روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

حدود ۴۰درصد از باغات سمیرم خشک و نیمه خشک شده است؛

سیب سمیرم زیر تیغ خشکسالی

کد خبر : 8782
۱۳۹۷/۰۹/۱۲ - ۱۴:۴۸
«سیب» سمیرم یکی از برندهای معروف تولیدات باغی در اصفهان است که علاوه بر بازارهای داخلی مشتاقان زیادی در خارج از کشور هم دارد و همه ساله بخش زیادی از این محصول به بازارهای جهانی عرضه می شود. مرغوبیت سیب تولید شده در این ناحیه به حدی است که بیشتر افراد از آن آگاهی دارند. اگر چه روزگاری این محصول به صورت سنتی در این منطقه کشت و تولید می شد؛ اما با ورود تکنولوژی اگر چه تولید این محصول اندکی بهبود یافت؛ اما هنوز هم محصول تولید شده در این منطقه از برخی از کمبودها در برنامه ریزی و مدیریت کشت رنج می برد.
آماری که هر سال آب می رود
بر اساس اعلام جهاد کشاورزی استان اصفهان هر ساله بین 220 تا 250 هزار تن سیب در سمیرم تولید می شود که از این میزان در سال های گذشته چیزی بین 50 تا 60 هزار تن صادر می شد که در افتی فاحش در سال گذشته، آمار صادرات سیب به 15 هزار تن رسید. طی سال‌های اخیر وضعیت کشت و تولید سیب درختی در سمیرم مانند اغلب کشاورزان در سطح استان چندان مساعد نبوده است. برخی تغییرات اقلیمی مانند سرمازدگی و نیز خشکسالی و نبود بهره وری را می توان از جمله اصلی ترین دلایل افت تولید و صادرات دانست. افت صادراتی در سال‌های اخیر بخشی به دلیل کاهش مرغوبیت تولیدات و بخش دیگری به دلیل تیرگی روابط با کشورهای عربی به عنوان یکی از مشتریان ثابت سیب ایران عنوان شده است. اگر چه کشورهایی مانند روسیه اکنون جای این کشورها را گرفته اند اما هزینه صادراتی و میزان آن به کشورهای عربی بسیار بهتر و به صرفه تر بود. از سوی دیگر روش های کشت به روز نیست و نبود مدیریت مدرن نیز دلیل دیگری است که طی سال های اخیر در کنار تنش آبی موجب شده تا میزان تولید به شکل فاحشی کاهش یابد و هزینه های تولید و قیمت تمام شده را به شدت بالا ببرد. تجربه موفقیت مدیریت مدرن در تولید سیب در مناطقی مانند ایتالیا این میوه را به یکی از پر سود ترین محصولات کشاورزی در دنیا تبدیل کرده که ایران از این فرصت محروم و مغفول مانده است. مدیریت نیز مسئله ای است که اگر چه در ده های گذشته به دلیل وفور منابع آب چندان به آن توجهی نشد؛ اما طی سال‌های اخیر و با ایجاد موج خشکسالی ها عملا بخش بزرگی از تولید را با بحران مواجه کرد. اخیرا فرماندار سمیرم نسبت به بحران خشکسالی در این منطقه هشدار جدی  مطرح کرده است. براساس اعلام فرماندار، سد حنا که تامین کننده بخش عمده‌ای از آب باغداران این منطقه بوده است با گنجایش 50 میلیون متر مکعب تنها 2 میلیون متر مکعب آب ذخیره شده دارد، به همین دلیل زنگ هشدار برای باغداران سمیرمی روشن شده و به نظر می رسد بحرانی که اکنون کشاورزان شرق استان را زمینگیر کرده است در انتظار باغداران سمیرمی هم باشد.
محصولی روی دست کشاورزان باقی نمانده است
اگر چه بنابر اعلام معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان هیچ سیبی روی دست باغداران نمانده است و حدود ۶۰هزار تن از سیب سمیرم توسط صادرکنندگان استان خریداری شده و برای صادرات آماده شده است؛ اما نمی توان از معضلات و چالش های پیش روی این محصول معروف استان به راحتی عبور کرد. هنوز هم به رغم وجود دانش بالای کشاورزی در کشور تولید سیب هر سال با اما و اگر هایی همراه است به عنوان مثال سال گذشته اعلام شد به دلیل زمان نامناسب لقاح درختان و نیز ابری بودن و نامناسب بودن شرایط جوی مرغوبیت سیب سمیرم افت فاحشی داشته است، همچنین نبود سرمایه گذرای روی تولید این محصول هم چالش دیگری در راه تولید بهتر و به دست گرفتن بازارهای جهانی است این در حالی است که در سال‌های گذشته زمزمه هایی از سرمایه گذاری یک شرکت هنگ کنگی و یک شرکت از ایتالیا در این منطقه به گوش رسید اما به نظر نمی رسد این طرح ها از حرف به مرحله عمل رسیده باشد. همچنین نبود بازارهای جدید برای سیب سمیرم نیز معضلی است که در سال‌های اخیر صادرات سیب را به شکل فاحشی کاهش داده است. نبود استانداردهای لازم برای تولید محصول جهت صادرات به اروپا یکی از این کمبودهاست که تا کنون هیچ برنامه ریزی برای آن انجام نشده است.
خشکسالی دامن سیب سمیرم را هم گرفت
آخرین رکوردی که باغداران سمیرمی در سال‌های قبل از خشکسالی در تولید سیب درختی به خود اختصاص دادند،‌ تولید ۳۵۰ هزار تن محصول است. اما در اثر خشکسالی‌های اخیر حدود ۴۰درصد از باغات سمیرم خشک و نیمه خشک شده و تولید محصول سیب به نصف کاهش پیدا کرده است. به گفته مدیر امور آب منطقه ای سمیرم، این منطقه کوهستانی سالیان سال است که به عنوان یکی از مناطق پرآب استان اصفهان شناخته می شد؛ اما اکنون از حدود سه هزار و 600 چشمه موجود در این شهرستان، بیشتر از دو هزار و 500 چشمه خشکیده است. خشکسالی طی دو سال اخیر موجب قطع درختان سیب زیادی در این منطقه شده است. قطع درختانی که به مرور منجر  عدم تامین معاش آنان خواهد شد و زنگ خطری جدی برای مسئولان است که هر چه سریع تر با برنامه و روش های جدید برای این معضل چاره اندیشی کنند و جلوی خطر و تنش بیشتر را بگیرند.
نویسنده : مرضیه محب رسول