روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

وقتی اصفهانی ها نبض بازار سرمایه را در اختیار دارند؛

سود اصفهان در بورس

کد خبر : 8673
۱۳۹۷/۰۹/۰۲ - ۱۴:۲۱
«بورس» در حالی روزهای ابتدایی نهمین ماه از سال را شروع می کند که شرکت های بزرگ اصفهانی حاضر در بورس با پیشتازی هفته را به پایان رساندند و به رغم عقب گرد شش هزار پله ای بازار سرمایه، روند رو به رشدی داشتند. علاوه بر این نمادهای گروه بانک و موسسات اعتباری و همچنین گروه خودرو و ساخت قطعات در برخی از روزها با صف‌های فروش و برخی از روزها با صف‌های خرید همراه بودند؛ به طوری که به نظر می‌رسد شرکت‌هایی که زیان انباشته بیشتری دارند طی روزهای اخیر بیشترین تاثیر را نیز در نوسانات غیر منتظره بازار سهام می‌گذارند؛ اما آنچه در این بازار پر نوسان همواره رو به رشد بوده است و نوسانات اندکی داشته شرکت های فولادی و شیمیایی بودند که نام برخی از شرکت های مهم اصفهانی در میان آنها دیده می شود.
بورس در آتش تنش های سیاسی
ریزش ارزش سهام در هفته های اخیر به دلیل اوج گیری تحریم ها و تنش های سیاسی میان ایران و آمریکا ادامه دار بود. بورس معاملات آبان را در سایه شدیدترین ریسک‌های محیطی پشت سر گذاشت و به همین دلیل ۴/ ۶ درصد از ارزش خود را در یک ماه اخیر از دست داد. در میان عوامل متعدد که دادوستدهای بورس تهران را تحت‌الشعاع قرار دادند، ادامه تنش‌های تجاری بین اقتصادهای بزرگ جهان در کنار شکست کاخ سفید در اجرای تمام و کمال تحریم‌های نفتی ایران در موعد مقرر، بیشترین تاثیر را در معادلات حاکم بر بازارهای جهانی و همچنین بورس ایران داشتند. علاوه بر این، محدودیت‌در صدور کالا با آغاز دور نهایی تحریم‌های آمریکا، سهام صادرکنندگان بورس را دستخوش عرضه‌های نسبتا زیادی کرد. برآیند این عوامل موجب کاهش تقریبا ۵۰ درصدی حجم و ارزش معاملات سهام در آبان شد و ضعیف‌ترین ماه سهام را از حیث میزان بازدهی شاخص کل طی ۴ سال اخیر رقم زد. از طرف دیگر، سرمایه‌های خرد هم پس از ۶ ماه تصمیم به خروج از بازار سهام گرفت و به این ترتیب، مالکیت سهام مجددا به نام سهامداران عمده تغییر کرد.
اصفهانی ها همچنان در صدر
طی یک بررسی در عملکرد چند ماه اخیر غول های بورسی و خریدارهای عمده و خرد می توان فهمید که گروه بانک ها ، گروه شیمیایی و همچنین گروه خودرو با دادوستدی و گروه فلزات اساسی در صدر شرکت هایی هستند که در بورس خواهان بسیاری دارند و به همین علت در ماه های اخیر ارزش سهام شرکت های بزرگ اصفهانی مانند فولاد مبارکه و پالایشگاه اصفهان رشد داشته و سودآور بوده است.
 در میان شرکت های اصفهانی حاضر در بورس، روند رشد ارزش سرمایه در دو نماد شپنا و فولاد بیش از بقیه نمادها مشاهده شد.شاخص بورس اوراق بهادار در ابتدای این هفته  با ریزش 3174 واحدی از ارزش معاملات خود، روز خوبی را به ثبت نرساند که این موضوع به فرابورس نیز سرایت کرده و دچار افت53/45 واحدی شد.این روند کاهش و ریزشی به گفته بسیاری از کارشناسان بازار سرمایه، به طور قطع بیانگر زیان و ضرر نیست و عمدتا به علت نوسانات بازار ارز، تاثیر آن در ارزش برخی سهام به این صورت مشهود می شود.در ادامه هفته جاری یعنی 28 آبان ماه شاخص کل بورس با جهشی 2258 واحدی پله های صعود را بالا رفت و به یکباره رشد چشمگیری را به ثبت رساند. شرکت پالایش نفت اصفهان(شپنا) رشد ارزش سهام خود را در این روز به ثبت رساند.این روند رو به رشد در 29 آبان ماه نیز با شیب ملایم‌تری مشاهده شد.
آینده بازار سهام ایران چه خواهد شد؟
اگر چه  طی هفته گذشته بازار سرمایه با فراز و نشیب های زیادی همراه بوده است و شاخص بورس،در هفته ای که گذشت 6 هزار پله عقب‌گرد داشته و از پله 182 هزار واحدی درابتدای هفته به پله 176 هزار واحدی تنزل کرده است؛ اما کارشناسان امیدوارند تا با انتشار صورت های مالی شرکت ها در شش ماهه دوم شرکت های سودآور شاخص ها را جابه جا کنند. از سوی دیگر دلار نیز می تواند درآینده بازار تعیین کننده باشد اگر روند افزایشی قیمت ها مانند شش ماه ابتدایی امسال رو به افزایش باشد. بی شک ارزش سهام نیز رشد داشته و تابع هیجانات بازار خواهد بود؛ اما اگر قیمت ها به ثبات نسبی برسد خبری از خرید های هیجانی و ورود سرمایه های خرد به بازار سرمایه نخواهد بود. در شرایط کنونی ریزش های سرمایه ای بزرگ ترین نگرانی فعالان این بازار است و به دلیل شکنندگی ساختارهای بازار و اقتصاد در ماه های گذشته یک بهانه کوچک کافی است که فعالان بازار سرمایه رویکردی جدید در پیش گیرند، به عنوان نمونه عرضه اولیه اخیر فرابورس حداکثر ۴۰۰ میلیارد تومان بود اگر چه به دلیل ارزش پایین نمی توانست آنچنان تعیین کننده باشد؛ اما عملا بورس را ملتهب ساخت. از سوی دیگر شائبه دریافت نفت در برابر غذا از سوی برخی از شرکای مهم تجاری ایران مانند عراق و افغانستان و حتی هند نیز بازار را ناآرام کرده است.
 
نویسنده : مرضیه محب رسول