روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

نمایشگاه اصفهان، نمایشگر نقش‌های خیال انگیز فرش دستباف می شود

بر تار و پود هنر اصفهان

کد خبر : 8849
۱۳۹۷/۰۹/۱۸ - ۱۵:۳۲
سالانه 400هزار متر مربع فرش دستباف در استان اصفهان با 290 هزار بافنده تولید می شود که 12و هشت دهم درصد تولید فرش دستباف کشور مربوط به این استان است.
وقتی این آمار با یک دهه قبل یعنی سال 1385 مقایسه شود افت این هنر صنعت بیش از پیش مشخص می شود. در سال85، هزار و 700 بافنده در استان 730 هزار متر مربع فرش می بافتند و با تولید 18و دو دهم درصد تولید فرش کشور، برترین استان در این زمینه بودند.
فرش دستباف اصفهان با بیش از هفت سبک تولیدی از جمله کرک وابریشم اصفهان،پشم و نخ نایین،فرش کاشان،شهرضا،خوانسار و گلپایگان و مناطق فریدن و فریدونشهر از محبوب ترین فرش های دستباف کشور است.
تراکم بالای فرش مقاومت و ماندگاری فرش را بالا می برد، ماده ماندگار فرش از جمله ابریشم و کرک از شاخص های فرش دستباف اصفهان است.
نمایشگاه اصفهان، بیستم آذرماه امسال میزبان نقش‌های خیال انگیز فرش دستباف می شود.
بیست و یکمین نمایشگاه تخصصی صادراتی فرش دستباف اصفهان در نمایشگاه بیم المللی اصفهان  در جوار پل تاریخی شهرستان به مدت 6 روز تا ۲۵ آذرماه برپا خواهد بود.
این نمایشگاه در بیش از ۹ هزار مترمربع فضای نمایشگاهی، دستاوردها و توانمندی های فعالان عرصه فرش دستباف از استان‌های اصفهان، تهران، قم، خراسان رضوی، گلستان، کردستان، چهارمحال و بختیاری، فارس و کرمان را به نمایش می گذارد.در بیست و یکمین نمایشگاه تخصصی صادراتی فرش دستباف اصفهان، ۱۵۰ تولیدکننده و فعال این هنرـ صنعت، نفیس‌ترین فرش های دستباف کرک و ابریشم اصفهان و نایین، فرش های تمام ابریشم قم، گبه، گلیم فرش، چرم فرش، فرش بیجار، قالی های روستایی و عشایری با رنگ های ۱۰۰ درصد گیاهی و گلیم و گبه بختیاری را به نمایش می گذارند و علاقه‌مندان به این عرصه را با هنر دست قالی بافان ایرانی آشنا خواهند کرد. تولیدات فرش اصفهان صیرفیان، فرش خانواده صفدرزاده حقیقی، اصفهان مهدی ئی، فرش محقق، تولیدات فرش عصاچی، تولیدات فرش حسن دردشتی، اصفهان حبیب الهی، فرش زجاجی، اصفهان فرش مکاری، علی دردشتی، عباس دردشتی، فرش اصفهان شهشهان، تولیدات فرش قزوینی، فرش نقیب زاده نایینی، فرش فروزان، فرش لاجوردی، فرش تبریز فتحی و فرش قشقایی باف از جمله مهم‌ترین و معتبرترین برندهای صنعت فرش دستباف به شمار می روند که در این نمایشگاه حضور خواهند یافت.
آنچه باعث اهمیت بیش از پیش نمایشگاه تخصصی صادراتی فرش دستباف اصفهان می شود، برگزاری مستمر ۲۰ دوره این نمایشگاه با بهترین و بالاترین کیفیت ممکن بوده است به طوری که توانسته جایگاه اصفهان را در برگزاری رویداد نمایشگاهی فرش دستباف در سطح کشور تثبیت کند.
توجه به موضوع صادرات، یکی از اصلی ترین اهداف برگزاری بیست و یکمین نمایشگاه تخصصی صادراتی فرش دستباف اصفهان است.  از جمله اهداف دیگر برگزاری این نمایشگاه، توسعه فروش داخلی، معرفی هر چه بیشتر ظرفیت‌های این بخش اقتصادی، برنامه‌ریزی برای حل مشکلات، بررسی موانع و نقاط ضعف موجود این صنعت، ایجاد بسترهای مناسب برای سرمایه گذاری های داخلی و خارجی، ایجاد زمینه اشتغال و کارآفرینی، آشنایی دست اندرکاران با محصولات، نوآوری ها و ظرفیت های موجود، ایجاد فضای رقابتی سالم میان تولیدکنندگان داخلی برای ارتقای کیفیت تولید، ایجاد ارتباط مستقیم و رو در رو میان تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان است.
این نمایشگاه فردا با حضور مسئولان عالی رتبه کشوری و استانی از جمله استاندار اصفهان افتتاح خواهد شد و بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، علاقه مندان به بازدید از نمایشگاه فرش دستباف اصفهان می توانند در روزهای ۲۰ تا ۲۵ آذرماه و از ساعت ۱۵ تا ۲۲ به محل برپایی نمایشگاه های بین المللی استان واقع در پل شهرستان مراجعه کنند.
نویسنده : زاینده رود