روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان مطرح کرد:

بزرگ‌ترین مشکل سازمان، کمبود خودروی عملیاتی است

کد خبر : 8837
۱۳۹۷/۰۹/۱۷ - ۱۵:۵۹
سازمان دامپزشکی کشور و به تبع آن ادارات کل دامپزشکی استان‌ها در راستای وظایف و مسئولیت‌های قانونی خود سه هدف ملی«حفظ سرمایه دامی از طریق بهداشت دام»، «حفظ وارتقای بهداشت عمومی از طریق مبارزه با بیماری‌های مشترک قابل انتقال بین انسان و حیوان»و « تحقق امنیت غذایی از طریق فراهم کردن شرایط بهداشتی برای سرمایه گذاری و تولید، کاهش تلفات دامی، کاهش ضایعات فرآورده‌های دامی، افزایش راندمان تولید و سلامت غذا» را دنبال می کند .
نقش دامپزشکی در سلامت و ایمنی مواد غذایی نقشی استراتژیک، کلیدی و بسیار حائز اهمیت و انکار ناپذیر است، در واقع  با توجه به ابعاد گسترده وظایف و مسئولیت‌ها ،دامپزشکی یکی از ارکان اساسی زمینه ساز امنیت غذایی محسوب می شود.
بدین جهت برآن شدیم تا با دکتر شهرام موحدی، مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان در خصوص تب برفکی که یکی از بیماری‌های دامی است ، گفت وگویی اختصاصی انجام دهیم.
تب برفکی چیست؟
مدیر کل دامپزشکی استان اظهار داشت: تب برفکی یک بیماری عفونی و گاهی کشنده ویروسی است که موجب بیمار شدن حیوانات زوج سم از جمله گاو اهلی و اعضای خانواده گاوسانان می‌شود. این ویروس عامل بیماری در ابتدا به مدت دو تا سه روز تب شدید ایجاد شده و متعاقبا تاول‌هایی در داخل دهان و روی پا ظاهر می‌شود که ممکن است پاره شده و موجب لنگش حیوان شود. این بیماری واگیردار است و قطرات آیروسل دفع شده از حیوان آلوده، تماس با تجهیزات دامداری، غذا، وسایل نقلیه، البسه آلوده و حیوانات شکارچی اهلی و وحشی موجب گسترش بیماری می‌شوند. این بیماری به عنوان طاعون برای صنعت دامداری محسوب می‌شود. کنترل بیماری منوط به واکسیناسیون، مراقبت شدید نقل و انتقال حیوانات، قرنطینه کردن حیوانات مبتلا، اعمال محدودیت در خرید و فروش حیوانات و گاهی معدوم کردن میلیون‌ها رأس دام است.
تب برفکی قابل سرایت به انسان نیست
شهرام موحدی، در خصوص انتقال این بیماری از حیوان به انسان گفت :تا کنون هیچ فرم انسانی از این بیماری در ایران دیده نشده و اهمیت این بیماری به علت ضربه شدید به صنعت دامداری است وباید اذعان داشت که از لحاظ بیماری های مشترک در انسان هیچ خطری ندارد ولی می تواند امنیت غذایی را به خطر بیندازد.
واکسینه شدن یک میلیون و 500هزار دام با اعتباری بالغ بر 5 میلیارد ریال
وی با اعلام اینکه حدود 400 هزار رأس دام سنگین ( گوساله و گاو) و 3 میلیون رأس سبک ( گوسفند و بز ) در استان اصفهان وجود دارد، تصریح کرد: اداره کل دامپزشکی استان توانسته عملیات واکسیناسیون یک میلیون و پانصد هزار رأس دام به تفکیک، 900هزار دام سبک و 600 هزار دام سنگین در دو فاز به ارزش 5 میلیارد ریال از اعتبارات استانی  را تحت پوشش قرار دهد.
مدیر کل دامپزشکی استان اصفهان در ادامه افزود : هزینه واکسیناسیون در حوزه دام سنگین به عهده خود دامدار است ولی عملیات اجرایی واکسن از طرف دامپزشکی استان به صورت رایگان اجرا می شود و خوشبختانه با اقداماتی که انجام شد و مساعدت سازمان دامپزشکی کشور توانستیم واکسیناسیون به همراه عملیات اجرایی آن جهت دام های سبک عشایری را به صورت رایگان انجام دهیم . وی با اشاره به کمبود اعتبارات گفت : سازمان دامپزشکی کشور خود تولید کننده واکسن نیست و مجبور است براساس اعتبارات واکسن از داخل یا خارج تهیه کند که این مهم باعث شد نتوانیم کل استان را تحت پوشش رایگان واکسیناسیون تب برفکی قرار دهیم.
تب برفکی در استان تحت کنترل است
موحدی، از وجود  40 کانون تب برفکی در استان خبرداد و عنوان کرد: خوشبختانه باید بگویم که این بیماری هم اکنون  در استان تحت کنترل است ولی دغدغه اصلی خرید و فروش و تردد های بدون ضابطه که از مبدأ استان های همجوار اصفهان اتفاق می افتد و گاها دام های بیمار وارد استان می شود که امیدواریم دامداران با رعایت توصیه های مهم دامپزشکی ، از خرید و فروش و جابه جایی دام بدون نظارت سازمان دامپزشکی خودداری کنند. همچنین اگر  قصد دارند دامی به گله خود اضافه کنند مسائل قرنطینه و بهداشتی آن ها را رعایت و در اولین فرصت آن ها را واکسینه کرده و دام هایشان را در بازده زمانی 3 یا 4 ماه به صورت مرتب دنبال کنند و از ورود افراد متفرقه به دامداری های خود به طور جدی خودداری به عمل آورند.
33رأس، کل تلفات ناشی از تب برفکی
مدیر کل دامپزشکی استان اصفهان گفت : میزان کل تلفات ناشی از تب برفکی در استان 33 رأس بوده که در حوزه حیوانات وحشی مانند بزکوهی تا کنون از طرف سازمان محیط زیست گزارشی ارسال نشده و نگرانی در این حوزه وجود ندارد.
نقش دامپزشکی در امنیت غذایی جامعه
موحدی با تاکید براینکه در حوزه پیشگیری باید جدی و بیشتر به حوزه دامپزشکی دقت شود، اظهار کرد : دامپزشکی در دو  بخش فعالیت دارد  که نخست ، مقابله و پیشگیری با بیماری های مشترک بین انسان و دام مانند جنون گاوی ، سیاه زخم و...  است که تاثیر مستقیم در حوزه بهداشت انسانی دارد و پیشگیری از آن ها قطعا موارد درمانی را به طرز چشمگیری کاهش می دهد ؛ در حوزه دیگر که مسئله بیماری غیر مشترک بین انسان و دام است(مانند تب برفکی که متاسفانه به این بخش توجه زیادی نمی شود) در صورتی که این  بیماری باعث مختل شدن دامداری ها شده و امنیت غذایی جامعه را هدف قرار می دهد و میزان تولید شیر، گوشت و... را به طرز چشمگیری کاهش می دهد؛ اما متاسفانه این گزاره وجود دارد  که اگر این بیماری به انسان سرایت نمی کند و  در سلامت انسان تاثیری ندارد ، باید به سادگی از کنار آن بگذریم! این تفکر بسیار ساده انگارانه است زیرا این بیماری می تواند با تحت تاثیر قرار دادن جمعیت دامی باعث کاهش تولید محصولات پروتئینی شده و تاثیر مهمی در سلامت مردم و تغذیه آنها داشته باشد.
 وی افزود : در این زمینه نگرانی های بی شماری وجود دارد ، طرح تحول سلامت در مجلس شورای اسلامی تصویب شد که طرحی پسندیده است؛ اما اگر بخواهیم واژه سلامت را تعریف کنیم تمامی حوزه های درمان ، پیشگیری و مقابله را در بر می گیرد پس نباید صرفا در حوزه درمان به کار گرفته شود.  قطعا در بخش دامپزشکی باید بودجه در زمینه پیشگیری تخصیص داده شود ؛ جای تاسف است که بگوییم یک ریال از اعتبارات طرح تحول سلامت به اقدامات دامپزشکی تخصیص داده نشده که این امر بر همگان واضح و مبرهن است . با پیشگیری و ایجاد امنیت غذایی مردم می توانیم از هزینه‌های میلیاردی بخش درمان جلوگیری کرده و این امر باعث می شود  واردات دارو به طرز چشمگیری کاهش و با توجه به شرایط کنونی جامعه و بحران اقتصادی بتوانیم مانع خروج ارز از کشور شویم . موحدی ادامه داد:به  رغم اینکه تمامی مسئولین از جمله نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، وزارت بهداشت و...  نقش مهم  دامپزشکی را در حوزه پیشگیری می دانند ولی برنامه ریزی و قانون گذاری در این مسیر کمبودهایی دارد .
وی با اظهار اینکه سلامت غذایی از مطالبات بحق مردم است، گفت : دسترسی به غذای سالم و بهداشتی ، فراوان و  ارزان قیمت از حقوق افراد جامعه است که موارد  با تلاش حوزه خدمات دامپزشکی در تولید محصولات سالم و ارگانیک با تکیه بر رعایت بهداشت و اصول امنیت زیستی تجلی می یابد . مدیر کل دامپزشکی استان اصفهان در پایان، بزرگ‌ترین چالش و مشکل این سازمان را کمبود خودروی عملیاتی برشمرد و تاکید کرد : در زمینه های بهداشتی درمانی  مردم به مراکز درمانی مراجعه می کنند ولی در این بخش سازمان دامپزشکی می بایست خدمات را به محل ببرد که این شامل دامداری ها ، مرغداری‌ها، مراکز پرورش آبزیان و زنبور عسل در روستاها و مناطق عشایری است که بیم آن می رود  با کمبود خودرو شاهد کاهش خدمت رسانی به مناطق مختلف استان باشیم و امیدواریم با تمهیداتی که در ردیف بودجه استانی اندیشیده می شود، این مشکل مهم به زودی رفع شود.
 
نویسنده : حدیث زاهدی