روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

وقتی دولت تدبیر و امید هرروز بیشتر از گذشته میل به پوپولیست بودن پیدا می کند؛

قرار ما این نبود!

کد خبر : 8824
۱۳۹۷/۰۹/۱۶ - ۱۵:۲۴
از اقدامات به یادماندنی و فراموش نشدنی رییس جمهور سابق کشورمان سفرهای استانی بود. «محمود احمدی نژاد» در چهارسال اول دولت خود، نشان داد که یک رییس جمهور مردمی چه ویژگی هایی باید داشته باشد. او استان به استان سفر می‌کرد، به دل محروم ترین نقاط در استان ها می رفت و رودررو با مردم شهرها و روستاها سخن می گفت. گاهی با آنها هم سفره می‌شد و به درددل های شان گوش می داد.
سفر که تمام می شد، خبر می رسید که دستوراتی برای حل مشکلات و معضلات مردم و منطقه داده شده و کلنگ پروژه های عمرانی زیادی هم به زمین زده شده است.
در دولت دوم و به ویژه در سال‌های پایانی، سفرهای استانی تحت تاثیر جریان موسوم به انحرافی که در پاستور نفوذ کرده بودند، رنگ و بوی انتخاباتی و بعضا شعاری به خود گرفت.
پس از رفتن احمدی نژاد و روی کارآمدن روحانی، به رغم تمامی انتقاداتی که رییس جمهور جدید به رییس جمهور سابق داشت و معتقد بودند این سفرها پوپولیستی است و مصوبات بی پشتوانه‌ای که 211 هزار میلیارد تومان روی دست دولت بعدی خرج گذاشته، این مسئله را تایید می کند؛ اما با این حال، سفرهای استانی به عنوان یک ایده مثبت ادامه پیدا کرد. به ویژه اینکه در سال 86 و پس از آنکه انتقادات برخی سیاسیون به انجام سفرهای استانی از سوی دولت نهم را شاهد بودیم، رهبر انقلاب از حضور مسئولان در بین مردم و آشنایی آنان با مشکلات در نقاط مختلف کشور دفاع کردند. ایشان در سال 86 و در دیدار با اعضای هیئت دولت، استانداران و مدیران اجرایی سراسر کشور با اشاره به سفرهای استانی رییس جمهور و هیئت دولت، این اقدام را بسیار برجسته، لازم و خوب ارزیابی کردند و گفتند: انسان تعجب می‌کند از برخی افراد که چگونه چنین اقدام خوب و ارزشمندی را زیر سوال می برند، در حالی که با سفرهای استانی، دولت از نزدیک با حقایق و مشکلات نقاط مختلف کشور آشنا می شود.
***

مسئولان دولت تدبیر و امید تاکید داشتند سفرهای استانی با سر و شکل تازه و تغییرات ادامه پیدا خواهد کرد.
 از جمله این وعده ها این بود که در این سفرها وعده های نشدنی که برای مسئولان محلی تعهد ایجاد کند داده نمی شود. گفته شد، برنامه ریزی شده تا هزاران هزار نامه مردمی که غیرقابل پیگیری هستند هم دریافت نشود و قول الکی به مردم ندهند!
حالا پنج سال از آغاز به کار دولت تدبیر و امید می گذرد و همچنان سفرهای استانی پابرجاست. در این پنج سال، بارزترین نکته این سفرها این بود که روحانی و دولتمردانش تلاش بسیاری کردند مبادا کوچک‌ترین حرفی بزنند یا رفتاری انجام دهند که یادآور رفتارها و کارهای احمدی نژاد و همراهانش در این سفرها باشد!
با این حال کمی که گذشت، حتی این وعده هم به فراموشی سپرده شد. هرچند دیگر شاهد مصوبات فله ای و زیاد در جریان سفرهای استانی نیستیم،ولی باز هم مصوباتی تصویب می‌شود.
بهتر بود به جای تصویب مصوبه جدید، دولت تمام تمرکزش را بر تکمیل مصوباتی که بنا به گفته روحانی اتمام آن دست کم شانزده سال طول خواهد کشید، می گذاشت تا هرچه زودتر شاهد جمع شدن بساط پروژه های نیمه تمام و نصفه کاره در کشور باشیم. «دولت» بنایی بر گرفتن نامه از مردم ندارد، اما متاسفانه با اینکه گفته شده بود برای حفظ کرامت مردم دیگر شاهد مراسم استقبال از رییس جمهور و تعطیلی مدارس و ادارات نخواهیم بود، در سفرهای استانی اخیر دولت و به برکت شبکه‌های اجتماعی فراخوان ها و دستورهای دولتی را در این زمینه شاهد هستیم.
از همه مهم تر اینکه دست کم در چهار سال اول دولت روحانی، لحن سخنان رییس جمهور در اجتماع های مردمی کمتر میل به بیان و انجام رفتارهای پوپولیستی داشت، در سفرهای دور دولت دوازدهم، گویا رییس جمهور رویه قبلی خود را کنار گذاشته و میل به بیان سخنان و انجام رفتارهای پوپولیستی پیدا کرده است که آخرین آن را می توان در جریان سفر «حسن روحانی» به استان محل زادگاهش دید. روحانی هرروز بیشتر از گذشته شبیه به «احمدی نژاد» می شود و البته رییس جمهور سابق با تمام نقدهایی که به او و رفتار و گفتارش وارد است، انصافا در چندسال ابتدایی دولت خود، اراده و همتی بالا در رسیدگی به حل مشکلات مردم نشان داد.
دولت فعلی کمی نازپرورده است!مردم می خواهند از زبان رییس جمهورشان راهکارهای اساسی برای حل مشکلات خود بشنوند نه جوک و لطیفه درباره «زن و نون»!

نویسنده : زینب ذاکر