روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان نسبت به خرید و فروش هر گونه قبر و ممنوعیت انتقال آنها هشدار داد؛

پُز ثروت در ایستگاه آخر!

کد خبر : 8994
۱۳۹۷/۰۹/۲۹ - ۱۴:۵۸
وارد صحن یکی از امامزاده ها می شوم و جمعیت زیاد حاضر در آنجا توجهم را جلب می کند. مردم لااله الا ا. گویان در حال حرکت به سمت ایوان امامزاده هستند. شلوغی این ساعت از روز در امامزاده ای کوچک غیر عادی به نظر می رسد؛ جلوتر می روم و با دیدن جمعیت سیاهپوش می‌فهمم که مراسم تشییع در جریان است و در نهایت تعجب،مشاهده می کنم که خاکسپاری در صحن امامزاده در حال انجام است.
اگر چه قبلا قبرهای پراکنده ای در حیاط امامزداه دیده بودم؛ اما فکر نمی کردم تدفین در این محل انجام شود. پس از دفن متوفی، سبدها و انبوهی از گل‌های گران قیمت طبیعی روی قبر قرار می گیرد. فردی از پشت بلندگو اعلام می کند مراسم ظهر در رستوران... به صرف ناهار برگزار می شود. وقتی جمعیت متفرق می شوند، از متولی امامزاده قیمت قبرها و چگونگی دفن میت را جویا می شوم، قیمت‌ها را به نظر اشتباه می شنوم؛ اما پس از چند بار تکرار به نظر واقعی می آید. 700 میلیون، قیمت یک خانه آخرت در ایستگاه آخر، اندکی عجیب و غیر قابل باور به نظر می رسد.
خانه آخرت چند؟
بر اساس اعلام روابط عمومی آرامستان باغ رضوان قیمت قبرها از 600 هزار تومان تا یک میلیون و هشتصد هزار تومان در این مکان به فروش می رسد. حتی بنابر اعلام مسئولان این سازمان قبرهای مجانی نیز برای افراد بی بضاعت وجود دارد. گران ترین قبر در این مکان 5 میلیون است که مربوط به قطعه های یک و دو می شود؛ هر چند دیگر در این قطعات قبر بدون صاحبی وجود ندارد و افرادی هم که این قبرها را پیش خرید کرده اند تنها می توانند آن را به بستگان درجه اول خود انتقال دهند و امکان خرید و فروش برای افراد وجود ندارد. علاوه بر این، افراد می توانند اموات خود را در جوار امامزاده ها نیز دفن کنند؛ البته با هزینه‌های چند ده برابری. بر اساس اعلام سازمان اوقاف و امور خیریه به عنوان متولی اصلی امامزاده ها، خاکسپاری و دفن میت در همه امامزاده های شهر مجاز است؛ البته اگر کسی بتواند هزینه های یک تا  دومیلیاردی قبر های آن را تقبل  کند. قیمت قبرها در امامزاده ها هم البته متفاوت است، در امامزاده شاه میر حمزه(ع) قیمت یک قبر دو طبقه چیزی بین 700 تا 800 میلیون است؛ اما در امامزاده‌های پر طرفداری مانند امامزاده ابوالعباس(ع) در خوراسگان این قیمت ها بالا تر هم می رود.
قیمت های نجومی در جوار امامزاده ها
مدیرکل اوقاف و امور خیریه اصفهان می گوید قیمت های بالای قبر در صحن امازاده ها به دلیل این است که افراد کمتری بتوانند در این مکان‌های مقدس به خاک سپرده شوند. به گفته وی، هزینه های دریافتی از فروش قبر در امامزاده‌ها نیز تماما به حساب هیئت امنای همان امامزاده و برای هزینه کرد در همان مکان مورد استفاده قرار می گیرد .
 صادقی همچنین در واکنش به شایعه چندین مورد دفن در امامزاده ها و مقبره های معروف مانند علامه مجلسی گفت: من این صحبت را تکذیب می‌کنم زیرا در طول مدیریت من در سازمان اوقاف تنها یک نفر در جوار مقبره علامه مجلسی با پرداخت ۸۰۰ میلیون تومان دفن شده و این هزینه بالا نیز به‌خاطر این بود که نمی خواهیم فردی در مقبره علامه مجلسی یا در دیگر امامزاده ها دفن شود. البته آن فرد که درخواست دفن کنار مقبره علامه را داده بود، خیری است که حوزه علمیه ساخته و برای ساخت مدرسه سی میلیارد بخشیده بود. زمانی که این فرد فوت شد، وصیت کرده بود که در مقبره علامه مجلسی دفن شود و البته با وجود مخالفت من دفن شد؛ همواره با تبدیل شدن امامزادگان به گورستان مخالفم زیرا مردم نمی توانند عبادت کنند و زیارت بروند؛بنابراین گردشگری در این مکان‌ها از بین می رود.
خرید و فروش قبر ممنوع
خبر خرید و فروش قبر به قیمت های نجومی بارها در خبرهای مربوط به تهران و بهشت زهرا آمده است؛ اما به نظر می رسد پای این آگهی ها به اصفهان هم باز شده و تبلیغات برای قبرهای دو نبش و نزدیک به پارکینگ و سرویس بهداشتی را می توان در لابه لای آگهی های نیازمندی ها و حتی سایت های اینترنتی پیدا کرد. هر چند به گفته سیدرضا جعفریان‌فر، مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان این نوع از خرید و فروش ممنوع است.
جعفریان‌فر می گوید : به تازگی مشاهده شده که برخی افراد مبادرت به چاپ آگهی و تبلیغات مبنی بر فروش قبر می‌کنند، البته تعداد این افراد در اصفهان بسیار اندک است؛اما مردم آگاه باشند که بر اساس قوانین و مقررات، به هیچ وجه امکان خرید و فروش قبور آرامستان باغ رضوان توسط اشخاص وجود ندارد.وی ادامه می‌دهد: برای اشخاصی که دارای سند پیش مجوز دفن هستند، واگذاری قبر صرفا به بستگان نسبی و سببی درجه یک ( پدر، مادر، همسر، فرزندان، پدر و مادر همسر، برادر و خواهر) امکان‌پذیر است و واگذاری به افراد غیر، امکان‌پذیر نیست.مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری اصفهان با بیان اینکه این‌گونه موضوعات را با جدیت و دقت رصد کرده و از سوء استفاده اشخاص جلوگیری می‌کنیم، اظهار می‌کند: شهروندان باید مراقب افراد سودجو باشند و برای اطلاع از چگونگی و شرایط خرید قبور به واحد امور متوفیان سازمان آرامستان های شهرداری اصفهان  واقع در ساختمان اداری مراجعه و یا با شماره تلفن ۳۵۷۲۳۰۳۰ تماس حاصل کنند.
نویسنده : پریسا سعادت
میثم حمیدی
 
۱۱:۲۷ ۰۱ دى ۱۳۹۷
جالب بود
سلامتیان
 
۲۳:۱۰ ۳۰ آذر ۱۳۹۷
گزارش خیلی جالی بود ممنون
سلامتیان
 
۲۳:۱۰ ۳۰ آذر ۱۳۹۷
گزارش خیلی جالی بود ممنون