روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

شاخص های امنیت سرمایه گذاری از سوی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی منتشر شد؛

نمره مردودی اصفهان

کد خبر : 8977
۱۳۹۷/۰۹/۲۹ - ۱۰:۱۹
شاخص های امنیت سرمایه گذاری از سوی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی منتشر شد. بر اساس آماری که از بهار سال 1397 تهیه شده، شاخص های امنیت سرمایه گذاری افت محسوسی نسبت به زمستان سال قبل داشته است.
مرکز پژوهش‌های مجلس با ارزیابی شاخص کلی امنیت سرمایه‌گذاری در استان‌های ایران در بهار امسال و مقایسه آن با زمستان پارسال نتیجه‌گیری کرده از نظر فعالان اقتصادی و شاخص‌های آماری، فضای امنیت سرمایه‌گذاری تیره‌تر شده است. دلیل اصلی افزایش شاخص امنیت ملی سرمایه‌گذاری در ایران از 98/5به 15/6  نوسانات نرخ ارز و تغییر پیاپی و ناگهانی سیاست‌های ارزی و تجاری اعلام شده است. طبق این گزارش بدترین استان‌ها برای سرمایه‌گذاری در بهار امسال که رتبه آنها از میانگین کشوری بالاتر است به‌ترتیب استان‌های تهران، ایلام، چهار محال و بختیاری، البرز، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، گلستان، خراسان شمالی، قزوین، گیلان، خراسان رضوی، فارس، اردبیل، کرمانشاه و اصفهان معرفی شده‌اند. این در حالی است که استان‌های خراسان جنوبی، بوشهر، زنجان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، مرکزی، آذربایجان غربی، قم، یزد، آذربایجان شرقی، سمنان، مازندران، لرستان، کرمان، کردستان و همدان به‌ترتیب از امنیت بیشتر سرمایه‌گذاری نسبت به شاخص میانگین کشوری برخوردار بوده‌اند.
شاخص های امنیت سرمایه گذاری چیست؟
«امنیت سرمایه‌گذاری»، شرایطی است که در آن، متغیرهای اقتصاد کلان با ثبات یا قابل پیش‌بینی باشد، حاکمیت قانون برقرار باشد و اعمال شود.قوانین و مقررات، تصمیمات مسئولان و رویه‌های اجرایی کشور، باثبات باشند و به‌طور سهل و موثری اجرا شوند و در صورت ضرورت داشتن تغییر در هریک از آنها، تغییرات قبلا به اطلاع ذی‌نفعان برسد؛ همچنین اطلاعات موثر بر فعالیت‌های اقتصادی به‌طور شفاف و برابر در دسترس همه شهروندان باشد و نهادهای قضائی و انتظامی چنان مجهز و سالم و کارآمد باشند که هرگونه نقض حقوق مالکیت شهروندان یا استفاده بدون اجازه از دارایی فیزیکی یا معنوی دیگران، برای هیچ‌کس اعم از شخص حقیقی و حقوقی از جمله مسئولان کشور، مقرون به صرفه نباشد و شهروندان مالباخته بتوانند با مراجعه به نهادهای ذی‌صلاح در کمترین زمان، مال از دست رفته خود را به همراه خسارت مربوطه، دریافت کنند. بر اساس جدیدترین ارزیابی‌های مرکز پژوهش های مجلس سه مولفه ایجاد اختلال در کسب وکار به دلیل تحریم‌های خارجی، وجود کلاهبرداری یا تقلب در بازار و سرقت مالی (پول نقد، کالا، تجهیزات و ماشین‌آلات) در بهار سال جاری در میان مولفه‌های مناسب برای امنیت سرمایه‌گذاری قرار گرفته‌اند که در اغلب استان های سرمایه گریز این مولفه ها به خوبی اجرایی نشده و یا سرمایه‌گذاران از روند آن ناراضی بوده اند. ارزیابی‌های صورت گرفته درخصوص امنیت سرمایه‌گذاری در ایران به تفکیک حوزه‌های کاری بر حسب مولفه‌های پیمایشی نشان دهنده آن است که ۹ حوزه کاری «صنعت (شامل کلیه صنعت و موارد مرتبط با ساختمان)، زراعت، باغداری و جنگلداری، دامداری، مرغداری و شیلات، معدن به‌جز نفت و گاز، نفت خام و گاز طبیعی، تامین آب و برق و گاز،‌ هتل، رستوران، تهیه و توزیع غذا، ارتباطات و توزیع (حمل ونقل، انبارداری، عمده فروشی و خرده‌فروشی)، خدمات تولیدی (واسطه‌گری مالی، بانک، بیمه، مستغلات اجاره و فعالیت‌های کسب وکار) و خدمات (آموزش، بهداشت و...) توانسته بیشترین امنیت سرمایه‌گذاری را در میان فعالان اقتصادی به دست آورند.
اصفهان همچنان سرمایه گریز
در حالی نام «اصفهان» جزو بدترین استان ها برای سرمایه گذاری عنوان می شود که شاخص امنیت استان نسبت به سال گذشته آنچنان تغییری نداشته است.
بر اساس جدول منتشر شده در این پژوهش رتبه امنیت سرمایه گذاری در استان اصفهان در زمستان 1396 07/6درصد بوده که در بهار سال 1397 به 15/6 درصد رسیده این در حالی است که برخی از استان ها مانند اردبیل ، خراسان شمالی، قم و کردستان رتبه‌های بسیار بهتری در زمستان گذشته نسبت به اصفهان داشته اند. نکته تاسف آور اینکه در جدول منتشر شده برخی از استان های محروم مانند سیستان و بلوچستان در رتبه امنیت سرمایه گذاری بهتری نسبت به اصفهان قرار دارند. نامفهوم بودن و پیچیدگی سیاست ها و بروکراتیک اداری بیشترین سهم را در از میان بردن امنیت سرمایه گذاری در استان اصفهان دارد. درمیان مولفه های تاثیر گذار بر سرمایه گذاری ها در استان های مختلف که در پژوهشی از سوی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی منتشر شده است، عمل مسئولان استاني و محلي به وعده هاي اقتصادي داده شده و اعمال نفوذ و تباني در معاملات ادارات حكومتی از جمله نامناسب ترين مولفه هاي امنيت سرمايه گذاري ارزيابي شده اند که این مسئله در اصفهان به خوبی مشهود است.
هر چند مسئولان اجرایی استان تلاش هایی را برای پر کردن این نقیصه با راه‌اندازی سامانه سرمایه گذاری در استان انجام دادند؛ اما به نظر می رسد جو روانی نامناسب در زمینه ورود سرمایه به استان سبب شده تا عملا سرمایه گذاران اعتمادی در این زمینه به سیستم اداری و اقتصادی اصفهان نداشته باشند.