روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

رییس پلیس فتای استان اصفهان اعلام کرد که تاکنون موردی از کلاهبرداری در مورد سبد حمایت کالا گزارش نشده است؛

مردم مراقب باشند

کد خبر : 8642
۱۳۹۷/۰۸/۳۰ - ۸:۴۸
پس از اعلام اجرایی شدن ارائه بسته حمایت سبد کالایی از سوی دولت، موجی از ابهام در میان مردم ایجاد شد؛ اینکه دقیقا چه افرادی و با چه شرایطی از این سبد حمایتی بهره مند می شوند که در سایه ضعف اطلاع رسانی دولت قبل از توزیع، این مسئله پر رنگ تر هم شد و افراد بسیاری که مشمول دریافت این بسته حمایتی بودند (حقوق زیر سه میلیون تومان) به دنبال ساز و کار دریافت آن قرار گرفتند.
از آنجایی که دولت هنوز جزئیات کامل پرداخت بسته حمایتی را اطلاع رسانی نکرده و مشخص نیست کسانی که تحت پوشش نهادهای حمایتی و دولت نیستند چگونه باید این بسته حمایتی را دریافت کنند، عده ای در قالب استعلام بسته حمایتی دولت و استعلام سبد کالا شروع به سود جویی و کلاهبرداری کردند. پس از تصویب بسته حمایتی کالا و اجرایی  شدن آن در سراسر کشور اعلام شد که افراد می توانند با دادن یک پیامک به سامانه ای از وجود نام‌شان در لیست دریافت کنندگان این بسته حمایتی اطلاع یابند.اگر چه این خبر روی خروجی اغلب خبرگزاری‌های مهم و معتبر کشور قرار گرفت؛ اما چند ساعت پس از آن این خبر توسط پلیس تکذیب و اعلام شد که هیچ سامانه و شماره ای از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به این منظور اعلام نشده است. پس از آن موجی از تاییدها و تکذیب ها و بیانیه ها در مورد اطلاعات حساب شهروندان و نیز اطلاع از نحوه اخذ بسته و یا اطلاع از نام دریافت کنندگان از سوی پلیس آگاهی و فتای کشور ارائه شد تا این بار پلیس قبل از کلاهبرداران نسبت به شگردهای احتمالی آنها به منظور دزدی و خالی کردن حساب های مردم پیش دستی  کرده و در این باره هشدارهای فراوانی داد. بالا بودن جرایم اینترنتی و کلاهبرداری ها در قالب قرعه کشی، اعطای جوایز و یا برنده شدن در مسابقه به حدی در کشور بالا رفته است که پلیس و نیروی انتظامی را واداشته که بارها در این مورد اطلاع رسانی  کنند. برابر آمارهای ارائه‌شده ازسوی پلیس فتا، کلاهبرداری و سوءاستفاده های مالی در صدر جرایم فضای مجازی قرار دارد؛ جرایمی که اکثرا با سوءاستفاده مجرمان از موضوعات روز، غفلت شهروندان و وسوسه‌شان برای درآمد یا امکانات بیشتر به وقوع می پیوندد و در این میان با توجه به گستردگی فضای مجازی حتی ممکن است برخی از مجرمان در خارج از کشور دست به چنین اقداماتی بزنند.پیش از این نیز افراد سودجو با بهانه‌هایی همچون دریافت یارانه، پرداخت فطریه، کمک به زلزله‌زدگان، پیش‌بینی مسابقات جام جهانی و... اقدام به کلاهبرداری و خالی‌کردن حساب شماری از شهروندان کرده بودند. سرهنگ سید مصطفی مرتضوی، رییس پلیس فتای اصفهان در گفت وگو با«زاینده رود» با بیان اینکه تاکنون موردی از کلاهبرداری در مورد بسته های حمایتی در اصفهان گزارش نشده است، گفت: با توجه به مواردی از کلاهبرداری و سودجویی در برخی از موارد مشابه،  پلیس هشدارهایی را به منظور پیشگیری و تکرار حوادث مشابه ارائه کرده است. رییس پلیس فتای استان اصفهان تصریح کرد: هیچ پیامکی برای بسته های حمایتی وجود ندارد  و احتمال اینکه کلاهبرداران با ترفند های مختلف تلاش کنند تا اطلاعات حریم خصوصی افراد را به دست بیاورند وجود دارد. به همین دلیل اگر شهروندان با تماسی برای  دریافت اطلاعات رمز و شماره حساب مواجه شدند به هیچ عنوان اطلاعات را در اختیار افراد ناشناس قرار ندهند. وی افزود:  اگر افرادی این اطلاعات را در اختیار اشخاص ناشناس قرار داده اند، مراتب را سریعا به پلیس اطلاع داده و نسبت به تغییر رمز اطلاعات حساب های خود اقدام کنند.
با توجه به گستردگی شگردهای کلاهبرداری طی چند سال اخیر در کشور با هر گونه تماس مشکوک و یا پیامک ناشناس از درگاه های نامعلوم نباید با سهل انگاری برخورد شود. آن گونه که  معاون امور بین‌الملل و حقوقی پلیس فتا اعلام کرده است در گذشته یکی از شیوه‌های کلاهبرداری از شهروندان این بود که پیامک‌هایی را با جعل عنوان دستگاه‌های مختلف به شهروندان ارسال کرده و از آنان می‌خواستند اطلاعات مربوط به کارت بانکی خود از جمله شماره کارت، رمز دوم و ... را پیامک کنند تا مشمول بهره‌مندی از تسهیلات شوند که متاسفانه برخی از شهروندان به خصوص سالمندان و افراد کم‌سواد، فریب این افراد را خورده و در دام کلاهبرداران می افتادند.«رمضانی» با بیان اینکه شیوه دیگر سودجویان طراحی سایت‌های جعلی و بعضا با آدرسی مشابه سایت اصلی بوده است، اظهارکرد: در همین راستا نیز لازم است که شهروندان حتما آدرس سایت را چک کرده و صرفا به آدرسی که در یک پیامک یا محتوای جست‌وجو شده در موتورهای جست‌وجو مشاهده کرده‌اند، اعتماد نکنند. بهترین راه برای اطمینان از صحت اطلاعات، مراجعه به سایت رسمی وزارت رفاه یا خبرگزاری‌ها و رسانه‌های رسمی است.
نویسنده : پریسا سعادت