روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

اصفهان در صدر لیست ایجاد فرصت های شغلی؛

آیا بیکاری در نصف جهان مهار می شود؟

کد خبر : 8905
۱۳۹۷/۰۹/۲۳ - ۱۴:۰۰
پس از مدت ها که تنها اخبار نگران کننده از وضعیت اشتغال و صنایع استان اصفهان به گوش می رسید این بار خبری منتشر شده است که به نظر می‌رسد اندکی وضعیت نگران کننده اشتغال و بحران بیکاری را بهبود ببخشد . بر اساس اطلاعاتی که از سوی سازمان برنامه و بودجه منتشر شده است تفاهم نامه ای با عنوان برنامه های تولید و اشتغال در حوزه صنعت و معدن میان وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان برنامه و بودجه به تصویب رسیده است که بر اساس آن درمجموع ۲۱هزار میلیارد تومان شامل 10هزار میلیارد تومان از محل تسهیلات ریالی صندوق توسعه ملی، 10هزار میلیارد تومان از محل تسهیلات نظام بانکی و هزار میلیارد تومان از محل اعتبارات خزانه‌داری کل کشور برای پرداخت تفاوت نرخ سود تسهیلات درنظر گرفته شده است. نکته قابل توجه اینکه استان اصفهان در صدر فهرست دریافت این تسهیلات قرار دارد.
تفاهم نامه ای برای بهبود خط قرمزهای بیکاری
پیش بینی ایجاد فرصت های شغلی جدید به میزان 129862 نفر، پیش بینی ایجاد فرصت های شغلی جدید به میزان 51710 نفر، پیش بینی ایجاد فرصت های شغلی جدید به میزان 87429 نفر و پیش بینی ایجاد فرصت های شغلی جدید به میزان 1000 نفر از جمله تعهدات دولت در این طرح  اشتغال‌زایی است.استان های اصفهان، تهران و آذربایجان شرقی به ترتیب با داشتن  3/15و8 و 2/7 درصد دارای کمترین سهم در فرصت های شغلی جدید در این طرح هستند.
براساس اطلاعات منتشر‌شده از سوی سازمان برنامه‌وبودجه، نرخ سود تسهیلات در مناطق محروم ۱۲درصد و در مناطق غیرمحروم ۱۴درصد خواهد بود. براساس این تفاهمنامه، در برنامه اول 2066واحد نیمه‌تمام صنعتی و معدنی با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰درصد تکمیل خواهند شد که با اجرای آن ۱۳۰هزار فرصت شغلی جدید ایجاد می‌شود. در برنامه دوم با رسیدگی به 2165واحد صنعتی نیازمند بازسازی و نوسازی، ۵۲هزار فرصت شغلی جدید ایجاد خواهد شد.
در برنامه سوم پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش برای واحدهای فعال صنعتی و معدنی درنظر گرفته شده که براساس محاسبات با فعال‌شدن ظرفیت‌های خالی، ۸۷هزار فرصت شغلی جدید ایجاد خواهد شد. برنامه چهارم این تفاهمنامه مشتمل بر کمک‌های فنی و اعتباری برای توسعه خوشه‌های صنعتی و کلینیکی است که ۴۶میلیارد تومان اعتبار برای اجرای آن درنظر گرفته شده و با اجرای آن حدود هزار فرصت شغلی ایجاد خواهد شد. در این مراسم، رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: هم‌اکنون بالای ۸۰هزار واحد صنعتی فعال و 10هزار معدن دارای پروانه فعالیت در کشور وجود دارد و با امضای این تفاهمنامه امیدواریم شاهد رشد و بالندگی بیشتر و رشد روزافزون تولید و اشتغال در این بنگاه‌ها باشیم. رحمانی در ادامه بر لزوم بهره‌برداری از ظرفیت کامل داخلی و توسعه صادرات تاکید کرد.
بیکارترین استان در صدر فهرست تسهیلات اشتغال
اصفهان، چند وقتی است در صدر فهرست استان های دارای بیشترین بیکار در کشور است. ضمن اینکه اصفهان اگر چه در اغلب طرح های صنعتی و اشتغال‌زایی که در سطح کشوری اجرا می شود به نوعی سهم دار و جزو صدر جدول هاست؛ اما در نهایت آنچه عاید این استان می شود چیزی نیست که دردی از بیکاری و اوضاع خراب صنعتی در این استان دوا کند.
در سال های قبل طرح های صنعتی و اشتغال‌زایی در اصفهان نتوانسته موفق عمل کند از جمله طرحی که در سال 1391 توسط وزارت صنعت اجرا شد و بر اساس آن چند هزار واحد صنعتی در رکود و آستانه ورشکستگی، تلاش کردند تا با استفاده از وام اعطایی از این وزارتخانه اندکی اوضاع خود را بهبود ببخشند؛ اما در نهایت باز هم گره ای از صنعت راکد اصفهان باز نکرد.
نویسنده : مرضیه محب رسول