روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

روند مهاجرت افغان ها از ایران در حالی شدت گرفته که استان اصفهان، سومین استان مهاجرپذیر در ایران است و افاغنه زیادی را در خود جای داده است

شهر خالی، کوچه خالی

کد خبر : 8848
۱۳۹۷/۰۹/۱۸ - ۱۵:۳۰
همزمان با افزایش بی‌سابقه نرخ دلار در برابر تومان در ایران بود که خبر رسید موج سفر مهاجران افغانستانی از ایران آغاز شده است. افغان‌هایی که می گفتند زندگی در ایران دیگر برایشان صرفه اقتصادی ندارد.
بر اساس آخرین آماری که از سوی وزیر مهاجرین و بازگشت‌کنندگان افغانستان اعلام شد، تعداد ۲ میلیون و ۴۵۰ هزار مهاجر افغانستانی در ایران زندگی می‌کنند و از این میان یک میلیون نفر فاقد مدارک اقامتی در ایران هستند. این در حالی است که سعید بیات، مدیرکل اداره امور اتباع و مهاجرین خارجی تعداد مهاجرین افغانستانی ساکن ایران را ۳ میلیون نفر اعلام کرده بود.
موج گرانی ها که آغاز شد،  اعلام شد روزانه دو هزار تبعه افغانستانی از مرزهای ایران خارج می‌شوند و آن طور که رسانه‌های منطقه‌ای گزارش داده‌اند مرزهای ایران با کشورهای ترکیه و افغانستان، این روزها به محل‌های پرتردد مهاجران افغانستانی تبدیل شده ، در واقع ترکیه، مقصد جدید مهاجران افغان شده است.
روز گذشته یکی از سایت های خبری اعلام کرد که بر اساس گزارش سازمان بین المللی مهاجرت، بیش از ۷۰۰ هزار افغانستانی در سال جاری ایران را ترک کرده‌اند. این سازمان در گزارشی که اخیرا منتشر کرده است، اعلام کرده که در مجموع ۷۵۲ هزار و ۳۲۵ افغانی از ایران و پاکستان مهاجرت کردند که از این تعداد ۷۲۱ هزار و ۶۳۳ نفر از افغان ها ایران را ترک کردند. دلیل اصلی این مهاجرت، کاهش رونق اقتصادی و افت اقتصاد در ایران است. این موضوع سبب شده تا تقاضا برای نیروهای افغان در اقتصاد ایران به شدت کاهش یابد. در صورتی که در گذشته افغان‌ها نیروی کار اصلی اقتصاد غیررسمی ایران بودند و همین موضوع با واکنش جوانان ایرانی هم روبه رو شده بود که اعتقاد داشتند در شرایطی که آمار بیکاری در جامعه ایران بالاست و جوانان در به در به دنبال کار می گردند، چرا این ظرفیت در اختیار افاغنه قرار می گیرد؟
«جان اگلند»، مشاور امور بشردوستانه سازمان ملل، به خبرگزاری رویترز گفته که افزایش فشار ایالات متحده بر ایران باعث مشکلاتی برای افغانستان خواهد شد. تحریم های ترامپ اقتصاد ایران را پوچ می‌کند و مردمی که به شدت تحت تاثیر قرار می‌گیرند اتباع افغان ساکن در ایران هستند.
«توبی لنزر» سرپرست معاونت سازمان ملل در افغانستان هم به خبرنگاران در ژنو گفت که سازمان ملل انتظار داشت تا سال جاری ۷۰۰ هزار افغانی از پاکستان خارج شوند؛ اما تنها تعداد اندکی از مهاجران افغان پاکستان را ترک کردند در حالی که آمار سرسام آور مهاجرت افغان‌ها از ایران برای سازمان ملل تعجب‌آور بود.
یک مهاجر افغان ساکن ایران به خبرگزاری رویترز گفته : «تا  یک ماه قبل، دستمزد یک کارگر در ایران ۵ برابر دستمزد کارگر در افغانستان بود و من به خاطر تامین هزینه خانواده شش نفری ام به ایران آمده‌ام. ولی با گرانی، بیکاری هم افزایش یافته است و دستمزد من، فقط کرایه اتاق و هزینه‌های زندگی مرا تامین می‌کند و دو ماه است که پولی ندارم برای خانواده‌ام در افغانستان بفرستم. اگر شرایط گرانی به این شکل پیش برود، به افغانستان برمی‌گردم.»
در حال حاضر مهاجران افغانستانی ساکن ایران در کلان‌شهرهای ایران، عمدتا به تولید کیف، کفش، پوشاک و ساختمان مشغول هستند.
بر اساس آماری که مرکز آمار ایران سال گذشته منتشر کرد و از سرشماری سال ۱۳۹۵ استخراج شده است ، حدود ۵۱۵ هزار و ۵۶۷ شهروند با تابعیت افغان در تهران، ۲۱۹ هزار و ۴۴۲ نفر شهروند با تابعیت افغان در استان خراسان رضوی و ۱۸۳ هزار و ۱۲۴ نفر شهروند با تابعیت افغان در استان اصفهان زندگی می‌کنند، درواقع اصفهان یکی از مهاجرپذیرترین استان های ایران است.
 
***

ایرانی! مرا ببخش
چندسال قبل، روزنامه مردم‌سالاری در سرمقاله خود، نامه ای از یک دختر افغان به نام «ساره گل» منتشر کرد که بازتاب فراوانی هم داشت. به بهانه همین گزارش بد ندیدیم قسمت هایی از آن نامه را بازنشر دهیم با تاکید بر این موضوع که افغان ها، این ملت همیشه دردکشیده روزگار، میهمانانی عزیز برای ایران ما بوده و هستند. «فاطمیون» در کنار شهدای مدافع ایرانی در سوریه، جان پناه ایران و ایرانی شدند.
ساره گل در این نامه نوشته بود: «ایرانی عزیز مرا ببخش اگر با مهاجرت اجباری، از دست جنگ، از دست بنیادگراهای مذهبی(طالبان زن خفه کن)، پا به خاکت گذاشتم. مرا ببخش اگر از نانت استفاده کردم، نانی که حق بچه‌هایت بود. مرا ببخش برای تمام آب و برق و گازی که- هرچند با پرداخت پول- استفاده کردم. مرا ببخش اگر از صفحات وبت برای درددل شخصی استفاده کردم. مرا ببخش اگر در کوچه‌ها و خیابان‌هایت راه رفتم و قدم زدم. مرا ببخش اگر پدر و برادر کارگرم روی ساختمان‌هایت و زمین کشاورزی‌ات کار کردند و یک فرصت شغلی را شاید از پدر و برادرت گرفتند. مرا برای همه چیز ببخش. می‌دانم با همه پوزش خواهی، باز بدهکارم، بقیه بدهکاری‌هایم را ببخش.
ایرانی عزیز، ازت ممنونم که به من جا و پناه دادی تا به این سن برسم. سپاسگزارم که گذاشتی از هوای اکسیژن پاک خاکت، نفس بکشم. تشکر که گذاشتی چند سالی بر نیمکت‌های کلاس درست بنشینم و از گچ و تخته‌ات استفاده کنم. البته من در مدرسه خودگردان افغانی درس می‌خواندم، ممنونم که اجازه دادی چند سالی در مدرسه خاک تو و پیش معلم‌های ایرانی نیز درس بخوانم.معلم ایرانی از تو هم ممنونم که به من خواندن و نوشتن یاد دادی...شاید برای همین از این که گاهی مرا به گناه فقط افغانی بودن، تحقیر کرده‌ای، بخشیدمت...»
 
نویسنده : سما مطیعی