روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

وقتی پرسپولیس، استقلال و سایپا متعلق به «ایران» هستند و نماینده اصفهان مالِ «هیچ کجا»!

این ذوب آهن ایرانه

کد خبر : 8671
۱۳۹۷/۰۹/۰۲ - ۱۴:۲۱
گروه بندی لیگ قهرمانان 2019 آسیا انجام شد و پرسپولیس، استقلال، سایپا و ذوب آهن به عنوان چهارنماینده ایران در این رقابت ها حریفان خود را شناختند.

پس ازپایان قرعه کشی، صدای اعتراض مسئولان باشگاه ذوب آهن نسبت به یک بی مهری آشکار نسبت به تیمی که فینالیست لیگ قهرمانان بوده و سابقه حضور درخشان در این رقابت ها را هم در کارنامه دارد و تیم ناشناخته ای برای مسئولان  AFC و صدا و سیما و رسانه های کشورمان نیست، بلند شد. این اعتراض که البته کاملا منصفانه به نظر می رسید، به این خاطر بود که در مراسم قرعه‌کشی لیگ قهرمانان آسیا نام سه باشگاه استقلال، پرسپولیس و سایپا به عنوان نماینده ایران درج شد؛ اما نام باشگاه ذوب آهن نه به عنوان ذوب آهن ایران که به عنوان باشگاه ذوب آهن اصفهان معرفی شد که این رفتار غیرحرفه‌ای AFC تعجب برانگیز به نظر می رسید و باعث شد تا مدیرعامل باشگاه ذوب آهن نیز نسبت به این موضوع واکنش نشان دهد. سعید آذری که خودش اصفهانی است در این باره گفت: «ما نسبت به این مسئله به شدت به کنفدراسیون فوتبال آسیا اعتراض خواهیم کرد زیرا نام باشگاه ذوب آهن را جدا از سه نماینده دیگر کشورمان در این مراسم درج و اعلام کردند.»
آذری با اشاره به تکرار همین رفتار در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران گفت: «برایم عجیب است که رسانه ملی نیز نام ذوب آهن اصفهان را به جای ذوب آهن ایران در اخبار خود درج و اعلام کرد. فصل گذشته نیز صدا و سیما چنین رفتاری را در قبال ذوب آهن تکرار کرد و ما را به عنوان ذوب آهن اصفهان مقابل استقلال ایران قرار دارد که برای ما تعجب‌آور بود و هست ما افتخار می‌کنیم نماینده یک شهر با فرهنگ و تاریخی در فوتبال آسیا هستیم اما واقعیت این است که ما نماینده ایران عزیز در این مسابقات هستیم و نمی‌دانم چرا چنین رفتارهایی در قبال ذوب آهن انجام می‌شود.»
مدیرعامل ذوب آهن در یک پست اینستاگرامی هم نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و در بخشی از این پست نوشت: «... اگر قصد حذف ما را از نقشه ایران دارید، بدانید از اصفهانی ایرانی تر پیدا نمی کنید ... جالب تر از سال گذشته این است که همان صفت اصفهانی را هم برداشته اند. پس سوال میکنم ما ذوب آهنِ کجاییم؟! شاید ذوب آهنِ خداییم.»
در زیرنویس قرعه کشی لیگ قهرمانان که از شبکه خبر پخش شد هم کنار نام سه نماینده دیگر کشورمان یعنی استقلال، پرسپولیس و سایپا پسوند «ایران» آمد و احتمالا نمی دانستند «ذوب آهن» مال کجاست و متعلق به چه استانی است که نامش خالی و خلوت بدون پیشوند و پسوند آمد. بودجه را که می خواهند بنویسند اما نام «اصفهان» خوب یادشان هست. ذوب آهن و سپاهان را هم خوب می شناسند! مالیات که بخواهند بگیرند، «اصفهان» در صدر است. فراموش نمی شود و پررنگ تر از هر استانی حضور دارد! ردیف بودجه که بخواهند اختصاص بدهند، ما «برخوردار» می شویم و می رویم انتهای جدول! بحث جانفشانی برای انقلاب و نظام که پیش بیاید، همه از «اصفهان» حرف می زنند که بیشترین شهید را تقدیم کرده و مایه افتخار ماست، بحث دفاع از حرم که باشد، اصفهان باز هم با افتخار و غرور در صف اول است، حرف «معین» بودن برای پایتخت و سایر استان ها به وقت خطر و بحران که هست، «اصفهان» باید در صحنه حاضر باشد (که هست چون توانمند است) ، برای بسیاری از حساس‌ترین و استراتژیک ترین مسئولیت های نظام، به دنبال چهره های موجه و کاربلد که باشند، قطعا مدیران اصفهانی در صدر لیست قرار می گیرند و خلاصه «اصفهان» همیشه بوده و هست و خواهد بود؛ اما گاهی اوقات واقعا تصور می کنیم «اصفهان» خار چشم شده است. به راحتی حقش را می خورند و مهر بی پایانش را با بی مهری پاسخ می دهند و مسئولان استانی هم یا غیر بومی هستند و دغدغه دفاع از اصفهان را ندارند و یا بومی هستند و توان و جرئت و جسارت ایستادن و اعتراض کردن و گرفتن حق این استان را ندارند. فقط تصور کنید اگر یکی از تیم های آذربایجان نماینده ایران بود و این جفای آشکار در حق تیم های ترک زبان رخ داده بود، یکی مثل «نادر قاضی پور» چه می کرد.
هیچ جور نمی شود خودمان را قانع کنیم که فقط یک اشتباه بوده ؛ بار اول نیست که چنین اتفاقی می افتد (حتی اگر برای جبران احتمالی، چنین اشتباهی برای استقلال هم تکرار شود و بنویسند استقلال تهران) و احتمالا بار آخر هم نخواهد بود. تنها می توانیم امیدوار باشیم رسانه های استان و از جمله صدا و سیما که معلوم نیست چه نقشی برای خود در چنین مواقعی تعریف کرده است، همصدا با یکدیگر تا انتهای این داستان پیگیر باشند و کاری کنند که نه تنها AFC که به ویژه رسانه ملی و رسانه های سراسری خوب یادشان بماند «اصفهان» نامی نیست که بشود از آن گذشت و اگر کسی با این شهر و مردمانش مشکل دارد، این مشکل خودش است. آن هایی که دنبال هیزم برای شعله ورکردن آتش قومیت گرایی می گردند، به جایی نمی رسند چون به قول سعید آذری «ایرانی تر از اصفهانی پیدا نمی کنید.» پرچم ما تا ابد بالاست و حرف‌مان را در عمل می‌زنیم وبا تمام بی مهری هایی که می بینیم و گلایه هایی که داریم،  باز هم پای دفاع و ایثار و کمک کردن باشد، در صف اول می مانیم چون اصفهانیم.
نویسنده : امیرعلی مراتی