روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

قیمت ها در بازار لوازم خانگی شکسته شد؛

تخفیف ها در راه است

کد خبر : 9001
۱۳۹۷/۱۰/۰۱ - ۱۰:۲۳
درپی گرانی های چند وقت اخیر خرید خیلی از وسایل برای مردم تبدیل به یک رویا شد. در این میان اما لوازم خانگی دست نیافتنی تر از هر وقت دیگر شد. جهش های قیمتی چندین برابری برای اجناس خارجی در کنار جهش‌های قیمتی لوازم خانگی تولید داخل عملا هم بازارهای این کالا را نیمه تعطیل کرد و هم دست مشتریان را از خرید کوتاه. طی 6 ماه اخیر هم طرح های زیادی برای رونق دادن به این بازار و رفع مشکلات مردم به کار گرفته شد؛ اما در عمل نه حراج کالاهای احتکار شده در بازار و نه طرح های پیش فروش لوازم خانگی نتوانست چرخ این بازار را بگرداند.
سنگینی سایه رکود و تورم بر بازار لوازم خانگی در اصفهان
گشت و گذاری در بازارهای لوازم خانگی اصفهان از کوچه مشیر تا شیخ بهایی نشان می دهد که نه مردم قدرت خرید دارند و نه فروشندگان توان پایین آوردن قیمت ها و تامین هزینه هایشان. بسیاری از مغازه های تازه تاسیس و خرده پا در این مدت واحد های صنفی خود را تعطیل کرده اند. به گفته فعالان این بازار، در ماه های اخیر قیمت لباسشویی از 3 میلیون به 7 میلیون و ماشین ظرفشویی از 4 میلیون به 9 میلیون تومان رسیده است و به همین دلیل عملا نه مشتری ها قدرت خرید دارند و نه فروشندگان قدرت تامین هزینه های خود را در این اوضاع آشفته. نکته تعجب برانگیز اینکه وضعیت داخلی ها از خارجی ها بدتر است؛ نوسان قیمت لوازم خانگی داخلی اگر بیشتر از خارجی‌ها نباشد کمتر نیست؛ چرا که  لوازم و قطعات اجناس آن ها هم از خارج وارد می‌شود و در ایران فقط مونتاژ می‌شود. گفته می شود قیمت لوازم خانگی در 6 ماه نخست سال جاری بیش از سه برابر شده است.
بند بازی قیمت ها روی طناب کم فروشی
نایاب بودن اجناس هم روی دیگر سکه بازار لوازم خانگی است. به گفته فعالان این بازار، هم تولید کنندگان داخلی و هم شرکت ها و نمایندگی‌های برندهای خارجی اجناس خود را به بازار عرضه نمی‌کنند. این مشکل در ماه های اخیر عملا وضعیت بازار را بسیار مبهم و قیمت ها را نجومی کرد. محمد طحانپور، رییس اتحادیه لوازم خانگی پیش از این اعلام کرده بود که برخی فروشندگان از فروش امتناع می‌کنند. به گفته وی، درحال حاضر برخی ها برند‌های خارجی فروشگاه مخصوص به خود را دارند یعنی اجناس خود را به واحد‌های صنفی نمی‌دهند یا اگر هم بدهند بسیار محدود است، این درحالی است که اجناس و برخی تولیدات داخلی هنوز کمیاب است.
این مسئله در حالی مطرح شد که برخی از کارخانه‌های تولید لوازم خانگی اعلام کردند به دلیل محدودیت در تامین قطعات اولیه وارداتی خود ناچار به کاهش تولیدات هستند؛ اما در عمل در طرح پیش فروش لوازم خانگی همه برندهای داخلی اقدام به فروش تولیدات خود کردند و البته خبری از کمبود تولید و نبود محصول هم نبود.
مشتری نیست قیمت ها را پایین می‌آوریم
بر اساس اعلام رییس انجمن تولید کنندگان لوازم خانگی به دلیل  رکود بازار فروش لوازم خانگی، تولیدکنندگان پنج برند داخلی و خارجی در اصفهان مجبور به تخفیف نقدی ۱۰تا۱۵ درصدی به خریداران شده اند. بر اساس این خبر قرار است سه برند داخلی لوازم تولیدی خود را 10 تا 15درصد کاهش قیمت بدهند و به صف تخفیف دهندگان برند های خارجی بپیوندند.
 اسنوا، بوتان و دوو  جزو شرکت هایی هستند که کالاهای خود را ارزان کرده اند همچنین بکو و سینجر گاز نیز بین 10 تا 15درصد تخفیف برای برخی از محصولات خود در نظر گرفته اند. البته این شرکت ها همچنان در برخی از محصولات خود با عدم عرضه روبه رو هستند که کم کم سبد عرضه کامل خواهد شد.
وقتی قیمت خارجی ها ارزان تر از داخلی ها تمام می شود
رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی ادعا کرده است که اگر درهای کشور به روی واردات لوازم خانگی باز شود و این کالاها با عوارض 40درصدی از ترکیه وارد کشور شود قیمت آن پایین تر از تولیدات داخلی تمام خواهد شد. این ادعای قابل تامل در حالی از سوی محمد طحانپور مطرح می شود که در ماه های اخیر تولیدکنندگان داخلی سودسرشاری از نوسانات بازار و طرح هایی مانند پیش فروش لوازم خانگی کسب کردند؛ اما باز هم حاضر به تنظیم بازار و عرضه عادلانه محصولات خود نیستند. همچنین رییس اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی از گران‌فروشی بعضی تولیدکننده‌ها انتقاد کرد و گفت: نمی‌دانم این قبیل تولیدکننده‌ها برچه اساس نرخ را بالا برده‌اند. به‌عنوان‌مثال الکترواستیل نرخ بعضی محصولات خود را ۱۰ درصد گران کرده است. ال‌جی هم به بهانه‌های مختلف محصولات خود را ۵ درصد گران کرده است. احساس می‌کنم بعضی شرکت‌ها لجبازی می‌کنند. شرایط یکسان است ولی یک کارخانه، کاهش نرخ می‌دهد و دیگری گران می‌کند. گرانی و نخریدن باعث شده که نرخ محصولات داخلی به خارجی ها نزدیک شود.  این در حالی است که رییس اتحادیه تولیدکنندگان لوازم خانگی مدعی است در ما ه های اخیر به دلیل نوسانات نرخ ارز بسیاری از شرکت ها و تولیدکنندگان داخلی بازار لوازم خانگی در آستانه ورشکستگی قرار گرفته اند. «دیانی» با اشاره به رکود و نابسامانی بازار به دنبال افزایش ارز وعرضه نشدن لوازم خانگی و برخی دلال بازی ها افزود: با ادامه این روند شاهد ورشکستگی تولیدکنندگان، کوچک شدن واحدها و بیکاری کارگران خواهیم بود. وی با اشاره به اینکه لوازم خانگی‌ تولید داخل اگر با ارز آزاد تامین قطعات می‌کردند، قیمت‌ها از این هم بالاتر رفته بود گفت: بازار با کم شدن قدرت خرید مردم از سه هفته پیش در یک رکود تورمی قرارگرفته و اکنون تولید هست ولی خریدار نیست و تولیدکننده در یک بن‌بست قرارگرفته است.
 
نویسنده : مرضیه محب رسول