روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

اصفهان صدر نشین جدول پردرآمدهای کشوری؛

مشتری ها برمی گردند

کد خبر : 8770
۱۳۹۷/۰۹/۱۱ - ۱۴:۳۰
نگرانی ها از تداوم گرانی همچنان در میان مردم ادامه دارد. در حالی که دلار به صورت قابل ملاحظه ای کاهش داشته و طلادر کانال افت قیمت در حال حرکت است باز هم خبری از ارزانی در بازار مصرفی کشور نیست.
طی ماه های اخیر علاوه بر تغییرات فاحش درآمدی در جامعه، گرانی ها عملا سمت و سوی خرید و مخارج درآمدها را نیز تغییر داده اند، اگر چه در برخی از استان ها این مسئله نگران کننده و نشانی از افت زیاد سطح زندگی است؛ اما همچنان اصفهان به رغم پایین بودن برخی از شاخص های تولید و سرمایه همچنان در میانه های جدول درآمد و هزینه قرار دارد. بر اساس جدیدترین آماری که از سوی مرکز ملی آمار ارائه شده است می‌توان خط ربطی بین دهک‌های درآمدی و استان‌های کشور برقرار کرد. این خط ربط از سهم خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات در سبد مصرفی خانوارها نشأت می‌گیرد؛ هر چه ضریب اهمیت خوراکی‌ها در شاخص قیمت مصرف‌کننده استانی بزرگ‌تر باشد، می‌توان نتیجه گرفت که به‌طور متوسط، خانوارهای آن استان از نظر درآمدی به دهک‌های پایین نزدیک‌تر هستند.
در این فهرست در حالی بیشترین درآمد خانوارها به خوراکی و اقلام غذایی اختصاص دارد که بر اساس آمار گزارش شاخص قیمت مصرف کننده که  آبان ماه امسال منتشر شد، بیشترین میزان تورم نیز در همین گروه کالایی در کشور بوده است. بر این اساس در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل به ترتیب مربوط به گروه «گوشت، میوه و خشکبار» شیر، پنیر و تخم مرغ، سس گوجه فرنگی، رب گوجه فرنگی، گروه «آشامیدنی ها» و گروه «نان و غلات» است. در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» گروه «مبلمان، لوازم خانگی و نگهداری معمول آنها» (انواع شوینده ها)، گروه «پوشاک و کفش» گروه «کالاها و خدمات متفرقه» (دستمال کاغذی و لوازم آرایشی و بهداشتی) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.
اصفهان در صدر فهرست پردرآمدها
بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران، اصفهان جزو استان هایی است که در ماه های اخیر کمترین میزان تورم را داشته است. «تورم» مسئله ای است که می توان با آن میزان سبد مصرفی خانوار را نیز بررسی کرد. به‌طور معمول هر چه خانوارها درآمد کمتری داشته باشند، سبد مصرفی آنها به سمت کالاهای خوراکی و آشامیدنی سنگینی می‌کند؛ برعکس هر چه خانوارها متعلق به دهک‌های بالای درآمدی باشند سهم کالاهای غیرخوراکی و خدمات در سبد مصرفی خانوار بیشتر خواهد بود. در گزارش مرکز آمار در مورد تورم استان‌های گوناگون، ضریب اهمیت کالاهای خوراکی و غیرخوراکی نیز مشخص شده که  نشان می دهد وضعیت درآمد خانوارها در کدام استان‌ها مطلوب‌تر و در کدام استان‌ها، ضعیف‌تر است.
 برای کل خانوارهای کشور، ضریب اهمیت خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در سبد مصرفی ۲/ ۲۷ درصد بوده و بقیه سبد متعلق به کالاهای غیرخوراکی و خدمات است؛ اما در استان‌های کشور ضریب اهمیت خوراکی‌ها متفاوت است، کمترین ضریب اهمیت خوراکی‌ها در سبد مصرفی استان تهران و بیشترین آن با ضریب 43درصد متعلق به سیستان و بلوچستان است . آنچه در این آمار قابل توجه است بالا بودن سهم دهک های درآمدی در استان اصفهان است که موجب می شود اصفهان در رده پر درآمدهای کشوری قرار بگیرد. بر اساس جدول وضعیت قرابت استان ها با دهک‌های درآمدی، اصفهان یک پله پایین تر از تهران بیشترین قرابت درآمدی را با دهک های نهم دارد که این نشان از بالا بودن میزان درآمد خانوار در این استان است.
امید به ثبات در بازارهای اصفهان
اگر چه بر اساس مشاهدات، این روزها کالاهای خوردنی و آشامیدنی همچنان خریداران کم جانی در بازار دارد؛ اما مسئولان صنفی و تنظیم بازار امیدوارند این وضعیت طی روزهای آینده بهبود یابد و اندک اندک با تعدیل قیمت ها سر و کله خریداران در بازار پیدا شود. بر این اساس رییسه اتاق اصناف اصفهان اعلام کرده است که تا چند ماه آینده بازار کالاهای اساسی ثبات بیشتری می یابد و مردم آرام آرام به سمت خرید های اقساطی خواهند رفت.رییس اتاق اصناف اصفهان با بیان اینکه تا چند ماه آینده بازار کالاهای اساسی به ثبات بیشتری خواهد رسید، گفت:  با آرام شدن وضعیت بازار، مردم آرام‌آرام به سمت چانه‌زنی می‌روند.«رسول جهانگیری» در پاسخ به این سوال که چرا با وجود کاهش نرخ ارز همچنان شاهد افزایش هفتگی قیمت کالا و اجناس در بازار هستیم، اظهار کرد: بخشی از این مسئله طبیعی است و بخشی از آن تخلف است که با آن برخورد شده و همچنین روزانه چند پرونده از سوی اصناف به تعزیرات ارسال می‌شود.وی با بیان اینکه با آرام شدن وضعیت بازار، مردم آرام‌آرام به سمت چانه‌زنی می‌روند، تصریح کرد: در این شرایط فروشنده برای ایجاد جذابیت بیشتر خریدار، راضی به فروش اقساطی می‌شود، بنابراین تا چند ماه آینده بازار به ثبات بیشتری خواهد رسید.رییس اتاق اصناف اصفهان افزود: مثلا تا مدتی قبل در بازار لوازم‌خانگی مشتریان تنها با پرداخت وجه می‌توانستند اقدام به خرید کنند که خوشبختانه اکنون اوضاع اندکی بهتر شده و به سمتی می‌رود که فروشنده کالای خود را به صورت چک و تخصیص اقساط به مشتریخواهد فروخت.
نویسنده : مرضیه محب رسول