روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

به بهانه پایداری مدیرعامل باشگاه ذوب آهن در دفاع از حق فوتبال اصفهان؛

لایک دارید

کد خبر : 8692
۱۳۹۷/۰۹/۰۴ - ۱۴:۴۵
«سعید آذری» است دیگر؛ با ویژگی ها و خلق و خو و رفتارهای مختص به خودش که در کمتر مدیری در فوتبال ایران دیده ایم. انتقادات مان به برخی از همین رفتارها و سیاست هایش سر جای خود . همیشه بوده و هنوز هم هست اما انصافا از یک ویژگی بارز مدیرعامل اصفهانی باشگاه ذوب آهن نمی شود گذشت. ویژگی ای که در روز و روزگار فعلی فوتبال ایران کیمیاست، آن هم اینکه آذری «پای گرفتن حق و حقوق مجموعه اش به هر قیمتی می ایستد و کوتاه نمی آید.
 کم نمی آورد و تسلیم هم نمی شود.» این را قبلا در موضوعات مختلف نشان داده؛ از گرفتن «حق رشد» پیام صادقیان گرفته تا موضوع حق پخش تلویزیونی و تبلیغات محیطی و تخفیف ندادن به استقلال در رقم قرارداد تبریزی و البته «سیاه باز» خواندن مدیرعامل وقت پرسپولیس(مصطفوی) روی آنتن زنده برنامه 90!
شاید دوست نداشته باشد در این باره بنویسیم (و حق هم دارد) اما گذرا اشاره می کنیم مردی که پای بیماری همراه زندگی اش می ایستد و وفادار است، باید هم در فوتبال پای تیمش و باشگاهش بایستد و از توپ و تشر احتمالی مدیریت و پیغام پسغام فرستادن های رییس رؤسای سازمان لیگ و فدراسیون هم نهراسد، حتی اگر به قیمت کنار رفتنش از باشگاه تمام شود و این پایداری آن هم در این زمانه ، قابل تحسین است و لایک فراوان دارد.
 راستش را بخواهید قبل از آغاز دیدار ذوب آهن و پارس جنوبی جم وقتی شنیدیم و خواندیم که خبر راه ندادن دوربین های تلویزیونی به ورزشگاه فولادشهر به گوش مسئولان سازمان لیگ و فدراسیون رسیده و به صدا و سیمایی ها گفته اند که به فولادشهر برگردید و بازی باید پخش مستقیم شود والا بازی های ذوب آهن لغو می شود و با آذری هم تماس گرفته اند تا او را راضی به راه دادن دوربین ها به ورزشگاه کنند، تصورمان براین بود که آذری نهایتا با گرفتن قول شفاهی  عذرخواهی از طرف صدا و سیما راضی به راه دادن بروبچه های صدا و سیما به ورزشگاه می شود؛ اما سعید آذری پای حرف خود ایستاد و دوربین ها درنهایت پشت درب ورزشگاه ماندند و بازی هم از تلویزیون پخش نشد تا یک بار برای همیشه اعلام کنیم «این تو بمیری از آن تو بمیری ها نیست.» و باید ، باید ، باید به «اصفهان» چه دوستش داشته باشید و چه دوستش نداشته باشید، احترام بگذارید و حق و حقوق این استان و مردمانش را پایمال نکنید.


«ورزش سه» نوشت که رسانه ملی «در یک اشتباه »در اعلام گروه بندی تیم های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا کنار نام ذوب آهن پسوند ایران و اصفهان را قرار نداد و این مسئله با اعتراض شدید مسئولان ذوب آهن مواجه شده است.موضوع اینجاست که چرا این به اصطلاح «اشتباه» همیشه باید درباره تیم های اصفهانی رخ بدهد؟ چرا کسی که پشت کیبورد نشسته تا زیرنویس ها را روی آنتن بفرستد، حواسش هست که پسوند «ایران» را کنار نام «سایپا» هم بگذارد، اما نمی داند «ذوب آهن» متعلق به کجاست؟ به قول آذری تا سال قبل حداقل می نوشتند «ذوب آهن اصفهان» . امسال همان «اصفهان»را هم برداشتند و حالا اگر هم اشتباه بوده، خب کاری ندارد. یک عذرخواهی رسمی بکنند و قال قضیه را بکنند. اگر مشابه چنین اعتراضی از سوی مدیران سرخابی صورت گرفته بود، قطعا تا الان کل فدراسیون و وزارتخانه برای دلجویی بسیج شده بودند. شاید حتی رییس جمهور هم پا پیش می گذاشت ولی اصفهانی ها چندروز است بابت همین به اصطلاح «اشتباه» سهوی (!) دلخورند و دلخوری خود را هم به گوش مسئولان رسانده اند، اما کسی (حداقل تا زمان نگارش این مطلب) عذرخواهی نکرده است.


کاری که سعید آذری کرد، باید خیلی وقت پیش انجام می دادیم. قبل از آذری این وظیفه صدا و سیمای مرکز اصفهان بود که پیگیر این بی مهری آشکار در حق فوتبال و مردم اصفهان شود. وظیفه مسئولان استانی و حتی نمایندگان ما در مجلس است که پای حق و حقوق تضییع شده این استان و مردمانش بایستند. احتمالا بازهم عده ای هستند که بگویند و بنویسند مسائل مهم تر از ذوب آهن و سپاهان و فوتبال داریم و اینکه نام «ایران» کنار نام ذوب آهن بیاید و یا نیاید چه اهمیتی دارد؟
اتفاقا اهمیت دارد. وقتی دیدار تراکتورسازی-پرسپولیس تبدیل به یک مسئله امنیتی می شود و شب قبل از بازی در برخی شبکه های مجازی می نویسند برخی نهادهای امنیتی به برگزارکنندگان این دیدار دستور داده‌اند در صورتی که شعارهای سیاسی و تفرقه افکن سرداده شد، تحت هر شرایطی بازی متوقف و لغو شود و کاپیتان های دو تیم هم همین موضوع را در اینستاگرام خود اعلام می کنند که اگر شعار نابجا و تفرقه انگیز بشوند، بازی را متوقف می کنند، باید از ادامه این جریانی که می خواهد به نام «قومیت گرایی» و به بهانه فوتبال، مردم استان ها را به جان یکدیگر بیندازد، نگران باشیم. 
همین حالا کافی است سری به برخی گروه های فوتبالی و رسانه ای در پیام رسان ها بزنیم تا متوجه شویم همین مسائل به ظاهر کوچک، دلخوری های بزرگ به وجود آورده و متاسفانه به آن چیزی که آذری به «پان اصفهانیسم» تعبیر می کند، دامن زده است. مردم اصفهان را از پرسپولیس و استقلال متنفر کرده و همین احساس را سرخابی ها نسبت به اصفهانی ها دارند. تراکتوری ها از سپاهانی ها، ذوبی ها از پرسپولیسی ها، پرسپولیسی ها از سپاهانی ها، استقلالی ها از پرسپولیسی ها و ... این چرخه کری خوانی های فوتبالی که کم کم وارد اختلافات قومیتی می شود، ادامه پیدا می کند تا جایی که افسوس بخوریم چرا گره ای که می شد با دست باز کنیم، به دندان سپردیم .
بهتر است مواظب جریان سازی ها باشیم و ازقضا این اقدام مدیرعامل باشگاه ذوب آهن می تواند برای فوتبال ما «خیر»باشد؛ فوتبالی که دارد راه را اشتباه می رود و خداکند حواس آن هایی که باید به این مسیر اشتباه باشد، جمع باشد.
 
نویسنده : سمیه یوسفیان