روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

معاون شهرسازی و معماری شهردار:

۱۴ گام در برنامه جامع شهر اصفهان با رویکرد نوین رصد می‌شود

کد خبر : 8965
۱۳۹۷/۰۹/۲۸ - ۹:۳۰
معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان در هفدهمین سلسله نشست‌های «سه شنبه‌ها با رسانه، پاسخگویی در مسیر امید»، اظهارکرد: برنامه‌های حوزه معاونت شهرسازی بر اساس سه رویکرد برنامه‌ اصفهان ۱۴۰۰، برنامه سنجش‌پذیر شهردار و مفهوم حق به شهر تعریف شده است.
سید احمد حسینی نیا افزود: مفهوم «حق به شهر» از دو منظر حق مشارکت شهروندی و تخصیص فضا با رویکرد شهروندی از مهم‌ترین مولفه‌های معاونت شهرسازی به شمار می رود؛ اهدافی که در این راستا دنبال خواهد شد حفاظت از محیط زیست، تحقق شهر هوشمند، مشارکت شهروندان و تقویت حکمروایی خوب شهری است.
معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان گفت: در برنامه سنجش پذیر شهردار کلید واژه تحقق توسعه شهری مورد توجه قرار گرفته و برای این مفهوم هدف گذاری شده است؛ یکی از مولفه‌های مهم، تحقق‌پذیری است که در این راستا تنها به برخی آمار و نقشه بسنده نخواهیم کرد و تحقق‌پذیری طرح‌ها را به عنوان مولفه اصلی دنبال می کنیم.
حسینی نیا با بیان اینکه از دیگر موارد سنجش پذیر، بازآفرینی شهری و نوسازی بافت‌های فرسوده شهری است، اظهار کرد: ۲۳۰ هکتار بافت فرسوده مصوب شورای عالی معماری ایران در استان اصفهان داریم که از این مقدار ۵۰۰ هکتار بافت تاریخی و مابقی بافت‌های روستایی و میانی است.
 وی با بیان اینکه معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان گنجینه‌ای مملو از متخصصان و کارشناسان توانا و اندیشمند است که توانسته در ارتباطی موثر با جامعه علمی و کارشناسی شهر اصفهان و کشور منشأ خدماتی بزرگ باشد، افزود: به جرأت می‌توان این معاونت را مغز متفکر شهرداری نامید چرا که افق آینده دورنما و جهت‌گیری شهر و شهرداری از این حوزه خلاق نشأت می‌گیرد.
معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان ادامه داد: تشکیلات سازمانی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان در چارت جدید به طور اختصار شامل اداره کل نظارت بر ضوابط شهرسازی، اداره کل طرح‌های توسعه شهری و منطقه‌ای و مدیریت کمیسیون های ماده ۱۰۰ است.
حسینی نیا اظهار کرد: با توجه به تغییر مدیریت در معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان شاهد به ثمرنشستن ۱۴۱ اقدام با رویکرد حکمروایی خوب شهری، شفافیت، اداره ارزان شهر، حقوق شهروندی، درآمد پایدار، شهرزیست پذیر و شهرهوشمند، بازآفرینی شهری پایدار، عدالت اجتماعی شهر و مدیریت دانش در ماه‌های مرداد، شهریور و مهر سال جاری هستیم.
وی به گوشه ای از فعالیت‌ها و اقدامات انجام شده در هر بخش اشاره کرد و گفت: در بخش حکمروایی شهری همکاری در جهت تهیه برنامه جامع شهر اصفهان با رویکرد جدید، تشکیل شورای عالی برنامه ریزی شهری و سیاست گذاری طرح های عمرانی و کمیسیون بررسی و تصویب طرح های عمرانی، تدوین تکنیک های مشارکت ذی نفعان (شهروندان) در تهیه طرح های توسعه شهری، اخذ مصوبه ورودی محور تشریفات در کارگروه امور زیربنایی، تدوین مدل های تحلیل ذی نفعان در تهیه طرح های توسعه شهری، مطالعات و طرح احیای دولت خانه صفوی، تشکیل کمیته سیما و منظر شهری و همچنین تدوین سند سیما و منظر شهری به منظور بازخوانی و نگه داشت عناصر هویتی قدیم و جدید منظر شهری انجام شده است.
معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان به اقدامات انجام شده در راستای اداره ارزان شهر اشاره و تصریح کرد: در این راستا اصلاح و روان سازی روند صدور پروانه ساختمان در ۱۸ روز، تشکیل کارگروه اصلاح و روان سازی روند پاسخ استعلام ایستایی، وحدت رویه و بومی سازی فرم ها و فرآیندها براساس ضوابط و مقررات جاری در شهرداری و بسترسازی تحقق آن از طریق آموزش پرسنل انجام شده است.
حسینی نیا با بیان اینکه تکمیل فاز اول شهرسازی الکترونیک و ایجاد بستر اجرای فاز دوم در قالب سرای نو (شهروندسپاری) در راستای شفافیت انجام شده است، گفت: از دیگر اقدامات انجام شده در راستای شفافیت می توان به ایجاد وحدت رویه در بانک اطلاعات توصیفی مکانی و آرشیو املاک در مناطق ۱۵ گانه، تشکیل کارگروه امور مهندسان ناظر و طراح، مسئله یابی و تعیین اولویت مسائل حوزه معاونت شهرسازی و معماری همچنین کنترل اجرای ساختمان و نظارت عالیه اشاره کرد.
وی به اقدامات انجام شده در اداره کل نظارت بر ضوابط شهرسازی اشاره کرد و افزود: در این بخش پیرامون استفاده از انرژی خورشیدی مصوبات لازم از کمیسیون ماده پنج دریافت شد و مشکل کوی فرزانگان در منطقه ۱۴ شهرداری اصفهان که سال ها بلاتکلیف مانده بود با تعامل سازمان جهاد کشاورزی رفع شد.
وی با بیان اینکه برنامه جامع شهر اصفهان با رویکرد نوین در دستور کار معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان قرار گرفته و در این راستا تفاهم نامه ای بین استانداری، شهرداری و اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان امضا شده است، ادامه داد: ۱۴ گام مهم در برنامه جامع شهر اصفهان با رویکرد نوین رصد می شود و هشت کانون در دستور کار این برنامه قرار می گیرد که به موضوعات شهرسازی، حمل و نقل، مدیریت بحران و دیگر پارامترها می پردازد.
حسینی نیا گفت: عده ای این سوال را مطرح می‌کنند که چرا باید برنامه جامع داشته باشیم، پاسخ این سوال این است که برنامه های شهرداری اصفهان متاثر از طرح‌ها و برنامه‌های فرادستی مصوب است، در حال حاضر مصوبه طرح جامع شهر اصفهان مربوط به سال ۱۳۶۷ است و دغدغه های امروز شهر از جمله تاب آوری شهرها، فرونشست زمین، مسئله شهر زیست پذیر و مدیریت تشکیلات اراضی زمین در شهرها در آن لحاظ نشده و بیشتر نگاه کالبدی داشته است و اگر مروری بر سیر برنامه‌ریزی شهری داشته باشیم بعد از جنگ جهانی دوم تهیه نقشه‌های کالبدی مطرح بوده و در تکامل آن‌ها باید برنامه جامع عقلانی، سیستمی و مشارکتی تدوین شود؛ امروز نیاز کلان شهرها باید با نگاه مشارکتی مبتنی بر همه جانبه‌نگری باشد.
 
نویسنده : حدیث زاهدی