روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

در نشست خبری دفتر بین الملل حوزه علمیه اصفهان با اشاره به ظرفیت مناسب مدرسه ناصریه برای جذب گردشگران خارجی مطرح شد:

نصف جهان قطب مذهبی گردشگری کشور می شود

کد خبر : 8772
۱۳۹۷/۰۹/۱۱ - ۱۵:۱۵
در صبح یک روز پاییزی برای حضور در نشست خبری دفتر بین الملل حوزه علمیه اصفهان راهی مدرسه ناصریه واقع در جنوب خاوری مسجد امام(ره) می شوم. اگرچه هوای شهر در این روزها سیاه و نفس گیر شده است؛ اما زمانی که داخل مسجد امام می شوی دیگر آلودگی هوا از ذهنت رخ بر می بندد و تمام حواست درگیر کاشی های زیبای فیروزه ای مسجد می شود که بخشی از هویت و فرهنگ اسلامی و ایرانی نصف جهان را در خود به یادگار گذاشته است.
یکی از حجره های مدرسه ناصریه محل برگزاری نشست است،( حجره هایی که تو را به زمان های دوری می برد که علاقه مندان فراگیری علوم دینی در آن ها جمع می شدند تا گوش جان بسپارند به کلام استاد تا درس دین فرا گیرند و خود شوند یکی از مروجان آیین محمدی).
تلاوت آیاتی از کلام ا... مجید شروع کننده این  نشست می شود و بعد از آن حجت الاسلام سید محسن اخوان، مدیر مدرسه ناصریه که سه سالی است مدیریت این مرکز را بر عهده گرفته ضمن خوشامدگویی به حضار ابتدا گریزی به تاریخچه این مدرسه و این که چرا به آن ناصریه گفته می شود، می زند  و  می گوید : این مدرسه همزمان با ساخت بناي اصلي مسجد در زمان شاه عباس اول و با نقشه‌کشی و مهندسي تحسین‌برانگیز عالم بزرگ شيعي شيخ بهايي(ره) احداث شده که خود نيز نمونه‌اي از تدابير معماران‌ در تركيب‌هاي‌ نوين برگرفته‌ از سنت‌های‌ كهن‌ معماري‌ ايران‌ و جزو ابداعات به‌ شمار مى‌رود،  ولی بعدها اين مدرسه در زمان ناصرالدین‌شاه مورد مرمت جزئي قرار می‌گیرد و از آن پس به بعد است که به مدرسه ناصري يا ناصريه مشهور می‌شود.
وی با بیان اینکه تا 20 سال پیش نیز هنوز این مرکز به عنوان یکی از مدارس علمیه در اصفهان فعالیت می کرد، ادامه  می دهد: بعد از این زمان چند سالی این مکان به صورت بلاتکلیف رها می شود تا اینکه در اواخر سال 1388 به همت معاونت تهذیب و تبلیغ حوزه علمیه اصفهان این مدرسه به عنوان پایگاهی برای فعالیت های  فرهنگی و تبلیغی تبدیل می شود تا با استفاده از ظرفیت حضور گردشگران خارجی در نصف جهان، اسلام ناب محمدی و هم چنین فرهنگ ایرانی آن طور که باید، شناسانده شود.
حجت الاسلام اخوان با بیان اینکه شهر اصفهان از قدیم‌الایام به خاطر وجود اماکن تاريخي، طبيعت منحصربه‌فرد مورد توجه گردشگران داخلي و به خصوص گردشگران خارجي قرار داشته می افزاید: از آن جایی که مسجد امام(ره) به عنوان  یکی از مراکز بازدید آنها محسوب می شود تلاش کرده ایم تا با استفاده از طلاب مسلط به زبان های خارجی مانند انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی، چینی و... گفت وگو های چهره به چهره ای را با این گردشگران ترتیب دهیم.
در ادامه نشست خبری معاون تهذیب وتبلیغ حوزه علمیه استان اصفهان که نقش مهمی در برپایی مجدد مدرسه ناصریه این بار به عنوان یک پایگاه فرهنگی و تبلیغی ایفا کرده بود، با بیان اینکه این مرکز به عنوان اولین پایگاه دائمی و تخصصی فعال در امر تبلیغ بین الملل در کشور شناخته می‌شود، می گوید: اصفهان از جمله شهرهایی در ایران بوده که از گذشته های دور تاکنون ادیان مختلف در آن سابقه زیست
مسالمت آمیز داشته و  گفت وگوی میان ادیان در آن صورت می گرفته است. حجت الاسلام سید حسین مومنی با اشاره  به اهداف این مجموعه می افزاید: هدف کوتاه‌مدت مجموعه  در مدرسه ناصریه ایجاد نگرش صحیح به آموزه‌های اسلامی ایرانی در مقابل هجمه‌های واردشده با ارتباط و گفت‌وگوی دوسویه است.هدف دوم این مجموعه، عمق‌بخشی به دانسته‌های توریست‌ها نسبت به اسلام و ایران است که در این راستا هرروز کلاس‌هایی باهدف آشنایی با اسلام و محتوای فرهنگ ایرانی برگزار می‌شود که این امر باعث ایجاد باور صحیح و عمیق نسبت به ایران و اسلام خواهد شد.سومین هدف از این فعالیت‌ها ایجاد ارتباط با مراکز علمی خارج از کشوری که دارای کرسی‌های اسلام‌شناسی و شیعه شناسی هستند بر مبنای گفت‌وگوی عالمانه است.
وی در ادامه  اشاره ای به سند چشم انداز 20 ساله گردشگری در کشور نیز دارد و می گوید: بر اساس این سند سهم ایران از گردشگری را 5/1 درصد معادل 20میلیون نفر تعیین کرده که امروز از این عدد فاصله زیادی داریم و نیازمند همکاری ادارات و سازمان‌های مختلف در جهت توسعه گردشگری مذهبی هستیم.
معاون تهذیب و تبلیغ مرکز علمیه استان اصفهان ادامه می دهد: با توجه به این‌که کشور ما در مقایسه با کشورهای دیگر در بحث گردشگری ضعیف است، باید در سطح کشور و همچنین شهر اصفهان امکانات لازم برای رشد توریسم فراهم شود.
مومنی با بیان اینکه در سال 96 در مدرسه ناصریه حدود 20 هزار نفر گردشگر از این مجموعه دیدن کرده است بیان می کند: اصفهان این ظرفیت را دارد تا به قطب مذهبی گردشگری در کشور تبدیل شود.
معاون تهذیب و تبلیغ مرکز علمیه استان اصفهان در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه زاینده رود مبنی بر این که آیا فعالیت های بین المللی حوزه اصفهان فقط محدود به مدرسه ناصریه می شود یا نه، پاسخ می دهد: استفاده از ظرفیت های حضور گردشگران خارجی که با پای خود به ایران می آیند در کنار این که صرفه اقتصادی دارد، نتایج بهتری نسبت به حضور مبلغان در کشور های خارجی به دنبال دارد و ما فعالیت های بین المللی مان را محدود به این مرکز کرده ایم.
در پایان نشست مسئول دفتر تبلیغ و ارتباطات بین‌الملل حوزه علمیه استان اصفهان با اشاره به آمار حضور گردشگران در این مرکز طی
 سال های گذشته گفت: این آمار نشان می‌دهد برخلاف تصور ما گردشگران علاوه بر توجه به قدمت‌ها و آثار تاریخی به مبنای آثار و فرهنگ ایرانی توجه دارند و در کنار آن سوالاتی پیرامون شاخصه‌های دین اسلام و فرهنگ و سیاست کشور هم دارند که باید به‌درستی به آن‌ها پاسخ داده شود.
وی عدم آگاهی کامل راهنمایان توریست‌ها از مسائل دینی و فرهنگی کشور را یک مشکل در پاسخ‌گویی به شبهات آنان  می داند  و می افزاید: برای رفع این مشکل لازم است که راهنمایان  این مجموعه و مبلغان را به گردشگران معرفی کنند همچنین در نظر داریم دوره‌های آموزشی با محوریت اسلام‌شناسی برای راهنماهای گردشگران برگزار کنیم.
نویسنده : سمیه مصور