روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

مدیر مرکز نجوم ادیب استان اصفهان:

۲۲ تا ۲۳ آذر ماه بارش شهابی جوزایی به اوج می رسد

کد خبر : 8792
۱۳۹۷/۰۹/۱۳ - ۱۲:۰۷
مدیر مرکز نجوم ادیب استان اصفهان گفت: ۲۲ تا ۲۳ آذر ماه شاهد اوج بارش شهابی جوزایی در آسمان هستیم و در این زمان در یک آسمان تاریک می توان تا حدود ۱۲۰ شهاب را مشاهده کرد.

مهدی اسحاقی در گفت و گو با  مهر  با بیان اینکه جوزا نام یک صورت فلکی است که کانون رویت برخی شهاب ها در راستای آن بنظر می رسد، اظهار داشت:‌ این شهاب باران نتیجه عبور زمین از میان یک توده خرده سنگ باقیمانده از انفجار یک سیارک قدیمی است که با برخورد این خرده سنگ ها به جو زمین بارش شهابی بوجود می آید.

وی با اشاره به اینکه بارش شهابی جوزایی در شامگاه پنجشنبه ۲۲ آذر و بامداد جمعه ۲۳ آذر به اوج خود می رسد، بیان داشت: در این زمان در یک آسمان تاریک می توان تا حدود ۱۲۰ شهاب را در یک ساعت تماشا کرد که در نوع خود بی نظیر است.

مدیر مرکز نجوم ادیب استان اصفهان با بیان اینکه بهترین ساعت برای  مشاهده این پدیده ساعت دو بامداد جمعه ۲۳ آذر است، بیان داشت: این بارش شهابی جز چند بارش شهابی بزرگ سال است که اوج این بارش به ۱۲۰ شهاب در ساعت می رسد.

وی افزود: علاقه‌مندان به رصد بارش‌های شهابی می‌توانند در مکان‌هایی که آسمان کاملا تاریک است، مانند مناطق کویری و کوهستانی این پدیده را به خوبی مشاهده کنند.

تمدید نمایشگاه عکس گنبد آسمان

اسحاقی همچنین از تمدید نمایشگاه عکس گنبد آسمان خبر داد و گفت: نمایشگاه  عکس گنبد  آسمان به  مناسبت روز اصفهان افتتاح  شد و به دلیل استقبال شهروندان  از مجموعه عکس های طولانی ترین خسوف قرن تا ۱۵ آذر ماه تمدید شد.

وی بیان داشت: علاقه  مندان می توانند از ساعت ۹ الی ۱۲ و ۱۵ تا ۱۹ در سالن  شماره یک کتابخانه مرکزی استان  اصفهان از این  آثار بازدید کنند.