روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

آمار سقط جنین در اصفهان کاهش یافته اما هنوز هم دغدغه هایی وجود دارد

یک خبر خوب و یک خلاء قانونی

کد خبر : 8629
۱۳۹۷/۰۸/۲۸ - ۱۶:۰۰
«سقط جنین» از جمله موارد پزشکی است که نه در ایران و نه حتی در کل دنیا اجماع نظری در مورد آن وجود ندارد. بحث های اخلاقی، قانونی و پزشکی درست و دقیقی در مورد سقط وجود ندارد و هر فرد و جامعه ای از دیدگاه های مختلفی به این مقوله نگاه و توجه دارد؛ اما یکی از پذیرفته شده‌ترین نوع سقط جنین، تحت عنوان سقط جنین قانونی و پزشکی تقریبا در همه جای دنیا صورت می گیرد.
با پیشرفت های پزشکی و راه های تشخیصی دقیق تقریبا می توان تا نود درصد از به دنیا آمدن کودکان دارای نقص جسمی مادرزادی جلوگیری کرد. این مسئله موجب شده تا بخشی از پروسه سقط جنین طی سال‌های اخیر در کشورمان تحت عنوان سقط جنین درمانی به یک پروسه قانونی تبدیل شود که هر چند مراحل گرفتن مجوز آن چیزی شبیه هفت خوان رستم است؛ اما موجب شده تا از به دنیا آمدن نوزادان مشکل دار تا حد زیادی جلوگیری کند.
در قانون کشور ما، سقط جنین به سه شکل «جنایی»، «درمانی» و «خود به خودی» شناخته می‌شود. سقط جنایی، همان نوع از سقط جنین است که به عنوان سقط غیرقانونی شناخته شده و معمولا در مراکز غیرمجاز و به صورت زیرزمینی صورت می گیرد. سقط درمانی، نوعی از سقط جنین است که به موجب قانون و با رعایت شرایط و ضوابط مقرر از سوی قانونگذار، مجاز شناخته می‌شود و سقط خودبه خودی نیز، معمولا ناشی از نوعی اختلال جسمی و نهایتا ناتوانی مادر برای نگهداری جنین در رحم خود است که در واقع بدون دخالت پزشک یا خود مادر یا به عبارت ساده‌تر، بدون هیچ اراده  و اختیاری رخ می‌دهد. سقط درمانی اولین بار در سال 1382 در قانون کشور به رسمیت شناخته شد و تا کنون اجرایی شده است.
بر اساس اعلام مدیرکل پزشکی قانونی استان اصفهان، در هفت ماهه سال جاری 411 نفر برای دریافت مجوز سقط درمانی به مراکز پزشکی قانونی استان مراجعه و 347 نفر از آنها مجوز سقط درمانی دریافت کردند که نسبت به مدت مشابه سال قبل یک درصد کاهش داشته است. «علی سلیمان‌پور» با بیان این‌که آمار متقاضیان دریافت سقط درمانی در هفت ماه گذشته سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل یک درصد کاهش داشته است، اظهار کرد: 347 نفر از افرادی که برای دریافت مجوز سقط درمانی به مراکز پزشکی قانونی استان مراجعه کرده بودند، مجوز دریافت کردند. مدیرکل پزشکی قانونی استان اصفهان در ادامه افزود: در مهر ماه سال جاری 63 نفر برای دریافت مجوز سقط درمانی مراجعه کرده بودند که نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.
«سلیمان پور» در مورد موارد اجازه قانونی سقط جنین اعلام کرد: سازمان پزشکی قانونی کشور به عنوان متولی بررسی درخواست‌های صدور مجوز سقط درمانی، تنها در مواردی اقدام به صدور مجوز سقط درمانی می‌کند که جنین زیر 4 ماه و واجد ناهنجاری‌های شدید مادرزادی بوده و یا مادر مبتلا به بیماری‌های صعب‌العلاج همراه با خطر جانی در صورت تداوم بارداری باشد. این مورد اگر چه راه را برای سقط های درمانی همواره کرده؛ اما با وجود این ماده قانونی، هنوز مواردی از سختگیری در قانون موجب شده تا برخی از مادران مجبور به سقط جنین از راه های غیر قانونی شوند، به خصوص اگر نقص عضو جنین پس از نوزده هفته آشکار شود که عملا در قانون اجازه سقط برای آن مشخص نشده است. دکتر احمدی، رییس کلینیک ناباروری اصفهان در زمینه مشکلات سقط جنین در کشور به «زاینده رود »گفت: «اگر چه در قانون موارد خوب و روشنی در مورد سقط جنین تا پیش از نوزده هفتگی وجود دارد و در موارد وجود  نقص، قانون اجازه سقط درمانی را صادر می کند؛ اما مواردی هم وجود دارد که در ماه های بالاتر از  شش ماهگی به دلیل برخی از بیماری ها و یا عدم تشخیص به موقع، نقص جنین ایجاد می شود که در این مورد تنها اگر جان مادر تهدید شود قانون اجازه سقط می دهد».
 این متخصص زنان و زایمان افزود: پس از نوزده هفتگی به دلیل برخی از موانع شرعی، قانون به هیچ عنوان اجازه سقط جنین را نمی دهد که در این زمینه لازم است وزارت علوم در نشست با مراجع در این زمینه راهکارهایی بیندیشد تا این مشکل بر طرف شود. علاوه بر مواردی که پس از نوزده هفتگی به سقط منجر می شود برخی از مواقع در صورت بیماری مادر و ظن ناهنجاری در جنین نیز اجازه سقط داده نمی شود و تنها پس از احراز مسئله ناهنجاری امکان سقط وجود دارد. «مهناز» یکی از مادرانی است که به دلیل ابتلا به آبله مرغان مجبور شد فرزندش را در دو ماهگی سقط کند. به گفته او، اگر چه دکتر معالج و چند پزشک متخصص دیگر معتقد بودند به دلیل بیماری آبله قطعا جنین با ناهنجاری به دنیا خواهد آمد؛ اما به دلیل عدم شناسایی این بیماری از طریق سونوگرافی و سایر آزمایشات پزشکی قانونی اجازه سقط را صادر نمی کرد. «مهناز» در نهایت جنین را از طریق دارویی که از بازار سیاه تهیه کرده بود سقط کرد که البته به دلیل خونریزی و سایر عوارض در نهایت در بیمارستان بستری شد و تحت عمل جراحی قرار گرفت. خلأهای قانونی طی این سال‌ها  موجب شده  خانواده ها مجبور شوند تا هم هزینه های بیشتری متحمل شوند و هم از راه های خطرناک تری مشکل شان را حلکنند.
 
نویسنده : پریسا سعادت