روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

مدیر شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران در استان اصفهان مطرح کرد:

نه سود می گیریم و نه سود می دهیم

کد خبر : 8933
۱۳۹۷/۰۹/۲۵ - ۱۵:۳۱
به مناسبت یازدهمین سالروز آغاز فعالیت اثر بخش بانک قرض الحسنه مهر ایران ، رضا اسفندیاری مدیر شعب در استان اصفهان در جمع خبرنگاران در خصوص شروع فعالیت این بانک گفت : بانک قرض الحسنه مهر ایران در 22 آذر ماه 1386 و با سرمایه اولیه 15 هزار میلیارد ریال و با مشارکت بانک های دولتی افتتاح شد و با گسترش موزون شعب خود در سراسر کشور آغاز به کار کرد که هم اکنون با بیش از 530 شعبه فعال و نزدیک به 3 هزار پرسنل جوان ، متخصص و کارآزموده در سراسر کشور فعالیت می کند.
مدیر شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران در استان اصفهان، تاسیس این بانک را کمک به رشد و توسعه اقتصاد کشور ، حمایت از کارآفرینی و اشتغالزایی، توانمندسازی و بهبود معیشت اقشار ضعیف، کاهش آسیب های اجتماعی ، درمان بیماری ها و همچنین حمایت از مددجویان سازمان های مردم نهاد اظهار داشت و تاکید کرد : الگوی بانکداری اسلامی در راستای توانمندسازی و تقویت توان اقتصادی قشرهای مختلف جامعه و همچنین تلاش برای فقر زدایی و رفع محرومیت های اقتصادی به ویژه مناطق محروم فعالیت می کند.
اسفندیاری، با بیان شعار مهر ایران ، گامی بزرگ در مسیر اشتغال های کوچک در مدت 11 سال فعالیت خود ابراز داشت : حمایت از 4 میلیون فقره تسهیلات قرض الحسنه به ارزش 224 هزار میلیارد ریال و ارائه به کسب و کارهای خرد توانسته در جهت حمایت از کالای ایرانی و تلاش برای تسریع در رونق اقتصادی از طریق اثرگذاری بر افزایش تقاضای کالای  داخلی، گام های استوار و موثری بردارد. در این راستا تفاهم نامه های زیادی با سازمان ها و ارگان ها از جمله بنیاد برکت ، شرکت سهامی فرش ایران ، بنیاد مسکن انقلاب و ... به سرانجام رسیده است که اعطای این تسهیلات با کارمزد صفر تا 4 درصد به اقشار مختلف جامعه  بوده و هیچگونه فعالیت تجاری انجام نشده، با افتخار اعلام می داریم که نه سود می گیریم و نه سود می دهیم .
مدیر شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران در استان اصفهان در خصوص نقش موثر و حیاتی پیشرفت اقتصاد اذعان داشت : پیشرفت اقتصاد مطلوب نیازمند یک نظام اقتصادی سالم است که در این میان بانک قرض الحسنه مهر ایران با شعار مهربان باشیم در جهت کاهش فاصله طبقاتی  بین اقشار کم درآمد و ثروتمند ، نقش موثر و فعالی را در این زمینه ایفا کرده است .
 وی حمایت از دانشجویان به عنوان یکی از تاثیرگذارترین افراد در پیشرفت و اعتلای کشور را یکی دیگر از رویکردهای این بانک در سال 97 دانست و افزود : در این زمینه و با هدف کمک به تامین مالی هزینه های تحصیل دانشجویان ، همکاری و تعاملات زیادی با دانشگاه ها از جمله دانشگاه آزاد اسلامی ، پیام نور و دانشگاه علامه طباطبایی صورت گرفته است .
مدیر شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران در استان اصفهان ، 90 درصد منابع جذب شده را مردمی خواند و تصریح کرد : بیش از 5 میلیون و 800 هزار نفر تا کنون در این بانک سپرده گذاری کرده اند و نسبت مطالبات غیر جاری به مصارف بانک از ابتدای تاسیس تاکنون حدودا یک درصد بوده که این نسبت در شبکه بانکی بی نظیر است و هیچ گونه ردیف اعتبار دولتی برای آن تعریف نشده است. این منابع از طریق سپرده اشخاص حقیقی در قالب سپرده قرض الحسنه پس انداز و جاری و یاتمرکز و گردش مالی سازمان های مردم نهاد ، خیریه ها و شرکت های دولتی و خصوصی تامین می شود .
وی در خصوص کفایت سرمایه در میان دیگر بانک‌ها گفت : این بانک از نظر سرمایه یکی از بانک های متوسط و خوب کشور است که ساختار بسیار مناسب و منسجمی دارد و  با سرمایه ای نزدیک به 28 درصد و فاقد دارایی های مازاد و نگهداری مشغول به کار است .
اسفندیاری، عملکرد بانک قرض الحسنه مهر ایران را در راستای مسئولیت های اجتماعی برشمرد و ابراز داشت : این بانک با چشم انداز تلاش برای توسعه رفاه اجتماعی و دستیابی به جامعه توسعه یافته ، برنامه های اجتماعی گسترده ای را در دستور کار خود قرارداده است. ساخت بیمارستان 300تختخوابی جهت بیماران اعصاب و روان ، احداث 4مدرسه و 3 خانه بهداشت روستایی آسیب دیده در زلزله کرمانشاه ، پرداخت تسهیلات به زنان سرپرست خانوار ، احداث مدرسه در سیستان و بلوچستان ، مشارکت در آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد و حمایت از اشتغال آنها ، پوشش بخشی از هزینه های درمان بیماران نیازمند و توزیع بیش از 300هزار وسایل آموزشی و بهداشتی در مناطق محروم  از خدمات و برنامه های این بانک بوده است .
 
نویسنده : حدیث زاهدی