روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

یک استان پشت نمایندگان؛

«اصفهان» را ببینید

کد خبر : 8836
۱۳۹۷/۰۹/۱۷ - ۱۵:۲۳
یک شوآف سیاسی یا دغدغه واقعی؟ نامش هرچه هست، خوشحالیم چون در این سال‌ها کمتر دیده بودیم نمایندگان استان اینچنین همدل و یکصدا و در حرکتی دسته جمعی نسبت به یک مشکل اساسی که دغدغه مردم این استان است، واکنش نشان دهند.
اینجا در اصفهان بسیاری اعتقاد داشتند نمایندگان استان در مجلس در رابطه با همه چیز دغدغه دارند الا مسائل و مشکلات استان خودشان و همت و اراده نمایندگان سایر استان ها از جمله خوزستان و چهارمحال را در رسیدگی و پیگیری حق و حقوق بعضا اجحاف شده استان خود ندارند. در این سال‌ها که اصفهان با مشکل بی آبی روبه رو شده، انتظار می رفت نمایندگان اقدامی جدی در جهت معطوف کردن توجه دولت به خشکی زاینده رود و حقابه کشاورزان استان انجام دهند تا شاید دولت همان طور که برای احیای دریاچه ارومیه تلاش کرد، در راستای زنده شدن زاینده رود هم کاری کند.اما هرسال دریغ از پارسال! زاینده رود خشک و خشک تر شد و دولت هم تدبیری برای بازگرداندن «امید» به مردم این استان نداشت. رییس مجمع نمایندگان استان چندروز قبل از استعفای دسته جمعی در نشست خبری با خبرنگاران اصفهانی، ضمن قبول این موضوع که نمایندگان استان در زمینه انجام یک حرکت و اقدام جدی و انسجام برای گرفتن حق استان تاکنون آنچنان که باید و شاید خودی نشان نداده اند، تاکید کرد که اگر دولت برای حل مشکل زاینده رود اقدام نکند، ماندن نمایندگان در مجلس بیهوده است.
و حالا با حذف بودجه پروژه های آب رسانی اصفهان در بودجه سال 98 و عدم تحقق شعارها و وعده های دولت برای حل مشکل زاینده رود، 18 نماینده استان (به جز نماینده گلپایگان) در حرکتی مثبت ، استعفای دسته جمعی دادند. این اقدام نمایندگان استان با استقبال مردم و مسئولان اصفهان مواجه شد. امام جمعه استان از نمایندگان خواست تا آخر این خط بایستند و به مردم هم تاکید کرد پشت نمایندگان خود باشند. 
علاوه بر مسئولان و مردم، صنایع استان هم حمایت شایان توجهی از استعفای دسته جمعی نمایندگان استان در اعتراض به بی توجهی دولت به مشکلات آبی این استان داشند. در همین راستا ؛ فولاد مبارکه اصفهان و ذوب‌آهن اصفهان در پیام‌هایی جداگانه از این اقدام نمایندگان مجلس حمایت کردند.

این استعفا، دربردارنده پیامی روشن است
در پی این اقدام روابط عمومی فولاد مبارکه در پیامی از این  اقدام نمایندگان حمایت کرد؛ در این پیام آمده است: خبر استعفای دسته جمعی شما عزیزان به صورت متحد و فارغ از تنوع نگرش‌های سیاسی، در بردارنده پیامی روشن و حاکی از اهمیت فوق‌العاده موضوع است.
در بخش دیگر این پیام مطرح شد: اصفهان به عنوان پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی که در طول تاریخ مدال‌های درخشانی در مجاهدت، معنویت و مدنیت کسب کرده و همواره مهد انسان‌های بزرگ و خدوم به ایران عزیز بوده و شهر و استانی که بیشترین شهید و جانباز را برای حفظ تمامیت ارضی و مرزهای اعتقادی قاطبه ملت تقدیم کرده است، امروز گرفتار تهدیدی جدی برای حال و آینده‌ است.
در ادامه تاکید شد: مشکل اصلی این استان خشکی زاینده‌رود و تبعات ناشی از آن بوده که می‌طلبد همه ذی‌نفعان و تاثیرگذاران از جمله ارکان مختلف حاکمیت نظام مقدس جمهوری اسلامی در جهت رفع آن اقدام کنند؛ قطعا نقش اساسی را در مسیر احیای زنده‌رود، مردم و مسئولان و از جمله صنایع استان خصوصا فولاد مبارکه ایفا کرده و خواهند کرد، اما این تلاش‌ها بدون حضور جدی و حمایت واقعی دولتمردان امکان‌پذیر نیست.
در پایان این پیام نیز آمده است: ضمن حمایت از اقدام شجاعانه شما نمایندگان محترم و فهیم استان قهرمان اصفهان در مجلس شورای اسلامی، از مسئولان در دولت و مجلس خواستاریم تا به نظر نمایندگان مردم استان توجه ویژه کرده و در جهت جلب اعتماد عمومی گام بردارند.

اقدام متحدانه نمایندگان؛ مایه مباهات شهروندان
همچنین روابط عمومی ذوب‌آهن اصفهان هم در همین راستا پیامی را صادر کرده و ضمن حمایت از این اقدام در این پیام آورده است: استعفای دسته جمعی شما بزرگواران که نشان از اتحاد و همگرایی نمایندگان استان در حفظ منافع مردم فارغ از گرایشات سیاسی دارد، موجب مباهات شهروندان استان شده و امیدها را برای دمیده شدن مجدد روح زندگی در زنده رود قوت بخشید.در ادامه این پیام مطرح شد: قطعا استان شهید پرور اصفهان که در برهه‌های مختلف تاریخی از جمله پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، برگ‌های زرین افتخار را بر دفتر غرور انگیز افتخارات میهن افزوده است، امروز تشنه‌تر و خشک‌تر از هر زمانی، در انتظار تدبیر مسئولان جهت حل مشکلات مربوط به تامین آب آشامیدنی، کشاورزی و صنعت است.
در بخش دیگر این پیام آمده است: در این بین مردم شریف اصفهان با صرفه‌جویی چشمگیر، کشاورزان با تحمل مرارت‌های بی‌آبی و صنایع مختلف با صرفه‌جویی حداکثری در مصرف آب و اجرای پروژه‌های مختلف در جهت بهره‌گیری از پساب و ... وظایف خود را به خوبی ایفا ‌کرده‌اند، بنابراین انتظار این است که با تدبیر مسئولان محترم، برنامه‌ها و استراتژی‌هایی که برای حل این معضل تدوین شده‌اند، در اسرع وقت اجرایی شود.در پایان این پیام تاکید شد: برای اینکه این استان زرخیز بیش از این از بحران کمبود آب‌ آسیب نبیند، هم‌گرایی و وحدت مردم و کلیه مسئولان اعم از نمایندگان محترم مجلس و دولت محترم  بسیار ضروری است  و این اتحاد و همگرایی، تذکری به بدخواهان نیز هست تا بدانند که مردم شریف و شهیدپرور ایران اجازه نخواهند داد دشمنان قسم خورده و فرصت‌طلب از این اقدام به حق و شایسته، بهره‌برداری منافقانه کنند.
نویسنده : زینب ذاکر