روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

رییس اتحادیه دامداران استان کمبود عرضه دام به کشتارگاه ها را از دلایل اصلی پایین نیامدن قیمت گوشت عنوان کرد؛

ممنوعیت هایی که قیمت ها را رام نکرد

کد خبر : 8628
۱۳۹۷/۰۸/۲۸ - ۱۵:۴۹
حرف و حدیث ها در مورد بازار گوشت طی ماه‌های اخیر زیاد بوده است؛ از ورود دام های پیر و مضر به چرخه فروش گوشت در فروشگاه های خرده فروشی تا ناکام بودن طرح جلوگیری از صادرات و البته قیمت هایی که همچنان با روح و روان مردم بازی می کنند.
قیمت ها بالا و پایین می شوند و مشتریان سرگردان میان قیمت های چندگانه بازار و کیفیت های مغفول مانده آن هستند. اخیرا کارشناسان بازار گوشت هشدارهای جدی را در مورد عرضه گوشت های ارزان قیمت در بازار مطرح کردند. به گفته این کارشناسان، عرضه دام های پیر ماده به دلیل بالا رفتن قیمت گوشت در ماه‌های اخیر خواهان زیاد داشته است. گوشت این دام ها معمولا نپز و فاقد ارزش غذایی هستند؛ اما به دلیل سودجویی برخی از واحدها به نام گوشت گرم ارزان قیمت و یا واردتی برزیلی به خصوص در برخی از فروشگاه های زنجیره ای، به مردم فروخته می شود.
بازار در تب و تاب عرضه گوشت
اگر چه در هفته های اخیر عملا صادرات گوشت به صورت قانونی ممنوع شده است؛ اما همچنان قاچاق دام در مرزها رونق دارد و این مسئله ای است که هم به دامداران داخلی ضربه زده و هم بازار را با کمبود عرضه و بالا رفتن قیمت ها مواجه کرده است. این موضوع که گوشت های فاقد ارزش غذایی نیز به دلیل کمبود گوشت وارد بازار می شود را رییس اتحادیه دامداران اصفهان رد می‌کند.
 «شفیع الدین ذوالفقاری» در گفت وگو با «زاینده رود» با بیان اینکه گوشت پیر و ورود آن به بازار همیشه وجود داشته است که یا وارد صنعت سوسیس و کالباس می شود و یا به صورت بسته بندی و چرخ کرده عرضه می شده، افزود: « عرضه این نوع از گوشت به جای گوشت های برزیلی در بازار را بعید می دانم.» به گفته وی؛ گوشت داخلی حتی اگر پیر باشد بهتر از گوشت وارداتی است؛ چرا که این گوشت‌ها شاید گوشت گوساله و جوان باشند؛ اما به دلیل اینکه مدت زمانی بین 6 تا یک سال طول می‌کشد تا به دست مصرف کننده برسد از کیفیت بسیار پایینی برخوردار هستند. ذوالفقاری  افزود: نمی توان گوشت‌های پیر داخلی را به جای گوشت برزیلی به دلیل نوع بسته بندی آن، در بازار تایید کرد.
ممنوعیت هایی که قیمت ها را رام نکرد
انتظار می رفت با ممنوعیت اعمال شده در مورد صادرات گوشت و دام زنده قیمت ها در بازار داخل تعدیل شود؛ اما این اتفاق به دلایلی رخ نداد. آنگونه که رییس اتحادیه دامداران استان اصفهان می‌گوید: به دلیل عملکرد مقطعی دولت منع صادرات نمی‌تواند در کاهش قیمت ها سهم داشته باشد به گفته ذوالفقاری، اگر چه «قاچاق» سهم اندکی از بازار گوشت را دارد؛ اما به دلیل صادرات بی رویه در ماه‌های گذشته و کمبود گوشت عملا بازار با کمبود عرضه از سوی دامداری ها مواجه  شده و از سوی دیگر برخی از دامداران نیز به امید برداشتن این مانع صادراتی، دام های خود را به بازار عرضه نمی‌کنند.
 در همین راستا، گلایه در مورد بخشنامه های خرق الساعه و یک شبه در گفت وگوی «زاینده رود» با رییس هیئت مدیره اتحادیه دامداران اصفهان نیز مطرح شد. به گفته «حسین جهانبانی»، صنعت دامداری در ماه های اخیر با چالش های زیادی مواجه شده است؛ چون افرادی هستند که سرمایه گذاری های زیادی برای تولید و صادرات شیر خشک و در دست گرفتن بازار های جهانی داشته اند که عملا با اعلام این بخشنامه، ضررهای زیادی متحمل شده اند. رییس هیئت مدیره اتحادیه دامداران همچنین تصریح کرد:طی ماه‌های ابتدایی امسال به دلیل پایین بودن نرخ خرید شیر، دامداران دام های جوان خود را کشتار و به بازار عرضه کردند که عملا حالا با کمبود دام در بازار مواجه هستیم.
عضو هیئت مدیره اتحادیه گوشت فروشان اصفهان هم یکی دیگر از مسئولانی بود که  در گفت وگو با «زاینده رود» اظهار کرد: فروش به دلار و صادرات دام برای واحد های دامداری چیزی در حدود5/2برابر نسبت به فروش در بازار داخلی سود دهی داشت و به همین دلیل طبیعی است که دامداران تمایلی برای عرضه و فروش در بازار داخلی نداشته باشند. به گفته پور باطنی، صادرات دام هم اکنون توسط ارگان‌ها و یا برخی از تجار انجام می شود. وی تصریح کرد:قیمت ها با توجه به سیاست هایی که اجرا می شود به برخی دیگر از سیاست ها بستگی دارد.
استدلال دولت و اعتراض تولید کنندگان؛ هر دو ناکام
اگر چه دولت تلاش کرد تا با ممنوعیت صادرات قیمت ها را کنترل کند؛ اما عملا ناموفق بوده است. به گفته برخی از فعالان بازار، دولت ناچار خواهد بود تا صادرات گوشت را بار دیگر آزاد کند تا واحدهای تولیدی زیان ده نشوند. آنگونه که رییس مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده گفت است، واردات باید برای حمایت از مصرف کننده و آزادی صادرات در جهت حمایت از تولید کننده آزاد شود. «پوریان» همچنین واردات گوشت قرمز با ارز دولتی را برای بازار مصرف داخلی دانست و گفت: گوشت قرمزی که با ارز دولتی وارد می‌شود برای مصرف بازار داخلی است و قرار بر این نیست که این گوشت‌ها دوباره صادر شوند، با این شرایط  طرح ممنوعیت صادرات به دلیل واردات گوشت با ارز دولتی موضوعیت ندارد.به گفته وی، افزایش قاچاق نیز به دلیل فشار اقتصادی بر تولیدکنندگان رخ داده است و وزارت جهاد کشاورزی می‌تواند به عنوان متولی تولید نقش بسزایی در کاهش آن داشته باشد.
نویسنده : مرضیه محب رسول