روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پرونده ثبت جهانی یلدا به کجا رسید؟

کد خبر : 8939
۱۳۹۷/۰۹/۲۶ - ۱۰:۲۶
شب یلدا یکی از مهم ترین، کهن‌ترین و ریشه دار‌ترین آیین‌های ایرانی است که قابلیت ثبت جهانی شدن را هم دارد.
فرهاد نظری مدیر کل ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: شب یلدا یکی از مهم ترین، کهن‌ترین و ریشه دار‌ترین آیین‌های ایرانی است که بزرگداشت آن در بین اقوام کشورمان از آذری‌ها و کرد‌ها گرفته تا بلوچ‌ها و لک‌ها رایج است و قابلیت ثبت جهانی را هم دارد. بنابراین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصمیم دارد که برای ثبت جهانی شب یلدا به صورت مشترک با کشورهایی چون افغانستان و ارمنستان اقدام کند.

وی افزود: ما در اجلاس موریس که در هفته‌های گذشته برگزار شد، با نمایندگان کشور‌هایی که شب یلدا را جشن می‌گیرند صحبت کردیم. هم‌اکنون برخی از این کشور‌ها کارشناسان خود را به ما معرفی کرده‌اند و پای بحث‌های فنی و تکنیکی به میان آمده است. امیدواریم که با همکاری ارگان‌های دیگر مثل کمیسیون ملی یونسکو پرونده ثبت جهانی شب یلدا امسال آماده و به عنوان یک پرونده چند ملیتی برای یونسکو ارسال شود.

گفتنی است؛ ۳۰ آذر ۹۴ ایران نخستین کشوری بود که در صفحه «اشتراک‌گذاری اطلاعات برای ترویج پرونده‌های چند ملیتی» پرونده‌ی «یلدا» یا همان «شب چله» را در سایت یونسکو به ثبت رساند.