روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

مروری بر چند آمار قابل تامل در مورد خشونت های رفتاری در اصفهان؛

جدال های خیابانی روی خط قرمز

کد خبر : 8784
۱۳۹۷/۰۹/۱۲ - ۱۵:۰۰
بر اساس جدیدترین آمار منتشر شده از سوی سازمان پزشکی قانونی کشور، استان اصفهان پس از تهران و خراسان رضوی در صدر فهرست پر نزاع ترین استان ها قرار گرفته است.
اگر چه این آمار هر از چند گاهی به روز رسانی می شود، اما آنچه در ماه‌های اخیر ثابت مانده جایگاه و صدر نشینی اصفهان در این فهرست نه چندان خوشایند است. از سوی دیگر اخیرا لیستی از شاخص های ایمنی رانندگی درون شهری در استان های کشور هم منتشر شده است که باز هم جایگاه سوم این نمودار متعلق به اصفهان است. بر اساس نموداری که از سوی اداره آمار نیروی انتظامی منتشر شده شاخص مرگ و میر ناشی از تصادفات درون شهری در سه شهر یزد، فارس و اصفهان بیشتر از استان‌های دیگر در ایران است.
یک ادعای جدید؛ رابطه انگل و تصادف
اگر چه می توان گفت بخشی از بالا رفتن نرخ تصادفات در برخی از موارد با عادات و فرهنگ های رفتاری شهروندان ارتباط مستقیمی دارد؛ اما طی ادعایی از سوی یک مقام بهداشتی در استان یزد به عنوان یکی از استان های پر تصادف، مطرح شده که انگل رابطه مستقیم با میزان تصادفات دارد! رییس مرکز تحقیقات سلامت و ایمنی غذای یزد چندی پیش مدعی شد ابتلا به انگل توکسوپلاسما که به طور میانگین ۳۰ تا ۴۰ درصد جمعیت ایران حداقل یک بار به آن مبتلا شده‌اند، آمار تصادفات رانندگی را افزایش می‌دهد. «بهادر حاجی‌محمدی» با بیان این‌که پژوهش‌های جدید محققان جهان نشان داده که ابتلا به انگل «توکسوپلاسما گوندی» یکی از علل افزایش آمار تصادف در رانندگی است، اظهار کرد:‌ خطر این انگل در رانندگان بالای ۴۰ سال بیشتر از رانندگان جوان است.رییس مرکز تحقیقات سلامت و ایمنی غذای یزد در ادامه با بیان این‌که شیوع انگل توکسوپلاسما در مناطق گرم بیشتر از مناطق سرد است، گفت:‌  براساس گزارشات نرخ آلودگی توکسوپلاسما در اصفهان ۴۳ درصد و در اردبیل برابر با ۱۸ درصد است. آلودگی در مناطق مرطوب کشور نظیر گیلان بیشتر از مناطق خشک مانند زاهدان است به طوری که شیوع آلودگی در استان گیلان ۶۶ درصد و زاهدان ۲۲ درصد گزارش شده است. وی در ادامه عنوان کرد: این بیماری در برخی از افراد به شکل مزمن ادامه می‌یابد و در عضلات و مغز آن‌ها کیست‌های کوچک انگلی تشکیل می‌شود. رییس مرکز تحقیقات سلامت و ایمنی غذای یزد، حضور این نوع کیست در مغز را عاملی برای افزایش تولید پیام رسان عصبی«دوپامین» دانست و بیان کرد: افزایش میزان تولید این پیام رسان تغییراتی در رفتار و روحیه فرد ایجاد می‌کند به گونه‌ای که حضور این کیست در مغز سبب می‌شود راننده در مواجهه با موانع حین رانندگی، کندتر از حد معمول واکنش نشان دهد و قادر به توقف به موقع خودرو نباشد که این امر در نهایت منجر به بروز تصادف می‌شود. بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی با بیان این‌که تاخیر در اقدام به فشردن پدال ترمز باعث افزایش نرخ تصادفات در رانندگان مبتلا شده است، اظهار کرد: افراد از راه‌های مختلفی به انگل توکسوپلاسما آلوده می‌شوند که مهم‌ترین آن مصرف میوه و سبزیجات شسته نشده، کباب و استیک نیم پخته یا خونی و جگر آبدار و نپخته است.
آیا رابطه ای میان نزاع و تصادف وجود دارد؟
اینکه مردم چقدر از مشکلات‌شان را به جای گفت وگو با نزاع و درگیری حل و فصل می کنند اگر چه بیشتر یک مشکل فرهنگی است؛ اما باید توجه داشت که بالا بودن میزان تصادفات هم خود عاملی برای بالا رفتن درگیری و نزاع های خیابانی می شود. بر اساس آمارهای موجود، پرونده های نزاع بیشترین پرونده های دادسراها را به خود اختصاص داده که در این میان نزاع های ناشی از تصادفات رانندگی بیشترین بخش نزاع ها را شامل می شود. وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز بر این واقعیت تلخ اذعان دارد که بعد از تصادفات، نزاع بیشترین دلیل اعزام ماموران اورژانس است.
برخی از افراد بعد از توقف ناشی از تصادف در چند ثانیه درگیری فیزیکی را شروع می کنند و بدون توجه به چرایی آن، مقصر بودن و لزوم رسیدگی قانونی، آستین بالا زده و شخصا به صحنه تصادف رسیدگی می کنند.این افراد با احساساتی غیرقابل کنترل و حق به جانب که گاه آسیب جسمی و روانی و مالی ناشی از این درگیری به مراتب بیشتر از آسیب ناشی از تصادف دو خودرو است، به جان هم افتاده که ضعف در مهارت روابط بین فردی و کنترل هیجانات رابه دنبال دارد. همچنین ناتوانی در کنترل احساسات جریحه دار شده و تخلیه غیر منطقی آن از عوامل لحظه ای بروز تنش ها و درگیری ها در صحنه تصادف است. اینگونه پرونده های ایراد ضرب و جرح عمدی که به واسطه تصادفات تشکیل می شود بخش بزرگی از پرونده های نزاع را تشکیل می دهد.
نویسنده : پریسا سعادت