روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

نمایندگان استان به جای مجلس راهی دفتر امام جمعه شدند، امام جمعه از رییس مجلس و دولت گلایه کرد؛

بی محلی روحانی، بی تفاوتی لاریجانی

کد خبر : 8935
۱۳۹۷/۰۹/۲۵ - ۱۶:۰۷
اعضای مجمع نمایندگان استان اصفهان که در پی اعتراض به بی توجهی دولت به موضوع آب اصفهان از سمت خود استعفا داده بودند، صبح دیروز به جای حضور در صحن مجلس شورای اسلامی در دفتر امام جمعه و نماینده ولی فقیه در استان حاضر شدند تا نشان دهند هم چنان بر استعفای خود مصر هستند.
دو هفته پیش بود که 18 نفر از  نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی به دنبال بی توجهی به موضوع آب اصفهان در سال های متمادی و نیز عدم تخصیص بودجه به پروژه های مربوط به حوزه آب در بود جه 98  نامه استعفای خود را تقدیم مجلس کردند؛ استعفایی که با حمایت مردم، سازمان ها و صنایع مختلف در استان همراه شد .نمایندگان مردم استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی همان طور که از پیش اعلام کرده بود صبح دیروز به جای حضور در مجلس به دفتر امام جمعه اصفهان رفتند تا ضمن تاکید بر خواسته خود نشان  دهند که استعفای آن ها به هیچ وجه شانتاژ خبری نیست و آنها در حمایت از مردم از هیچ کاری کوتاهی نمی کنند. امام جمعه و نماینده ولی‌فقیه در استان اصفهان در این دیدار  با بیان این که مرگ اصفهان در مسئله آب است، گفت: این شعار نیست، حقیقت است، باید دانست که بخش زیادی از درآمدهای دولت وابسته به گردشگری و مالیات استان اصفهان است و اگر اصفهان آب نداشته باشد بدون شک تبعات آن برای کل کشور خواهد بود. آیت ا... سید یوسف طباطبایی با بیان اینکه عرایض من از باب نماینده ولی فقیه نیست؛ چرا که در کار اجرایی دخالت نمی‌کنم بلکه از باب مشورت و راهنمایی و به عنوان یک شهروند صحبت می‌کنم، اظهار کرد:نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌توانند 3 درخواست را به عنوان خواسته اصلی خود مطرح کنند، یکی ساماندهی رودخانه زاینده رود و احیای آن و اختصاص بودجه به این کار، دیگری عادلانه شدن مصرف آب در بالادست چرا که آب جزو انفال است و اداره آن با حکومت و دولت است نه یک استان و سوم این که سد تونل سوم کوهرنگ ادامه یابد؛ چراکه این تونل کامل شده و برای آبگیری باید سد آن نیز احداث شود.  نماینده ولی فقیه با انتقاد از عملکرد رییس مجلس شورای اسلامی نسبت به استعفای نمایندگان استان اصفهان گفت: اگر متولی امامزاده، حرمت آن را نداشته باشد حرمتی باقی نمی‌ماند، جای سوال است که چرا لاریجانی هیچ جلسه‌ای با دولت در مورد استعفای نمایندگان برگزار نکرد، رفتار لاریجانی نسبت به نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی، مودبانه نبوده و به عنوان رییس مجلس کاری انجام نداده است.

بی توجهی لاریجانی به استعفای نمایندگان استان اصفهان که در جلسه دیروز مجلس نیز ادامه یافته بود صدای نماینده بوشهر را در آورد. حجت‌الاسلام عبدالحمید خدری، نماینده مردم بوشهر در مجلس شورای اسلامی، در جلسه علنی دیروز  پارلمان در تذکری، به مواد 90 و 91 آیین‌نامه داخلی مجلس استناد کرد و گفت: ماده 90 تصریح دارد هر نماینده‌ای که اعتبارنامه‌اش به تصویب مجلس رسیده، می‌تواند از مقام نمایندگی استعفا دهد و پذیرش استعفا نیز به تشخیص مجلس است. وی افزود: ماده 91 آیین‌نامه داخلی پارلمان تصریح دارد که نماینده و یا نمایندگان متقاضی استعفا، دلایل خود را به رییس مجلس و به صورت کتبی اعلام می‌کنند. رییس مجلس نیز آن را در اولین جلسه علنی با قرائت متن اعلام و در دستورکار هفته بعد جلسه پارلمان قرار می‌دهد.

نماینده مردم بوشهر در مجلس اضافه کرد: با این وضعیت و طبق آیین‌نامه داخلی مجلس،‌ تقاضا داریم که با توجه به اینکه نمایندگان استان اصفهان استعفانامه خود را تقدیم مجلس کردند، برای جدیت مجلس، استعفای آنها در اولین جلسه قرائت شود و در دستورکار هفته بعد قرار گیرد. علی لاریجانی، رییس مجلس که ریاست جلسه را به عهده داشت، در پاسخ به تذکر نماینده بوشهر در مجلس، گفت: این موضوع را امروز در هیئت‌رییسه مجلس بررسی و طبق آیین‌نامه داخلی آن را پیگیری خواهیم کرد.

همزمان با حضور نمایندگان مردم اصفهان در دفتر آیت ا... طباطبایی نژاد تعدادی از کشاورزان و خانواده هایشان در جهت حمایت از حرکت نمایندگان در مقابل دفتر امام جمعه حضور به هم رسانیدند. حجت الاسلام احمد سالک در جمع مردم و کشاورزان اصفهانی که به حمایت از استعفای آنها تجمع کرده بودند، اظهار کرد: 18 نماینده استان اصفهان به حمایت و دفاع از حق شما مردم استعفا کرده اند.وی افزود: امروز نام 18 نماینده اصفهان به عنوان غایب در مجلس شورای اسلامی قرائت شد، مشکلی نیست صندلی که برای مردم کار نکند به درد ما نمی‌خورد. باید مسئولان به این نتیجه برسند که پای کار بیایند و حق این مردم را که در همه جا پیشکسوت بودند، چندین شهید دادند و برای این کشور جانباز و مجروح شدند، بدهند.نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید قانون ۹ ماده‌ای مصوب شورای عالی آب اجرایی و سهم حقابه داران پرداخت شود، این تعهد قانونی دولت جمهوری اسلامی است.


ابطحی- نماینده مردم خمینی شهر :
وضعیت آبی اصفهان بحرانی است، توجه کنید
 * استعفای ما خالی کردن صحنه نیست بلکه ما با تمام قدرت پای آرمان های انقلاب ایستاده ایم.
*  رییس جمهور قول احیای زاینده رود را داده و انتظار داشتیم ستاد احیای زاینده رود چون دریاچه ارومیه تشکیل می شد.
*  در سال آبی قبل هم گفتیم وضعیت تامین آب شرب ۵میلیون نفر بحرانی است و هیچ کس توجهی نکرد.
*  اگر به نتیجه نرسیم سه شنبه هم در مجلس شرکت نمی‌کنیم. وزارت نیرو هیچ برنامه ای برای این بحران ندارد.


موسوی لارگانی-رییس مجمع نمایندگان استان :
خواستار جلسه با رییس جمهور هستیم
* درخواست داریم ستاد احیای زاینده رود با چند وزیر تشکیل شود تا وعده رییس جمهور در جمع مردم اصفهان مبنی بر جاری شدن آب در رودخانه اجرایی شود.
* طرح بهشت آباد برای فلات مرکزی است ولی یک قدم موثر برنداشته شده است.
* مصوبات شورای عالی آب به ضرر استان است ولی به خاطر قانونی بودن قبول کردیم . متاسفانه همان هم اجرایی نشده است.
* برای سامانه دوم آب اصفهان هیچ اعتباری را درنظر نگرفته اند واین درحالی است که آقای نوبخت در این خصوص قول مساعد دادند که متاسفانه به رغم همه این قول ها هیچ ردیفی نگذاشته اند.
* از ۱۰هزار ردیف اعتبار بودجه فقط ۱۶۰ ردیف آن مربوط به استان اصفهان است .
* ما خواستار جلسه با رییس جمهور،معاون اول و آقای نوبخت را داریم.
 
نویسنده : نرگس طلوعی