روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

زیر پوست ارزان فروشی برخی از فروشگاه های زنجیره ای چه می گذرد؟

قیمت ها همچنان بر مدار گرانی

کد خبر : 8798
۱۳۹۷/۰۹/۱۴ - ۹:۲۵
انتظار کاهش قیمت هایی که چند ماه به بهانه بالا رفتن قیمت ارز افزایش یافته بود هنوز محقق نشده است. اینکه چرا به رغم ثبات قیمت ارز هنوز خبری از ثبات و یا حتی کاهش قیمت ها به خصوص در زمینه اقلام خوراکی نیست؛ پرسشی است که امروز تقریبا همه آن را در ذهن می پرورانند.

 این انتظارات البته بی راه هم نیست؛ چرا که پیش از این بسیاری از متولیان بازار پایین آمدن قیمت ها را منوط به ارزان شدن نرخ ارز کرده بودند. در مهرماه امسال رییس اتحادیه بنکداران مواد غذایی مدعی شده بود مشکل گرانی مواد غذایی با کاهش نرخ ارزهای عمده بهبود می یابد.
 اگر چه در ابتدای سال خریدهای هیجانی و خارج از قاعده در کنار تنش های روانی بالا رفتن نرخ ارز و دلار به گرانی ها دامن زد؛ اما اکنون با فروکش کردن این موج روانی باز هم خبری از ارزانی مواد غذایی تولیدی نیست.
 صنعتی که به صنعتی دیگر وابسته است
بررسی جدول تورم نقطه‌ای اقلام خوراکی و آشامیدنی در گزارش مرکز آمار ایران حاکی است، افزایش قیمت انواع گوشت بالای 50 درصد، ماهی‌ها بالای 60 درصد و میوه و خشکبار بالای 70 درصد بوده است. بر اساس این گزارش، نرخ تورم نقطه‌ای محصولات خوراکی طبقه‌بندی‌نشده هم به مرز 100 درصد رسیده است.
 یکی از اصلی ترین دلایل عدم کاهش قیمت ها مربوط به ارزان نشدن صنایع جانبی مانند بسته بندی و حمل و نقل است. به عنوان مثال تخم مرغ از جمله اقلام خوراکی است که درماه های اخیر گران شده است این گرانی یکی به علت بالا بودن قیمت نهادهای مرغ داری ها به خاطر برخی از واسطه گری ها بوده و علت دیگر آن بالا بودن قیمت کارتن های بسته‌بندی عنوان می شود.
همیشه پای دلالان در میان است
علاوه بر تولیدکنندگان که همچنان هزینه هایشان بالاست دلالان نیز دستی بر آتش گرانی بازار دارند. بر اساس آنچه «محمد آقا طاهر» رییس اتحادیه بنکداران مواد غذایی می گوید قیمت فرآورده های کشاورزی مانند حبوبات که ۱۰ درصد افزایش یافته است، به دلیل پایان یافتن فصل برداشت است و محصولات عمدتا توسط واسطه ها خریداری شده اند؛ بنابراین گرانی به علت کمبود توزیع است.
 تولید همچنان گران است
هزینه های تولید همچنان بالاست،این مسئله مانع بزرگ دیگری است که قیمت ها را کاهش نداده است. اگر چه ارز و نرخ خرید مواد اولیه پایین آمده؛ اما مزد کارگران و سایر هزینه های تولید از جمله حمل و نقل همچنان سیر سعودی را طی
 می کند.
 دبیر سندیکای صنایع کنسرو ایران اعلام کرده است، اگر بخواهیم شاهد کاهش محسوس نرخ مواد غذایی باشیم باید قیمت دلار در بازار آزاد به زیر هشت هزار تومان برسد.سیدمحمد رضوی با اشاره به این مطلب گفت: در شرایط کنونی هر گونه کاهش قیمت مواد غذایی برای تولیدکنندگان ضرر محسوب می‌شود.
وی با اشاره به اینکه کالاها و مایحتاج اساسی مردم از روغن گرفته تا برنج مشمول افزایش قیمت نشده‌اند،افزود: زمانی که دلار از حدود سه هزار و ۵۰۰ تومان به بیش از ۱۰ هزار تومان رسید شاهد گران شدن مواد غذایی در کشور بودیم؛ اما در شرایط کنونی درست است که نرخ ارز کاهش داشته ولی همچنان نرخ دلار در بازار آزاد بالاتر از ۱۰ هزار تومان است و تولیدکنندگان مواد غذایی در این شرایط نمی‌توانند قیمت‌های افزایش یافته گذشته را کاهش دهند.
رضوی تصریح کرد: مواد غذایی از جمله مهم‌ترین نیازهای مردم است؛ اما در شرایط کنونی بسیاری از تولیدکنندگان مواد غذایی در کشور با مشکلات متعددی از تامین مواد اولیه گرفته تا پرداخت دستمزد کارگران روبه‌رو هستند.
چیزی ارزان نشده است، مردم فریب نخورند
«هیچ ارزانی بی علت نیست»، مفهوم این جمله به آن دسته از افرادی برمی گردد که به هر دری خود را می‌زنند تا محصولات تاریخ گذشته خود را بفروشند و یکی از آن راهکارها  ارزان کردن اجناس تاریخ گذشته است.
در کنار هیاهوی گرانی ها برخی از فروشگاه های مواد غذایی ادعای ارزان فروشی دارند که البته بدون علت هم نیست برای مثال، تخفیف‌های درصدی معمولا از دو حالت خارج نیستند؛ یا برندهایی هستند که هرگز نام‌شان به گوش‌تان نخورده و از این طریق می‌خواهند برای برندشان تبلیغ کنند یا برندهای معتبری که مهلت مصرف‌شان رو به اتمام است.
بر اساس اعلام کارشناسان بهداشتی، بسیاری از این اقلام کالاهای تاریخ گذشته ای است که یا تاریخ مصرف آنها مخدوش شده است و یا برچسب سلامت ندارد. شگرد فروشگاه ها برای عرضه این محصولات، درج تاریخ مصرف با حروف بسیار ریز و لایتن است که معمولا برای افراد مسن قابل تشخیص نیست و یا بسیاری از افراد تنها به قیمت‌ها توجه می کنند و تاریخ مصرف معمولا در این خرید های هیجانی دیده نمی شود.
نویسنده : مرضیه محب رسول