روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

بازی تاج و تخت برای سعودی ها به فصل غم انگیز خود رسیده است

خاندان سلمان محو می شوند؟

کد خبر : 8615
۱۳۹۷/۰۸/۲۷ - ۱۴:۵۳
پایان فصل یکه تازی. بازی تاج و تخت حالا به قسمت های غم انگیز خود رسیده است؛ آن هم برای آقازاده ای که در خیالات خامش، توهم به زمین زدن ایران در منطقه را داشت.
 وعده خدا اما حق است: «و مکرو و مکرا... وا... خیر الماکرین.» حالا عربستانی که تصور می کرد در منطقه یکه تاز شده است و هر کاری که می‌خواست انجام می‌داد، روز و شب های سخت و بدی را سپری می کند. ولیعهد فکرش را هم نمی کرد خون خاشقجی این چنین فوران کند و دامنش را بگیرد. و البته که خاشقجی نه اولین بود و نه آخرین. خون سرخ «شیخ نمر»ها هنوز هم جاری است. خون پاک کودکان و زنان یمنی که صدای «بای ذنب قتلت» اطرافیانشان و نزدیکانشان هنوز به گوش می رسد. آن هایی که تکه تکه های پاره تن خود را از زیر تکه آهن های جدیدترین سلاح های فروخته شده آمریکا به عربستان جمع کردند و یقین داشتند و دارند «حکومت با کفر می ماند اما با ظلم نمی ماند.» و حکومت کافر و ظالم سعودی باید منتظر دست قهر و خشم خدا باشد که چون صاعقه ای بر سرشان فرود می آید و آن وقت نه از «ترامپ» کاری ساخته است نه از «نتانیاهو»!
 
***


شکست‌های پی‌درپی عربستان در یمن، سوریه، عراق و حتی قطر که تصمیم داشت حمله نظامی انجام دهد تا قبل از قتل خاشقجی برای آمریکا و غرب قابل قبول بود و با آن‌ها کنار آمده بودند. اما ماجرای این قتل ورق را به طور کامل برگرداند. الان ترکیه هرچند به کُندی جلو رفت، اما حالا با آمریکا و اروپا علیه عربستان هماهنگ شده است و قصد ندارند در ماجرای قتل خاشقجی کوتاه بیایند. حالا مقامات سعودی هرروز یک بازی جدید راه بیندازند ؛ از بی خبر نشان دادن خود در این ماجرا تا اعلام اینکه تمام آن ۱۵ نفری که در قتل دست داشته اند به اعدام محکوم شده‌اند. این بار این بازی مضحک نه ترکیه و نه آمریکا و اروپا را قانع نکرده است.
برخی تحلیلگران می گویند برنامه این کشور‌ها این است که باید «محمد بن سلمان» کنار برود. حالا یا احمد بن عبدالعزیز جای او را بگیرد که تنها پسر عبدالعزیز از میان ۳۹ پسری است که داشت یا برادر بن سلمان جای او را بگیرد؛  بنابراین نه آمریکایی‌ها و نه ترک‌ها دیگر تمایلی ندارند بن سلمان به ولیعهدی خود ادامه دهند. ترک‌ها که الان مدتی است که روابطشان با عربستان بر سر ماجرای قطر، حسنه نیست و الان به دلیل قتل خاشقجی سعی دارند تا جایی که می‌توانند عربستان را تحت فشار قرار دهند تا بن سلمان کنار گذاشته شود. تنها مشکل این بود که ترک‌ها در این مسیر تنها بودند، اما الان آمریکایی‌ها هم آن‌ها را همراهی می‌کنند.
 
***

ولیعهد جوان روی دیواری یادگاری نوشت که از پای بست ویران است! برای آمریکایی‌ها اصلا مهم نیست که چه کسی از آل سعود پادشاه شود و فقط برایشان مهم است که پادشاه بعدی از این خاندان باشد. به یک دلیل ساده؛ آن هم اینکه اکثر شخصیت‌های این خاندان گرایش زیادی به آمریکا دارند و زیر نفوذ آن‌ها هستند. به همین دلیل اصلا برایشان فرقی ندارد که خالد باشد یا فهد و فیصل؛ بهتر بود «بن سلمان» این را می فهمید و این قدر تند نمی رفت! حالا برنامه شاید این است که آنقدر فشار را بر عربستان افزایش دهند که بن سلمان رسما اعلام کند که دستور قتل را او صادر کرده است. گفته می شود فایل صوتی مربوط به اینکه بن سلمان خودش این دستور را داده، وجود دارد اما آمریکا می خواهد ولیعهد سعودی خودش اعتراف کند و کنار برود.
البته گمانه دیگری هم در این رابطه مطرح است و آن اینکه آمریکا می خواهد به طور کلی خاندان سلمان را کنار بگذارد. تا الان ترامپ از محمد بن سلمان حمایت کرده؛ باز هم به یک دلیل ساده و روشن؛ هیچ کس را پیدا نمی کند که به اندازه بن سلمان «مطیع» و «برده» باشد و بشود او را دوشید! یک «محمد بن سلمان» ضعیف خیلی بیشتر برای آن‌ها کارایی دارد تا یک بن سلمان قوی. با اینحال آمریکایی‌ها این سابقه را دارند که یک شبه متحدان خود را کنار بگذارند و نادیده بگیرند. شاه مخلوع ایران یا مبارک در مصر یا بن علی در تونس مصداق هایی عینی در این باره هستند. آمریکا هرگاه احساس کند مدیریت وضعیت از دستش خارج شده، هیچ ابایی از نارو زدن به نزدیک ترین متحدانش هم ندارد. بهتر بود بن سلمان از تجربیات ایران درس می گرفت.
 
***

پایان فصل یکه تازی. بازی تاج و تخت حالا به قسمت های غم انگیز خود رسیده است؛ آن هم برای آقازاده ای که در خیالات خامش، توهم به زمین زدن ایران در منطقه را داشت.
 
نویسنده : زینب ذاکر