روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

بازارهای پر رونق محصولات الاغ در دنیا و ظرفیت خوب ایران برای وارد شدن به این بازار؛

جذبه اقتصاد حیوانی!

کد خبر : 9006
۱۳۹۷/۱۰/۰۱ - ۱۴:۵۴
بازارهای پر رونق محصولات الاغ در دنیا و ظرفیت خوب ایران برای وارد شدن به این بازار؛
در پی ازدیاد جمعیت و نیازهای عجیب و روزآمد مردم دنیا به فرآورده های غذایی، برخی از شغل‌ها در زمینه پرورش و تکثیر حیوانات رونق گرفته که شاید عجیب به نظر برسد؛ اما بسیار پولساز بوده است. پروش و فروش حشرات و انواع خزندگان برای استفاده از پوست و گوشت آنها سال‌هاست در دنیا رواج یافته و البته چند سالی است که در ایران هم برخی تلاش کرده‌اند تا از این راه برای خود کسب و کاری دست و پا کنند. پرورش قورباغه ، کروکودیل و عقرب نمونه هایی از این حیوانات پولساز هستند.در کنار این پروژه های عجیب پرورش حیوانات، چند سالی است که تولید و پرورش الاغ نیز طرفدارانی پیدا کرده است. شاید جیب به نظر برسد؛ اما تقریبا تمام فرآورده های این حیوان از شیر و پوست گرفته تا مدفوع ارزش دلاری دارد و اروپا یکی از مشتریان پر و پاقرص پوست و مدفوع این حیوان است.
گوشت و پنیر الاغ چند؟
«پنیر» به دست آمده از شیر الاغ در بازارهای اروپایی ۱۰۰۰پوند قیمت دارد. برای تهیه یک کیلو پنیر مذکور باید از ۲۵کیلو شیر الاغ استفاده کرد. چینی‌ها هم از پوست الاغ برای تولید نوعی پلاتین استفاده می‌کنند؛ همچنین روغن قلم پا و پی آن کیلویی ۴۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. با توجه به خواص دارویی و صنعتی برخی فرآورده‌های قابل استحصال از الاغ، پرورش این حیوان در کشورهای مختلف مانند چین و برخی کشورهای آفریقایی در سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته و دیگر کشورها نیز در زمینه واردات و پرورش این حیوان اقداماتی را آغاز کرده‌اند. به دلیل استقبال زیاد چینی ها از فرآورده های این حیوان قیمت آن طی چند سال اخیر در سطح جهانی رشد زیادی داشته است.
الاغ و اقتصاد آن  در کشورهای دنیا
برخی از کشورهای آفریقایی سرمایه گذاری زیادی برای توسعه پرورش و صادرات این حیوان انجام داده اند. وزیر کشاورزی و حفاظت از منابع طبیعی کشور اتیوپی، روز ۲۹ نوامبر ۲۰۱۸ طی نشستی در آدیس‌آبابا از ایده گسترش مراکز پرورش الاغ در این کشور آفریقایی خبر داد. دولت اتیوپی به دنبال گسترش سیاست‌های پرورش الاغ است و دلیل آن را احیای تجارت نوظهوری اعلام کرده که می‌تواند روابط بازرگانی آفریقا با چین را توسعه دهد.تقاضای فزاینده برای پوست و گوشت  الاغ به‌ویژه در چین، یک فرصت اقتصادی بزرگ برای کشورهای آفریقاست. در حال حاضر و قبل از شروع برنامه‌های ویژه  مبتنی بر اقتصاد الاغ، اتیوپی ۸.۳ میلیون رأس الاغ دارد و قرار است این تعداد به عنوان منابع ارزی جدید اتیوپی افزایش یابد. بر اساس گزارش‌ دیجیتال ژورنال در سال ۲۰۱۶، در ۸۰ کیلومتری غرب پایتخت صربستان مرکز پرورشی وجود دارد که گران‌قیمت‌ترین پنیر جهان را از شیر الاغ تولید می‌کند.
از فرآورده های الاغ چه استفاده ای می‌شود
در حالی که آفریقایی‌ها از صادرات فرآورده های  الاغ به چین لذت می‌برند، پوست این حیوان برای تولید «اجیاو» کنده می‌شود. اجیاو، ماده اصلی دارویی در طب سنتی چین است که از خیساندن و دم کردن پوست الاغ به دست می‌آید. این اکسیر چینی برای درمان بی‌خوابی، خستگی‌های مزمن، کم‌خونی، افزایش قوای جنسی و بهبود پوست زنان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در اکتبر سال ۲۰۱۷ قیمت هر کیلو از این دارو به ۳۸۸ دلار  رسید. این در حالی است که دانشمندان هیچ اثربخشی را در خصوص این دارو کشف نکرده‌اند؛ اما تقاضا برای مصرف آن در چین در حال افزایش است تا پوست الاغ در این کشور تبدیل به محصولی گران‌قیمت شود.این وضعیت باعث شده تا استرالیا نیز وارد این بازار شود.در ایتالیا که مصرف گوشت حیواناتی شبیه اسب، رواج دارد، گوشت الاغ در دستور اصلی برخی از غذاها دیده می‌شود. در چین نیز گوشت این حیوان در برخی از رستوران‌ها سرو می‌شود. اما شیر الاغ  قیمت و کاربرد بیشتری دارد، متوسط قیمت هر لیتر شیر این حیوان در سال ۲۰۰۹ حدود ۱۵ یورو گزارش شده است. این فرآورده به دلیل داشتن خواص دارویی بسیار ارزشمند و گران‌قیمت است. هر ماده الاغ، روزانه کمتر از یک لیتر شیر می‌دهد و به همین دلیل کمیاب است. قیمت هر لیتر شیر الاغ در ایران بین ۱۳۰ تا ۱۵۰ هزار تومان است.روغن هم از دیگر فرآورده‌های این حیوان است که بیشتر برای از بین بردن جای زخم، شفاف کردن پوست و تسکین درد مفاصل و ضرب‌خوردگی از آن استفاده می‌شود. روغن الاغ را معمولا از چربی‌های روده آن می‌گیرند و از بدن هر الاغ حدود نیم کیلو روغن به دست می‌آید.عنبر نسارا، همان سرگین (مدفوع) الاغ ماده است که در فصل بهار جمع‌آوری و در بسته‌بندی‌های مختلف به بازار عرضه می‌شود. گفته می‌شود برای اختلالات عفونی، ریوی، آلرژی، پوستی و... مفید است. قیمت هر کیلو عنبرنسارا، بسته به نوع آن بین ۹۰ الی ۲۰۰ هزار تومان است.
پرورش الاغ به منظور فروش و صادرات
اگر چه در ایران تنها از الاغ به منظور حمل و نقل بار در روستاها استفاده می شود؛ امادر دنیا این حیوان کاربردهای زیادی دارد. پرورش الاغ به منظور فروش و صادرات، یکی از اصلی ترین کاربردهای این حیوان در دنیاست که البته در ایران هم کم کم در حال رونق گرفتن است. هم‌اکنون افراد زیادی در کشور، مزارع متعددی برای پرورش الاغ ایجاد کرده و درآمدهای خوبی هم دارند؛ چرا که هم خرید آن هزینه چندانی ندارد و هم نگهداری اش زیاد سخت نیست. به علاوه نرخ بیماری و مرگ و میر در بین این حیوانات نیز پایین است. هر چند محصولات الاغ در بین مردم ایران رواج زیادی ندارد ولی افرادی که از مزایای درمانی آن آگاه هستند مشتریان شیر، پنیر و روغن هستند. شیر الاغ یکی از پر طرفدارترین محصولات حیوانی در اروپاست که علاوه بر مصرف خوراکی به منظور به تعویق انداختن پیری در کارخانه های محصولات آرایشی و بهداشتی نیز کاربردهای فراوانی دارد و قیمت آن بین کیلوی 30 تا 45 هزار تومان است.
 مصرف شیر الاغ کراهت دارد
در حالی که گفته می شود در اروپا و آمریکا شیر الاغ و گوشت آن طرفداران زیادی دارد؛ اما برخی از کارشناسان مصرف این فرآورده ها را مضر می دانند. از نظر دینی استفاده از گوشت و شیر الاغ کراهت دارد؛ اما حرام نیست. همچنین برخی از کارشناسان بهداشتی می گویند مصرف این شیر عامل انتقال بیماری ها میان انسان و دام است و اطمینان داشتن از سلامت حیوانات،انجام دقیق واکسیناسیون و کنترل های بهداشتی دامپزشکی برای مصرف شیر آنها بسیار مهم و حیاتی است.
 
نویسنده : پریسا سعادت