حمایتی دولت به منظور جبران بخشی از گرانی ها و ترمیم سبد معیشتی خانوارها چند هفته ای هست که از سوی مراجع رسمی دولتی اخبار آن منتشر می شود این بسته که از دیروز به صورت عملیاتی به دو گروه مشمولان کمیته امداد ، مدد جویان بهزیستی و همچنین کارمندان دولت ارایه شده است قرار است به صورت مرحله ای و با واریز 200 هزار تومان به حساب سرپرستان خانوار آغاز شود.
بسته حمایتی شامل چه کالاهایی می شود؟
 مرحله اول این طرح شامل مددجویان و مشمولین کمیته امداد امام خمینی (ره)  و سازمان بهزیستی کشور است؛  دراین طرح  به ازای هر خانوار و بر حسب بعد خانوار از 100 تا 300 هزار تومان، کارت یارانه سرپرستان خانوار شارژ خواهد شد. این خانوارها می‌توانند با مراجعه به فروشگاه‌های طرف قرارداد طرح، اقدام به خرید اقلام محدودی از  مواد غذایی مورد نیاز خود نمایند.کالاهای هدف این طرح شامل مواد غذایی نظیر گوشت، مرغ، برنج، حبوبات، روغن و سایر مواد خوراکی موردنیاز خانوارها ست  که سرپرستان خانوار با مراجعه به فروشگاه‌های طرف قرارداد طرح، می‌توانند اقدام به خرید نمایند. بر این اساس کالاها قرار است از طریق فروشگاه رفاه، اتکا، افق کوروش، هفت، امکان، اسکاد، فرهنگیان، جانبو، تعاونی مصرف محلی، تعاونی روستایی کشور ارایه شود.
روش اطلاع مردم از «دریافت» بسته حمایتی دولتسرپرستان خانواده برای اطلاع از اینکه مشمول دریافت حمایتی کالا می شوند لازم است کد ملی خود را به سامانه بسته حمایتی دولت ارسال کنند.افراد می توانند کد ملی خود را به شماره 5000499 سامانه پیامکی بسته حمایتی دولت ارسال کنند و پس از چند ساعت پاسخ دریافت نمایند.
ابهام و اغماض دو روی بسته حمایتی دولت
دولت در حالی ارایه بسته حمایتی سبد معیشتی خانوار را به عنوان  یک مسکّن مقطعی در دستور کار خود قرار داده است که عملا مشخص نیست دقیقا چه افرادی و تا چه مدت قرار است این بسته را دریافت نمایند هر چند اعلام شده که کارمندانی که زیر سه میلیون تومان حقوق دارند و مددجویان تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد در اولویت دریافت آن قرار دارند اما بسیاری از نیازمندان در کشور تقریبا تحت پوشش هیچ نهادی نیستند. این مساله موجب شده تا نمایندگان مجلس نیز علی رغم تصویب کلیات این طرح به دلیل نامعلوم بودن سرنوشت آن گلایه مند هستند به گفته برخی از نمایندگان در نحوه ارائه خدماتی که برای بسته حمایتی اعلام شده  ابهام هایی وجود دارند، چرا که مشخص نیست افرادی کهقرار است از این طرح استفاده نمایند بر چه اساس انتخاب شده‌اند و چگونه محرز شده که نیاز به حمایت دارند، آیا دولت تمام کارمندان، کارگران و افرادی که تحت پوشش دستگاه‌های حمایتی نیستند و حتی برخی از آنها یک شماره حساب هم به نام خود ندارند و در گوشه‌ای از یک روستای دورافتاده زندگی می‌کنند را شناسایی کرده است؟ به گفته منتقدان این طرح به دلیل کارشناسی نبودن اجرای آن حتی جامعه آماری دقیقی نیز از تعداد افرادی که این سبد را دریافت می کنند نیز وجود ندارد. بر اساس بررسی های به عمل آمده افرادی که برای بهره‌مندی از بسته حمایتی دولت انتخاب شده‌اند به یک روایتی 11 میلیون نفر و به روایت دیگر 20 میلیون نفر هستندکه قرار است به آنها بین 100 تا 300 هزار تومان پرداخت شود.
آیا تجربه تلخ سبد کالایی تکرار خواهد شد؟
تجربه ارایه سبد کالایی از سوی دولت در سالهای قبل چندان خوشایند نبود، صف های طولانی، مردمی که برای یک سبد کالای نه چندان با کیفیت ساعت ها در صف ایستاده بودند و صحنه های تلخی که کام مردم را در راه رسیدن به این سبد با تلخی زیاد همراه کرد، حتی فروشگاه های زنجیره ای دخیل در این طرح نیز نتوانستند موفق عمل نمایند ودر بسیاری از موارد نه زیر ساخت های لازم و نه توانمندی آن را داشتند. در طرح اخیر نیز فروشگاه‌هایی که دولت مشخص کرده است قابل دسترس ترینشان فروشگاه تعاونی فرهنگیان است که هر کدام از آنها که در شهرهای کوچک قرار دارند از مساحت کم و کالاهای محدودی برخوردار هستند، بنابراین چطور به جمعیتی چند هزار نفری خدمات ارائه خواهند داد؟ ضمن اینکه افرادی که در یک روستایی که فاصله زیادی از شهر دارد، زندگی می‌کنند باید بخش عمده‌ای از مبلغی که از دولت دریافت می‌کنند را هزینه راه کنند تا به فروشگاه تعیین شده برسند و اجناس چند سال مانده آن را خریداری کنند.
در سبد خانوار دقیقا چه کالاهایی قرار می گیرد؟
بسته حمایتی ناچیز دولت در حالی به اقشار کم درآمد جامعه تا سقف نهایت 300 هزار تومان برای خانواده های 5 نفر به بالا ارایه می شود که اعلام شده این افراد می توانند 10 قلم کالا با این پول خریداری نمایند. اگر چه گفته شده این پول به منظور جبران بخشی از فقر غذایی این افراد واریز می شود اما با یک حساب سرانگشتی به راحتی می توان فهمید با این مبلغ نه گوشت می توان خرید و نه برنج،  شاید چند قوطی روغن، و چند بسته حبوبات ارزان قیمتی مانند عدس و ماش آن هم پس از ساعت ها انتظار در صف های طولانی، و البته مشخص نیست این محصولات با چه کیفیت و درجه ای به این افراد فروخته می شود به نظر می رسد علی رغم تمام هیاهوها و تبلیغات بسته حمایتی دولت برای اقشار کم درآمد چیزی شبیه شوخی باشد.
نویسنده : مرضیه محب رسول