روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

«زاینده رود » از قهرمانی سپاهان درنیم فصل اول گزارش می دهد؛

ژنرال کار درست و یارانش

کد خبر : 8946
۱۳۹۷/۰۹/۲۶ - ۱۵:۴۰
پرونده رقابت های نیم فصل اول هجدهمین دوره رقابت های لیگ برتر در شرایطی برای سپاهان با کسب31 امتیاز بسته شد که این تیم با قرار گیری در صدر جدول، توانست برای چهارمین بار عنوان قهرمان نیم فصل اول ادوار لیگ برتر را بدست آورد.
طلایی پوشان نصف جهان که فصل گذشته با قرار گرفتن در رتبه چهاردهم؛ ضعیف ترین نتایج سپاهان در تاریخ رقابت های لیگ برتر را رقم زده بودند در این دوره از بازی ها، دوباره امیر قلعه نویی را روی نیمکت تیم شان نشاندند تا بازگشت به دوران اوج با حضور ژنرال برایشان رقم بخورد.شاگردان قلعه نویی اگر چه هفته اول را با تساوی مقابل تیم صنعت نفت آّبادان در ورزشگاه خانگی آغازکردند اما هفته دوم رقابت های لیگ بود که از چهره جدید آنها در این دوره از بازی ها رونمایی شد، جایی که طلایی پوشان در خارج از خانه،  تیم سیپدرود رشت را با 6 گل از میان برداشتند و خود را به عنوان یکی از مدعیان قهرمانی معرفی کردند.تیم سپاهان در ادامه رقابت های لیگ برتر نیز روند خوب خود را ادامه داد به طوری که این تیم در پایان نیم فصل اول رقابت های لیگ برتر با کسب 8 برد و 7 تساوی و بدون هیچ شکستی در صدر جدول رده بندی قرار گرفت. این تیم بعد از پایان 15 هفته برگزار شده نیم فصل اول با به ثمر رساندن 28 گل صاحب برترین خط حمله شد.سپاهان در دور رفت به طور معدل از هر بازی 2.06 امتیاز کسب کرده است.
معدل گل زده این تیم در هر بازی 1.86 است و از سویی این تیم هر 48 دقیقه یک گل می زند. این نشان می دهد تیم در فاز تهاجمی عملکرد خوبی داشته است و با همین روند می تواند برای قهرمانی بجنگد. نکته جالب توجه در عملکرد طلایی پوشان این مساله بود که اگرچه این به خاطر تفاضل گل بهتر، صدرنشین نیم فصل اول رقابت های لیگ شده است اما  در تقابل های روبه رو با تیم های مدعی این دوره از بازی ها بهتر عمل کرده است به طوری که رتبه اول این دیدارها  به سپاهان اختصاص دارد که از 4 بازی مقابل پرسپولیس، استقلال، تراکتورسازی و پدیده، 8 امتیاز کسب کرده و رتبه دوم به شاگردان برانکو می رسد که از 4 بازی حساس خود 6 امتیاز کسب کرده اند؛ رتبه سوم تا پنجم هم به ترتیب با 5، 3 و 2 امتیاز به استقلال، تراکتورسازی و پدیده می رسد.سبک بازی سپاهان در دور رفت بازی ها، بردن توپ به کناره ها و ارسال روی تیر یک برای کی روش و روی تیر دو برای سجاد شهباززاده بوده است و کمتر توپ کات بک شده است. به این خاطر که کی روش به خوبی از عقب به فضا می زد و روی تیر یک توپ ها را قطع می کند. هر تیم دیگری هم کی روش را در اختیار داشت این سبک از بازی را برنامه ریزی می کرد. ارسال اوت دستی هم در برخی از بازی ها برای سپاهان امتیاز آور بوده است به این خاطر که کی روش توپ سوم خوبی می سازد و جالب اینکه روی اوت ها کی روش توپ را روی تیر دو می فرستد و بازیکنانی که قرار است به توپ ضربه بزنند از عقب وارد فضا می شوند و در جاگیری اولیه دور از دروازه هستند. این تدبیر موجب شده تا سپاهان روی اوت دستی هم خطرناک باشد.
کی روش سر طلایی
بدون شک کی روش استنلی  را باید یکی از بهترین بازیکنان سپاهان در این دوره از بازی ها نامید، بازیکنی که 9 گل از 28 گل این تیم را وارد دروازه حریفان کرده است. این تعداد گل نشان می دهد که تا چه اندازه این مهاجم در موفقیت تیم سپاهان در دور رفت. بازی ها تاثیرگذار بوده است. مهاجم بلند قامت سپاهان با گل های حساسی که برای طلایی پوشان فوتبال اصفهان زده، به نوعی عصای دست امیر قلعه نویی شده است.  کی روش  که هم اکنون صدرنشین جدول گلزنان لیگ برتر است در  فصل گذشته و در ابتدای حضور در ایران به دلیل مشکلات مربوط به مجوز بازی، باید از جمع ذوبی ها خارج می شد که با تلاش آذری در این تیم ماندگار شد و بازی های خوبی هم برای سبزپوشان انجام داد. با جدایی قلعه نویی از ذوب آهن و رفتن او به سپاهان، کی روش هم لباس طلایی پوشان را بر تن کرد و هم اکنون به یکی از ستاره های فوتبال ایران تبدیل شده است.

معجزه  قلعه نویی
در موفقیت سپاهان نمی توان از نقش پر رنگ امیرقلعه نویی به سادگی گذشت، قلعه نویی که لقب پرافتخارترین سرمربی لیگ را با کسب 5 عنوان قهرمانی در رقابت های لیگ یدک می کشد به طوری که دو عنوان قهرمانی با همین تیم سپاهان حاصل شده است اگرچه در ابتدای فصل به هیچ عنوان قول قهرمانی در این بازی ها نداد اما همه آمال و آرزوهایش قهرمانی در این فصل از بازی ها است تا دوباره بعد از چند سال بر جام قهرمانی بوسه بزند.  سرمربی سپاهان در تلاش است تا  با تصاحب دوباره جام بار دیگر  این تیم  را به روزهای خوب در فوتبال ایران و هم چنین حضور در لیگ قهرمانان آسیا برسد که البته قلعه نویی برای کسب ششمین عنوان قهرمانی رقبای سرسختی مانند برانکوایوانکوویچ، وینفردشفر، یحیی گل محمدی و محمد تقوی را در جلوی راهش می بیند . ژنرال که توانست از تیم بحران زده سپاهان تیمی در قالب یک مدعی بسازد خودش به  خوبی می داند که باید دستی دوباره بر سر و روی این تیم بکشد و نقاط ضعف این تیم را تا پیش از رسیدن نیم فصل دوم برطرف کند.
نویسنده : سمیه مصور