روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

گلایه رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان از بی توجهی به امدادرسانی در مهندسی بافت شهری؛

توسعه بیست امدادرسانی صفر

کد خبر : 8964
۱۳۹۷/۰۹/۲۸ - ۹:۲۲
رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: اورژانس پیش بیمارستانی یکی از واحدهای درمانی اصلی وزارت بهداشت است، معمولا ماموریت آن از لحظه امدادخواهی شروع شده و منتظر بیمار نمی‌مانیم، شروع درمان نیز هم در حوزه حوادث ترافیکی و هم غیر آن از لحظه حضور همکاران ما در صحنه شروع می‌شود.
 رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان  در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: اورژانس پیش بیمارستانی یکی از واحدهای درمانی اصلی وزارت بهداشت است. معمولا ماموریت آن از لحظه امدادخواهی شروع شده و منتظر بیمار نمی‌مانیم، شروع درمان نیز هم در حوزه حوادث ترافیکی و هم غیر آن از لحظه حضور همکاران ما در صحنه شروع می‌شود. غفور راستین در ادامه به بیان آمار در سال گذشته پرداخت و افزود: بیش از 206 هزار ماموریت در سال گذشته انجام دادیم که از این بین 140 هزار ماموریت امدادخواهی مربوط به حوادث غیرترافیکی از جمله بیماران قلبی و آسمی، مادران باردار، مصدومان سقوط از ارتفاع و ... بودند؛ نزدیک به 60 هزار مورد از این ماموریت‌ها مربوط به حوادث غیرترافیکی و ترافیکی بود، از این مجموعه بیش از 70 درصد حوادث ترافیکی در شهرها بوده است و 30 درصد را حوادث جاده‌ای و ترافیکی جاده‌ای تشکیل داده‌اند.
وی در ادامه با اشاره به ماموریت‌های سال گذاشته، گفت: در 20 آبان سال گذشته شاهد زلزله 3/7 ریشتری در سرپل ذهاب، تازه‌آباد و ازگله بودیم، در راستای ماموریت امدادرسانی 20 دستگاه آمبولانس به منطقه زلزله‌زده شده فرستاده شد و یک بیمارستان صحرایی نیز در آنجا ایجاد شد که همچنان خدمات می‌دهد؛ تا نزدیک نوروز 97 همکاران ما بر اساس برنامه وزارت بهداشت ماموریت خود را انجام می‌دادند. راستین با اشاره به اجرای طرح زمستانه در سال گذشته، عنوان کرد: بیش از 50 هزار مورد از ماموریت‌هایی که گفته شد در زمان اجرای طرح زمستانه  صورت گرفت و 12 هزار مورد هم حوادث ترافیکی بود.
آغاز طرح امداد زمستانی از 22 آذرماه
راستین، از آغاز طرح امداد زمستانی امسال از 22 آذرماه و ادامه آن تا 22 اسفندماه خبر داد و بیان کرد: در این طرح 150 اورژانس پیش‌بیمارستانی به صورت آماده‌باش هستند و کل جاده‌های اصلی را تحت پوشش خود قرار می‌دهند. در کنار ما همکاران نیروی انتظامی، هلال احمر و در بعضی مناطق نیروهای حمل و نقل جاده‌ای با تجهیزات و نیروهای خود در کنار پایگاه‌های اورژانس مستقر می‌شوند.
رییس اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به این‌که یکی از مشکلات گذشته بحث ناوگان آمبولانسی بود، مطرح کرد: در یکی دو سال گذشته با بهترین آمبولانس‌های دنیا در حال جایگزینی ناوگان خود هستیم، 90 درصد پایگاه‌ها بهترین آمبولانس‌ها را دارند، آموزش اختصاصی در مورد مدیریت صحنه و برخورد با مصدوم را نیز برای تکنسین‌های اورژانس داشتیم که مهارت همکاران ما در حال تکمیل شدن است.
رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان با بیان این‌که بزرگ‌ترین زیرساخت امدادی بی‌سیمی تحت عنوان DMR را ما در کشور داریم، گفت: 60 دستگاه آمبولانس را مجهز به دستگاه‌های تله مدیسین کرده‌ایم، 2 طرح 247 به معنی 24 ساعت هفته است که طرح خدمات رسانی به بیماران قلبی است که بیمار به بیمارستان مخصوص قلب منتقل می‌شود، طرح 724 را نیز داریم که طرح امدادرسانی به سکته های مغزی است، موفقت در طرح 247 صد درصد است، در طرح 724 که برای بیماران مغزی است داروهایی داده می‌شود که لخته خون را حل کند و 80 درصد بیماران هیچ عارضه‌ای نداشته‌اند. وی با بیان اینکه 10 درصد ماموریت‌های اورژانس را نظرسنجی می‌کنیم به خصوص آنهایی که مشکل داشته باشند، گفت: درصد رضایت مردم در این نظرسنجی 80 درصد بوده است، در رابطه با تعادل در توزیع پایگاه‌های امدادی هر جا مکان پیدا کرده‌ایم پایگاه ایجاد شده است، اما لطف مسئولان باید شامل حال ما شود تا کدهای جدید را استقرار دهیم، برای ایجاد پایگاه به مکانی حداقل در حد کانکس‌های بازیافت سطح شهر نیاز داریم.
راستین در ادامه عنوان کرد: توسعه شهر اصفهان عالی و بر مبنای مهندسی بافت شهری است؛ اما دریغ از اینکه در گوشه این توسعه گوشه ای از امدادرسانی دیده شده باشد، اگر در خیابان‌ها لاین امدادرسان ایجاد شود امکان نجات درصد زیادی از مصدومان وجود دارد. از مسئولان شهری تقاضا کردیم که نرده‌های بی.آر.تی برداشته شود و در مسیرهای جدید نیز دیگر نرده‌ای برای جداسازی این مسیرها استفاده نشده، این مشکلات در سطح شهر اصفهان است که قطعا رضایتمندی مردم را کاهش می‌دهد البته بحث امکانات و تجهیزات و نحوه رفتار تکنسین‌ها نیز مطرح است.
 
نویسنده : زاینده رود