روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

«زاینده رود» دلایل ضعف ذوب آهن را بررسی می کند؛

از نیمکتی که دست به دست شد تا مهاجمی که نبود

کد خبر : 8934
۱۳۹۷/۰۹/۲۵ - ۱۵:۳۹
پرونده رقابت های نیم فصل اول هجدهمین دوره مسابقات لیگ برتر در حالی برای ذوب آهن با کسب 13 امتیاز بسته شد که این تیم با قرار گیری در جایگاه چهاردهم جدول رده بندی عملا از کورس مدعیان قهرمانی بازماند. سبز پوشان اصفهانی که در فصل قبل مسابقات لیگ برتر توانسته بودند عنوان بهترین تیم نیم فصل دوم را به دست آورده و نایب قهرمان لیگ شوند در این دوره از بازی ها اصلا نتوانستند در حد و اندازه های ذوب آهن فصل پیش ظاهر شوند و با از دست دادن امتیاز های بسیاری این روزها در انتهای جدول رده بندی جا خوش کرده اند.
بررسی دلایل ناکامی تیم ذوب آهن در نیم فصل اول این دوره  رقابت های لیگ نشان می دهد که اگرچه نبود یک مهاجم شش دانگ و برنامه مشخص برای گلزنی منجر به نتایج ضعیف این تیم در پانزده هفته برگزار شده مسابقات لیگ شده؛ اما ریشه ناکامی های ذوب آهن که قرار است  در سال جاری به عنوان یکی از نمایندگان ایران در رقابت های لیگ قهرمانان آسیا حضور داشته باشد، بیشتر از آن که مربوط به مستطیل سبز باشد به خارج از آن  ربط دارد، از لجبازی سعید آذری برای انتخاب امید نمازی به عنوان سرمربی تیم ذوب آهن تا اختلافات او با اعضای هیئت مدیره این باشگاه . در گزارش پیش رو نگاهی خواهیم داشت به برخی از عوامل ناکامی ذوب آهن در فصل جاری رقابت های لیگ برتر:

نیمکت ناکارآمد
وقتی در فصل هفدهم، امیرقلعه نویی به عنوان سرمربی انتخاب شد، شاید ناراضی ترین شخص از  این انتخاب «آذری» بود، چرا که همه می دانستند گزینه آذری، شخص دیگری بوده و او کسی نیست  به جز امید نمازی . دستیار سال های دور کارلوس کی‌روش در تیم ملی فوتبال ایران که غیر از این، هیچ تجربه ای در فوتبال ایران نداشت. با خروج قلعه نویی از این باشگاه، بلادرنگ مدیران این باشگاه «امید نمازی» را به عنوان سرمربی خود برگزیدند به گونه ای که مشخص بود سعید آذری او را در آب نمک خوابانده بود تا بتواند دوست قدیمی خود را به ایران بیاورد.
این انتخاب از همان ابتدا با مخالفت کارشناسان فوتبال روبه رو شد، آنها معتقد بودند که نبود تجربه مربیگری در لیگ برتر و عدم آشنایی با شرایط لیگ و بازیکنان  سبب می شود تا نمازی نتواند نتایج خوبی بگیرد که با گذشت چندین هفته از دیدارهای لیگ مشخص شد کارشناسان درست گفته اند. سرمربی سابق سبزپوشان نتوانست به خوبی کنترل تیم ذوب آهن را در اختیار بگیرد و برخی از بازیکنان تیم از  اجرای دستورات نمازی در داخل زمین خودداری کردند .
به دنبال نتایج ضعیف ذوب آهن با نمازی، اعضای هیئت مدیره باشگاه ذوب آهن که چندان با این انتخاب موافق نبودند شروع به اظهار نظر درباره او کردند و  حتی چندین بار با وجود حمایت آذری از نمازی، سرمربی سبزپوشان را تهدید به برکناری نمودند و در نهایت هم به دنبال شکست این تیم از تراکتورسازی، به جدایی نمازی رای دادند و علیرضا منصوریان را جایگزین او کردند ولی علی منصور هم تاکنون نتوانسته تحول خاصی در این تیم ایجاد کند و با کسب تنها دو امتیاز از چهار بازی راهی تعطیلات نیم فصل شد .

 مدیریت جنجالی آذری
در بررسی دلایل ناکامی ذوب آهن نباید از اختلافات سعید آذری با اعضای هیئت مدیره باشگاه ذوب آهن گذشت. آذری که چهارمین سال حضورش را در این باشگاه به عنوان مدیرعامل را پشت سر می گذراند در این سال نتوانست مدیریت خوبی بر سبزپوشان داشته باشد و بیشتر از متن به حاشیه پرداخت. مدیرعامل ذوبی ها که در فضای مجازی فعال است در ماه های اخیر به انتشار یک سری پست های جنجالی دست زد و نبود بودجه کافی و عدم حمایت لازم کارخانه ذوب آهن را از این تیم را  دلیل اصلی ناکامی ها معرفی کرد و حتی در برهه ای از زمان هم عنوان کرد که استعفا داده است.


جدایی تبریزی و نبود مهاجم گلزن
جدایی تبریزی از سبزپوشان را می توان یکی از دلایل ناکامی این تیم دانست، ذوبی ها که در فصل گذشته با تکیه بر گلزنی این بازیکن خود را به رتبه دوم جدول رده بندی رسانده بودند این فصل با جدایی این بازیکن روبه رو شدند و تبریزی پس از
چندین سال کش و قوس به آبی های تهران پیوست . جدایی تبریزی سبب شد که ذوب آهن از نبود یک مهاجم گلزن و شش دانگ رنج ببرد و با وجود ایجاد موقعیت های گلزنی فراوان روی دروازه حریفان، نتواند به گل دست یابد .
 
نویسنده : سمیه مصور