روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

معاون اجتماعی بهزیستی استان می گوید طی 6 ماه نخست امسال 12 کودک و در سال گذشته 65 کودک بی‌سرپرست به عنوان فرزند خوانده به خانواده‌های متقاضی فرزند واگذار شدند؛

کُند، آرام، خسته کننده

کد خبر : 9007
۱۳۹۷/۱۰/۰۱ - ۱۴:۵۹
فرآیند قبول یک کودک به فرزند خواندگی، چیزی شبیه گذشتن از هفت خوان رستم است. مراحل سخت و پیچیده ای که این پروسه را به یک حرکت لاکپشت وار چند ساله تبدیل می کند. اگر چه در سال‌های اخیر تلاش شده تا مشمولان واجد شرایط فرزند خواندگی در کشور زیادتر و شرایط اندکی تسهیل شود؛ اما به وجود وضع قوانینی مانند قبول درخواست دختران مجرد برای فرزند خواندگی و یا خانواده هایی که فرزند دارند، هنوز هم افراد زیادی هستند که باید ماه ها و حتی سال‌ها چشم انتظار فرزندخوانده های خود باشند.
1800 نفر متقاضی فرزند خوانده
بر اساس اعلام مجتبی ناجی، معاون اجتماعی بهزیستی استان اصفهان طی 6 ماه نخست امسال 12 کودک و در سال گذشته 65 کودک بی‌سرپرست به عنوان فرزند خوانده به خانواده‌های متقاضی فرزند واگذار شدند. این آمار اندک در حالی است که  حدود یک‌هزار و 800 زوج در لیست متقاضیان فرزند خوانده قرار دارند. بر اساس اعلام این مسئول، 3 دسته افراد در لیست متقاضیان قرار دارند؛ نخست زوج‌هایی که هیچ فرزندی ندارند، دوم دختران مجردی که بالای 30 سال دارند و دسته سوم زوج‌هایی که فرزند دارند؛ اما تمایل به گرفتن فرزند خوانده نیز دارند. معاون اجتماعی بهزیستی استان اصفهان گفت: در استان اصفهان تعداد متقاضیان دسته اول بالاست و طبیعتا واگذاری فرزند به دسته‌های بعدی کمتر اتفاق خواهد افتاد.
کودک ربایی آسان تر از فرزندخواندگی
برآوردهای آمار ارائه شده از سوی بهزیستی اصفهان به خوبی نشان می دهد که پروسه فرزندخواندگی تا چه حد کند و آرام پیش می رود و این مسئله در سال‌های اخیر معضلات زیادی را در این زمینه به وجود آورده است.
چندی پیش بود که خبر پیدا شدن کودک چهار ساله‌ای که توسط یک زوج ربوده و تغییر هویت داده شده بود، منتشر شد. زن و مردی که به دلیل نداشتن شرایط پذیرفتن یک فرزند از بهزیستی و ناتوانی در بارداری زوجه، تلاش کردند راه حلی برای مشکل خود پیدا کنند. از این دست ابتکارات  و دزدی ها  طی سال‌های اخیر در کشور زیاد اتفاق افتاده است. حتی چندی پیش خبری منتشر شد مبنی بر انهدام باند خرید و فروش نوزادان در مشهد،تهران و اصفهان. بسیاری از کارشناسان اجتماعی معتقدند شیوه های سخت گیرانه فرزند خواندگی نقش عمده ای در شکل‌گیری این بزه های اجتماعی دارد. آن سوی دیگر این ماجرا هم به تعداد بالای کودکان نگهداری شده در مراکز بهزیستی باز می گردد. مسئله ای که  در کنار بودجه محدود این سازمان و آسیب های ناشی از آن در آینده، سلامت روانی و اجتماعی کودکان بی‌سرپرست و بد سرپرست را تهدید می کند.
هزار راه نرفته برای رسیدن به یک کودک
سخت گیری های عجیب و غریب سازمان بهزیستی طی سال‌های اخیر موجب شده تا افرادی که دوست دارند تا کودکی داشته باشند از راه های دیگری به خواسته خود برسند. از جمله اینکه برخی از زوجین از استان های دیگر اقدام به پذیرش فرزند خوانده می کنند.
«هرمزگان» یکی از مناطقی است که شرایط در آن آسان تر است. بر اساس اعلام مسئولان بهزیستی بندر عباس، بسیاری از زوجین از استان های اصفهان و یزد درخواست های خود را به بهزیستی هرمزگان ارسال می کنند تا شاید بتوانند در مدت زمان کمتری کودکی را به فرزند خواندگی قبول کنند. علاوه بر این برخی از زوجین ترجیح می دهند تا مادران باردار نیازمندی را پیدا کنند که بتوانند با پرداخت مبلغی فرزند به دنیا نیامده اش را پس از تولد به آنها واگذار کند .
 لقاح مصنوعی، در آزمایشگاه و رحم های اجاره‌ای
اگر یکی از زوجین توانایی باروری داشته باشد آزمایشگاه هایی وجود دارد که می توانند با اهدای اسپرم و یا تخمک جنین را تولید و آن را به والدین تحویل دهند. در این روش معمولا افراد با اجاره یک رحم فرزند را به دنیا می آورند؛ کودکی که اگر چه پدر یا مادر زیستی دیگری دارد؛ اما از بدو تولد بدون هیچ منع و دردسری نصیب زوج فاقد فرزند می شود.
نویسنده : مرضیه محب رسول