روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

به بهانه روز مجلس و به یاد مردی از استان اصفهان که نماد مجلس شد

«مدرس» م آرزوست.

کد خبر : 8746
۱۳۹۷/۰۹/۰۹ - ۱۶:۴۸
دهم آذرماه روز ویژه ای در تاریخ این مملکت است؛ روزی به نام «مجلس» که بیش از همه یک نام فراموش نشدنی و مانا را به یاد ما می آورد و یادآور شجاعت، ایستادگی و دلاوری‌های همان مرد که تمام‌قد در برابر زورگویی‌ها و استبداد ایستاد و توانست نماد نمایندگی مردم در مجلس شود.
مردی که گفته می شود از سادات طباطبایی زواره است  و نسبش پس از سی‌و‌یک نسل به حضرت امام حسن مجتبی(ع) می‎رسد.
«سیاست ما عین دیانت ماست و دیانت ما عین سیاست ماست» جمله معروف و ماندگار همین مرد است. کسی که می گفت: « خداوند دو چیز را به من نداد یکی ترس و دیگری طمع، هرکس با مصالح ملی و امور مذهبی همراه باشد، من هم با او همراهم و الا فلا».
و البته مرور سخنانش چقدر لذت‌بخش است به ویژه وقتی این سخنان را با شرایط امروز جامعه تطبیق می دهیم و به این نتیجه می رسیم که این مرد تا چه اندازه ژرف اندیش و آینده بین بوده و انگار حرف‌هایش برای این روزها و روزگار ما ثبت شده است. هشدارهایی که تاریخ انقضا ندارند، مثل این یکی که می گفت:« برای پیشبرد مقاصد خودمان نباید از سلاح برنده دین و تبلیغات مذهبی استفاده کرد. چون اگر با شکست مواجه شویم، ‌اعتقادات مردم متزلزل می‌شود» یا وقتی گفت: «اگر می‌‏بینید من نسبت به بسیاری از اسرار آزادانه اظهار عقیده می‏‌کنم و هر حرف حقی را بی‏پروا می‌‏زنم، برای این است که چیزی ندارم و از کسی هم چیزی نمی‏‌خواهم. اگر شما هم بار خود را سبک و توقع خود را کم کنید، آزاد می‏‌شوید».
و چقدر این روزها جای خالی آن «آزادمردِ آزاداندیش» خالی است تا ببیند میز و صندلی های مجلسی و مدیریتی نصیب کسانی شده که مثل او فکر نمی کنند، نجومی بگیرانی که توقع شان کم نیست، از بی پروا حرف زدن هراس دارند و آزاد و آزاده نیستند. چه بسیار مدیران و مسئولانی داریم که از سلاح برنده دین و تبلیغات مذهبی برای پیشبرد مقاصدشان استفاده می کنند، بدون اینکه به عواقب سخت آن فکر کنند، بدون اینکه متزلزل شدن اعتقادات مردمی، در نتیجه عملکرد اشتباه همین آقایان مسئول، حتی ذره ای برایشان اهمیت داشته باشد.  «سیدحسن مدرس» کیمیای روزگار ماست و معجزه روزگاری بود که قدرش را ندانستند. رهبری درباره این شخصیت بزرگ و جاودان تاریخ ایران می گویند: « مدرس خصوصیت عمده‌اش این بود که هیچ عامل ارعاب و تهدید و تطمیع و فریبگری در او اثر نمی‌کرد. همان وقتی که علی‌الظاهر فضا را بر ضد او آن‌چنان متشنج کرده بودند که علیه‌اش شعار می‌دادند، او ایستاد و حرف خودش را زد».
حالا ما چند مسئول داریم که بتوانیم با صراحت نام شان را ببریم و بگوییم «رجایی» دوم و «مدرس» دوم هستند؟ هیچ ارعاب و تطمیع و تهدید و فریبگری در آنها اثر
 نمی کند ، فقط به مردم فکر می کنند و در اندیشه حل مشکلات آنها هستند؟
البته که مدیران پاکدست و مسئولیت پذیر هم داریم ؛ کسانی که شعار استکبارستیزی می دهند و بچه های شان را هم به آمریکا نفرستاده اند! نمایندگانی داریم که در برابر سوگندی که برای دفاع از ارزش های نظام و قانون و مردم یاد کرده اند، هنوز خودشان را مسئول می دانند و دنیا و آخرت و مردم خود را به ضیافت های شبانه قبل از جلسه استیضاح و گرفتن پست های مدیریتی برای زن و فرزند و نزدیکان شان در وزارتخانه ها و شرکت های متبوعه نمی فروشند و بر سر آن عهد که بستند، هستند  ولی خب نمی دانیم چند نماینده و مسئول داریم که مثل «مدرس» باشند. کسی که به تعبیر رهبری اگر هم کسی مثل او بود، سرسخت بود، کتکش می‌زدند، محبوسش می‌کردند، تبعیدش می‌کردند و بعد هم به دست قلدری مثل رضاخان، بادهان روزه، در ماه رمضان، شهیدش می‌کردند...نایب رییس مجلس در همایش شهیدمدرس در اردستان بیان کرد:
ما مسئول شرایط کنونی هستیم
نایب رییس مجلس شورای اسلامی در همایش ملی شهید آیت ا... مدرس که در اردستان برگزار شد، گفت: وصیت نامه حضرت علی (ع) چکیده اصول زندگی تمامی انسان هاست که در کلام ایشان تقوا در برابر خطا قرار می گیرد.
نایب رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر تقوا وجود داشت، فقر، بی آبی و مشکلات اقتصادی حاکم نبود، اظهار داشت: حق مستقل از انسان هاست و انسان ها باید خود را با حق تطبیق دهند نه اینکه حق را با خود تطبیق دهند. وی افزود: یکی از خصوصیاتی که نمایندگان و همه انسان ها باید در وجود خود داشته باشند، این است که به دنبال دنیا حرکت نکنند چرا که دنیا به دنبال آنها حرکت می کند. مسعود پزشکیان با طرح سوالی مبنی بر اینکه چرا نمی توان حق و باطل را بیان کرد، افزود: دلیل عدم بیان حق و باطل این است که از پست و موقعیت خود می ترسیم در حالی که شهید مدرس حق را بیان می کرد و از اینکه موقعیت و پست خود را از دست دهد، هراسی نداشت.
این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه شخصیت انسان ها مستقل از صندلی ها و پست های آنهاست، تاکید کرد: زمانی انسان شخصیت پیدا می کند که بی لکنت زبان در برابر ظالم ایستاده و از حق مظلوم دفاع کند.
نایب رییس مجلس افزود: 40 سال از انقلاب گذشته، بنابراین چه کسی از ما می پذیرد که در کشور فقر، اعتیاد و مشکلات اقتصادی وجود داشته باشد؟ لذا ما مسئول شرایط کنونی هستیم. وی با بیان اینکه حق باید حاکم شود و ابزار برای شناسایی حق و باطل وجود دارد، ادامه داد: شهید مدرس فردی بود که حق را می فهمید و در برابر هر قدرتمندی ایستادگی می کرد و باکی از ظالمان نداشت.
نایب رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای رفتن به راه صحیح به تفاهم نرسیده ایم، بیان کرد: اگر نامه حضرت علی (ع) به مالک اشتر اجرا شده بود، کشور گلستان می شد، مالک اشتر طبق دستورالعمل حضرت علی (ع) عمل کرد؛ اما آیا رییس جمهور، استانداران و فرمانداران ما بر اساس این ضوابط عمل می کنند؟


هشتاد و یکمین سالروز شهادت آیت‌اله مدرس در زواره برگزار شد؛
نام «مدرس» پرچم اردستان است

با حضور نایب رییس مجلس، هشتاد و یکمین سالروز شهادت آیت‌اله مدرس در زواره برگزار شد. پنجشنبه ۸ آذرماه به مناسبت مراسم شهادت آیت اله سید حسن مدرس، مردم شهر زواره با برپایی مراسمی در مسجد جامع هزار ساله این شهر نخستین مسجد چهار ایوانه ایران، یاد و خاطره این شهید را گرامی داشتند. این مراسم با حضور مسعود پزشکیان نایب رییس مجلس شورای اسلامی، جمعی از مسئولان و قشرهای مختلف مردم زواره برگزار شد. حمیدرضا تاملی، فرماندار اردستان درباره برگزاری این همایش در اردستان گفت: نام شهید مدرس بلندترین پرچمی است که ما می‌توانیم به واسطه و کمک آن نام منطقه اردستان را  به اهتزاز دربیاریم.رییس مجمع نمایندگان استان در همایش ملی شهید مدرس:
جایگاه تنزل شده نمایندگان باید ارتقا یابد

رییس مجمع نمایندگان استان اصفهان گفت: شهید مدرس، بزرگ مردی بود که در مقابل ظلم و استبداد مقاومت کرد تا جایی که سیلی به صورتش زدند، اما اگر امروز کسی بخواهد ایستادگی کند برچسب تندرو به او می‌زنند.
حجت الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی، در همایش ملی مدرس در دانشگاه پیام نور این شهرستان با بیان اینکه آیت ا... مدرس الگویی برای نمایندگان است، گفت: متاسفانه نمایندگان فعلی مجلس با جایگاهی که مدرس داشته، فاصله گرفته اند.
وی با بیان اینکه مدرس در زمان خفقان که همه در مقابل او ایستاده بودند، شجاعانه در مقابل بی عدالتی ها و قوانین ناکارآمد ایستادگی کرد، افزود: شهدا در وصیت نامه هایشان تاکید داشتند که امام(ره) و ولی فقیه را تنها نگذارید، اکنون هم اگر پرده ها کنار برود خواهیم شنید که شهدا می گویند ولی امر مسلمین را تنها نگذارید، اما متاسفانه در این مجلس نمایندگانی داریم که با منویات مقام معظم رهبری مخالفت می کنند.
لارگانی با اشاره به اینکه مجلس باید مدافع نظام باشد نه پایه های نظام را زیر سوال ببرد، تصریح کرد: شهید مدرس مقاومت می‌کند تا جایی که سیلی به صورتش می‌زنند، اما اگر امروز کسی بخواهد ایستادگی کند در مقابل ظلم برچسب تندرو و مخالف دولت را به او می‌زنند.
رییس مجمع نمایندگان استان اصفهان  با بیان اینکه ما باید نظارت بر اجرای قوانین داشته باشیم، گفت: گاهی نظارت جدی نیست و برخی مواقع به صورت سوری و فرمایشی کارهایی انجام می دهیم، این نظارت،‌ آن چیزی نیست که در قانون گفته شده است. وی با بیان اینکه نمایندگان وظیفه سنگینی دارند و جایگاه تنزل شده آنان باید ارتقا یابد؛ خاطرنشان کرد: بحث استانی شدن انتخابات مطرح است، درصورتی این استانی شدن نتیجه دارد که نمایندگان فقط مشغول وظیفه قانونی خودشان باشند.
لارگانی تصریح کرد: نمایندگان مردم وقتی موفق خواهند شد که گرایش های سیاسی را کنار بگذارند.
 
نویسنده : سمیه پارسادوست