روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

وقتی سهم استان اصفهان از بودجه، تنها دادن مالیات های سنگین و دریافت اعتبارات ناچیز است؛

میلیاردر فقیر!

کد خبر : 8823
۱۳۹۷/۰۹/۱۶ - ۱۵:۱۹
تعطیلی کارخانه ها و زمینگیرشدن تولیدکنندگان، به دغدغه ای اساسی تبدیل شده است؛ دغدغه ای که البته گویا تنها برای صاحبان کسب و کار و مردم اساسی و مهم است و مسئولان تدبیری دراین باره ندارند! در حال حاضر کارخانه‌های تولیدی برای ادامه فعالیت خود با موانع بسیاری مواجه هستند که این امر سبب شده فضای کسب و کار در کشور نامساعد و معضل بیکاری و رکود دامن‌گیر اقتصاد شود.
در این میان فضای سنگین کسب و کار در کشور، اتخاذ مالیات‌های کلان از بنگاه‌های اقتصادی و قوانین دست و پاگیر ناشی از کاغذ بازی‌های اداری که هزینه‌های بسیاری را به نظام اداری کشور تحمیل می‌کند یکی از معضلات و موانع اصلی نبود رونق تولیدات کارخانه‌ها، واحدهای تولیدی و افزایش بیکاری و تعدیل نیروهاست.«تسنیم» به همین بهانه گفت و گویی با برخی صاحب‌نظران در این حوزه داشته که در ادامه گزیده ای از آن را می خوانید:
افزایش نرخ بیکاری با تعطیلی واحدها و کاهش تولید
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه با تعطیلی واحدها، تنزل تولید و کاهش فروش، نرخ بیکاری هم رشد می‌کند، گفت: اکنون برخی از کارخانه‌های نامدار فقط به قبرستان دستگاه‌ها و ماشین‌آلات تبدیل شده‌اند.
حسینعلی حاجی دلیگانی، با اشاره به اینکه مسئله اشتغال بحثی است که رهبر معظم انقلاب نیز بارها آن را مطرح کردند، اظهار داشت: اشتغال و تولید مکمل یکدیگر و مهم‌ترین موضوع فعلی کشور است. اگر اشتغال راه بیفتد خودبه‌خود تولید هم رونق می‌گیرد، تولید ثروت می‌شود و چرخ اقتصاد کشور هم می‌چرخد.
وی با بیان اینکه از گذشته‌های دور اشتغال اصفهان متکی بر تولید در بخش صنعتی بوده ؛ اما براساس رویکردی‌ که دولتمردان در مسائل مرتبط به اقتصاد کشور و صنعت داشته سبب شده حجم تعطیلی واحدهای صنعتی ما افزایش و تولیدات آنها کاهش یابد، گفت: طبیعی است که با تعطیلی این واحدها، تنزل تولید و کاهش فروش، نرخ بیکاری هم رشد خواهد کرد، اکنون برخی از کارخانه‌های نامدار فقط به قبرستان دستگاه‌ها و ماشین‌آلات تبدیل شده‌اند.
وی پیرامون اینکه باید بپذیریم سهم استان اصفهان از آثار و تبعات ناشی از عدم رونق اقتصادی در کشور بیش از پیش بوده است، اظهار داشت: مهاجرت افراد بیکار برای کسب شغل از استان‌های دیگر به اصفهان و حتی به روستاهای استان را می‌توان یکی از دلایل آن دانست و این مسئله ایجاد فرصت‌های شغلی را براساس آمار جمعیت جویای کار می‌طلبد.
نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس با بیان اینکه برای حل مشکلات تولیدکنندگان ابتدا مسئولان باید باور داشته باشند که می‌توان معضلات اقتصادی را با تکیه بر توان داخلی حل کرد، گفت: تولید یکی از بحرانی‌ترین بخش‌های اقتصاد به شمار می‌آید؛ چرا که هر روز شاهد تعطیلی یکی از کارخانجات کشور هستیم و باید فکر و راهکاری اساسی برای بهبود وضعیت این بخش کرد.
هیچ یارانه‌ای بهتر از «اشتغال» نیست
نایب رییس اتاق بازرگانی اصفهان پیرامون اینکه تولید شاه‌کلید حل مشکلات کشور است و دولتمردان باید بر تولید ملی متمرکز شوند، گفت: پرداخت بیمه بیکاری هر ماه برای دولت هزینه‌های زیادی در بردارد، چنانچه دولت این رقم را به عنوان وام به تولیدکننده می‌داد اشتغال ایجاد و بیکاری مرتفع می‌شد. تولید بالا به نفع طبقه متوسط است، چنانچه به جای یارانه برای مردم اشتغال ایجاد شود،موردی ندارد چون هیچ یارانه‌ای بهتر از اشتغال نیست.
«مصطفی رناسی» با اشاره به اینکه اصفهان، صنعتی‌ترین استان ایران است و در زمان رکود به‌تبعیت از کشور، بیشترین آسیب را نسبت به استان‌های دیگر می‌بیند، بیان کرد: اکنون با رکود حاکم و کاهش پروژه‌های عمرانی و زیربنایی، فعالیت بسیاری از کارخانه‌ها در طرح‌های عمرانی و توسعه‌ای متوقف شده و ظرفیت اشتغال استان اصفهان هم به‌تبع پایین آمده است. وی ادامه داد: از سوی دیگر به‌دلیل رکود، بسیاری از صنایع در تامین مواد اولیه با مشکل روبه‌رو هستند و کارفرمایان دولتی هم پول‌های آنها را پرداخت نمی‌کنند و این صنایع نمی‌توانند به تولید و جذب اشتغال ادامه دهند.
رناسی افزود: استان اصفهان به لحاظ برچسب مارک برخوردار در پرداخت مالیات رتبه دوم ؛اما برای اخذ اعتبارات در ردیف‌های هفدهم و هجدهم قرار داد و اصفهان میلیاردر فقیر شده است؛ شهری که از نظر زیرساخت‌ها، وضعیت اشتغال، فضای کلاس‌های درسی در شرایط مناسب نیست.
وی با ابراز تاسف از اینکه طی دهه‌های گذشته، توسعه نامتوازن و بی‌برنامه زیرساخت‌ها برای استان‌هایی نظیر اصفهان ارمغانی به جز کاهش منابع آبی، آلودگی‌ هوا و به خطر افتادن دیگر منابع زیست‌محیطی در پی نداشته است، اظهار داشت: در اثر این نوع توسعه و نامناسب شدن شهرها برای زندگی، ضمن افزایش نرخ مهاجرت، تولید کاهش و اشتغال‌های فعال هم نابود شده است. نایب رییس اتاق بازرگانی اصفهان افزود: متاسفانه اصفهان از جمله شهرهایی است که بیکاری بسیار در آن به چشم می‌خورد؛ اما در سه سال گذشته با افزایش شیب تند مالیات در استان اصفهان مواجه بوده‌ایم که خود در روند کند اشتغال این استان بسیار تاثیرگذار بوده است.
وی با بیان اینکه عمده فشارهای مالیاتی در 3 سال گذشته بر بنگاه‌های اقتصادی کوچک، متوسط و واحدهای تولیدی در استان اصفهان بوده و آنها را فلج کرده است، گفت: هم اکنون در استان بنگاه‌های اقتصادی زیادی تعطیل شده‌اند، بنگاه‌هایی هم که در حال فعالیت هستند در آینده با خطر ورشکستگی یا سقوط مواجه خواهند شد.
رناسی اظهار داشت: دولت باید از اقتصاد بیرون بیاید و فقط نقش سیاست‌گذاری را برعهده داشته باشد و با کوچک‌تر کردن خودش و تشکیل تیم‌های نخبه مزیت‌های تولید را شناسایی و زمینه‌های سرمایه‌گذاری را در حیطه‌های گردشگری، صنایع نفتی، معادن، گاز و پتروشیمی فراهم کند.
نایب رییس اتاق بازرگانی اصفهان با بیان اینکه فضای کسب و کار حاکم بر استان اصفهان که سنگین‌تر از استان‌های دیگر است به دلیل فرهنگ خود ما اصفهانی‌هاست، گفت: ما اصفهانی‌ها خیلی محافظه‌کار هستیم و عوامل دولتی هم برای ما بسیار سخت می‌گیرند تا برای آنها در اجرای قانون مشکل ایجاد نشود. شاخص کسب و کار در اصفهان نامناسب‌تر از استان‌های دیگر بوده، بنابراین بیکاری استان از متوسط کشوری بسیار بالاتر است.
نویسنده : زاینده رود