روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

تمام عملیات مرمت تزئینات بخش جنوبی سقف ایوان کاخ چهلستون پس از ۱۰۰ سال

کد خبر : 8916
۱۳۹۷/۰۹/۲۴ - ۱۲:۴۶
مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان از اتمام عملیات مرمت تزئینات بخش جنوبی سقف ایوان کاخ چهلستون که به‌ویژه در بارندگی های چند دهه قبل دچار آسیب شده بود پس از قریب به یکصد سال خبر داد.
به‌ نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی استان اصفهان، فریدون اللهیاری مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان اظهار داشت: در راستای ادامه عملیات مرمت سازه عظیم چوبی "ایوان شرقی" مجموعه جهانی کاخ چهلستون، بخش هایی از سقف بخش جنوبی ایوان کاخ چهلستون که دچار لکه های ناشی از رطوبت باران در اثر عوامل بیولوژیک در نزدیک به یکصد سال گذشته گردیده بود، داغ برداری و مرمت شد.

وی افزود: با مطالعه و انجام آزمایشات متعدد و بررسی آسیب های وارده، کار داغ برداری بر روی قسمتهای جنوبی ایوان پس از قریب به یکصد سال و انجام کار مرمت و حفاظت تزئینات سقف ایوان کاخ چهلستون در بخش جنوبی به اتمام رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان بیان کرد: این بخش از عملیات مرمت سقف ایوان کاخ چهلستون با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و چهارصد میلیون ریال صورت گرفت‌.

مدیر مجموعه جهانی کاخ چهلستون نیز در این زمینه بیان کرد: این عملیات در 4 بخش شامل پاکسازی فیزیکی و شیمیائی تزئینات بوده و همچنین در ادامه کار مرمتگران کار تثبیت و پوسته چسبانی لایه های تزئینی جدا شده از سطح چوب را نیز در سه مرحله به انجام رساندند.

عاصفه بدر  تصریح کرد: مرمتگران در ادامه با پاکسازی رنگ‌های الحاقی و مرمتی متعلق به چند دهه قبل، تزئینات اصلی سقف کاخ را مرمت نمودند.

وی افزود: مرمت‌گران در ادامه با داغ برداری و برداشتن لکه هایی که نزدیک به یکصد سال سطح تزئینات سقف چوبی ایوان عظیم کاخ چهلستون را مخدوش کرده بود، وضعیت مطلوبی را از منظر حفاظتی و همچنین منظر مناسبی را جهت گردشگران فراهم کرده اند.